Louis Vuitton nasıl dünya markası oldu?

Bir sandıkçı çırağı olarak başlayan hikaye, zaman içerisinde dönemin lady’lerinin ve şimdinin kadınlarının vazgeçilmez bir lüksü haline geleceği kimin aklına gelirdi. Louis Vuitton tarihçesi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Fransa Kralı Louis Phillipe döneminde başlayan endüstri devrimiyle birlikte kadınların modaya ilgisi artmış, büyük hacimli kıyafetler moda haline gelmişti. Seyahatler çoğaldıkça, giysiler için sandıklara ihtiyaç duyulmuş ve işte Louis Vuitton’un geleceği çizilmişti.

Başarısı o kadar popüler oldu ki İmparatoriçe Eugenie’nin sandıkçılık görevine kadar yükseldi. 1854 yılında kendi şirketini kurarak, Paris’in o dönemdeki en şık caddelerinden Rue des Capucines’de ilk mağazasını açtı.

Louis Vuitton

Öncelikle sandıkların üst kısmını düzleştirerek, üst üste konulabilmesini sağladı. Sandıkları gri renkli özel bir kanvasla kaplayarak ve iç kısımlarına sadece elbiseler için değil, eldiven ve diğer aksesuarlar için de özel bölmeler dizayn ederek, modern sandıkları icat etmiş oldu.

1859 yılında atölyesini Asnieres’e taşıyan Louis Vuitto geliştikçe ve geliştirdikçe, 1871 yılında mağazasını uluslararası yolcuların konakladığı Grand Hotel’in karşısına taşıdı… İşte bu dönemde “Wardrobe Trunk” yani “Gardırop Sandık” doğdu.

Louis Vuitton

Fransa dışında ilk mağazasını ise 1885 yılında Londra’da açtı. Sandıkları o kadar çok ilgiyle karşılandı ki, o dönemde bile sahtesini üretenler vardı. Buna karşılık olarak Louis Vuitton sandıkların çizgili versiyonunu tasarladı.

İlk kez bir şirket kendi kimliğini tüm yönleriyle ve bütün gücüyle sembolleştiriyordu!

Çizgili yeni konsept sandıklar da taklit edilince, oğlu George Vuitton geometrik desen kullanılması gerektiğine karar verdi. Birçok arge denemesinin akabinde monogram deseni yaratıldı.

Louis Vuitton

Marka ve modeller tescil ettirildi. Söylentiler doğrultusunda yanlış bilinenin aksine L ve V harflerinin birlikte kullanıldığı Damie deseni, çok daha sonraki zamanlarda tasarlandı. Üzücü olan ise Louis Vuitton bu deseni görmeden başarılarla dolu hayatına veda etti.

Gözdenur Kılavuz

Moda Editörü

Louis Vuitton tarihçesi

She and Girls Yaz 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM