Beden Terapisi İle Bütüncül Etki

“Bütünleştirici kraniosakral terapi sorunun ana sebebini bulup onu düzeltmek üzerine çalışır ve ana sebep bulunup tedavi edildiğinde vücutta buna bağlı olan birçok işlev bozukluğu düzelir. Suant Gündüz Beden Terapisti

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Yöntem aynı zamanda vücudun doğal iyileşme sürecinin başlaması için vücudun bloke olmuş dokularının kilidini açmak üzerine çalışır ve bu sayede bütüncül bir tedavi sağlar.”

Beden Terapisti Suant Gündüz ile bedeni bütünleştirici tüm tedavi yöntemlerini ve beraberinde gelen fiziksel değişimleri konuştuk.

Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Kapak

Suant Gündüz kimdir, beden terapisti olma hikayesi nasıl başlamıştır?

42 yaşındayım, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. Mezun olduktan sonra fitness antrenörlüğü, yüzme antrenörlüğü, step aerobic eğitmenliği ve yaz okullarında öğretmenlik yaptım. Kurumsalda çalıştığım bir dönem de oldu daha sonra kendi pilates stüdyomu açtım.

Bu dönemde gündelik hayatımı epeyce kötü etkileyen boyun fıtıklarım sebebiyle ameliyat olmam gerekti. Farklı uzman doktorlarla görüşüp, ameliyat süreciyle ilgili detaylı bilgi aldıktan sonra bu sürece çok sıcak bakmamaya ve ameliyatı son çare olarak düşünmeye başladım. Bu aşamada alternatif tedavi yolları araştırırken şu anda yapmakta olduğum beden terapisi alanının uzman isimlerinden biriyle yolum kesişti.

Kendisinden aldığım seans sonunda ağrılarımdan ve ameliyattan kurtuldum. Bunun üzerine beden terapisti olmaya karar verdim ve stüdyomu devrettim. Beden terapisi ile ilgili birçok eğitim aldım ve almaya devam ediyorum. Yaklaşık 6 yıldır beden terapisti olarak çalışıyorum.

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Beden terapisi nedir? Nasıl uygulanır?

Beden terapisi çeşitli terapi yöntemlerini (Bütünleştirici Kraniosakral Terapi, Nöromüsküler Reset, Fasya, Tetik Nokta Masajı, Tok-Sen Terapi, Derin Bağ Doku Masajı, İç Organ Masajı, Refleksoloji vs.) bir arada kullanarak kas iskelet sistemi ve bağ doku üzerinde stres, düzensiz beslenme, yanlış yapılan egzersiz gibi durumların sebep olduğu postür bozukluklarına ve ağrı yaratan problemlere yumuşak doku manipülasyonları ile çözüm getiren bir tamamlayıcı tıp yöntemidir.

Seansın başında danışanın sıkıntılarına sebep olan günlük alışkanlıkları ve fiziki travma geçmişi değerlendirilir. Bedeni bütüncül bir yaklaşım ile ele alarak birbirini etkileyen sorunların kaynağını bulup düzeltme mantığıyla çalışır. Seans sonunda sorunun tekrarlamaması için gergin kasları gevşetme, güçsüz kasları güçlendirme üzerine basit günlük uygulanabilir egzersizler gösterilir.

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Bahsettiğiniz tekniklerin hepsini kullanıyor musunuz seanslarınızda?

Daha bütüncül bir tedavi imkanı sunduğu için çoğunlukla bütünleştirici kraniosakral terapi ve nöromüsküler reset tekniğini kullanıyorum. Nadiren de olsa gerekli gördüğüm durumlarda diğer teknikleri de kullanıyorum.

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Bütünleştirici kraniosakral terapi nedir?

Bütünleştirici Kraniosakral Terapi, osteopati ve kraniosakral çalışmalardan yararlanan terapötik bir yaklaşımdır. Osteopat Dr. Oren Dotan tarafından geliştirilmiştir. Yaklaşım, çok çeşitli akut ve kronik sorunların tedavisine olanak tanıyan teşhis ve tedavi yöntemlerini içerir.

İskelet kas sistemini, iç organ sistemini, hormonal sistemi, sindirim sistemini, fasyayı ve daha fazlasını tedavi eden çeşitli teknikleri kranyosakral terapiye uyarlanmış yöntemlerle birleştirir. İnsan vücudu bir bütündür, hiçbir parçanın bağımsız olarak hareket etmediği entegre bir yapıdır. Vücudun bir bölümündeki anormal yapılar veya işlevler diğer bölümler üzerinde ve dolayısıyla bir bütün olarak vücut üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Vücuttaki her değişiklik belirli bir bölgedeki işlevi etkiler.

Maybelline New York Lifter Plump ile Yanmaya Hazır mısınız?

Örneğin temporal kemikteki işlev bozukluğu kulağın işlevini etkileyebilir. Donuk omuz olduğunu düşünen birinin asıl sorunu sfenoid kemiğinde olabilir. Bütünleştirici kraniosakral terapi sorunun ana sebebini bulup onu düzeltmek üzerine çalışır ve ana sebep bulunup tedavi edildiğinde vücutta buna bağlı olan birçok işlev bozukluğu düzelir. Yöntem aynı zamanda vücudun doğal iyileşme sürecinin başlaması için vücudun bloke olmuş dokularının kilidini açmak üzerine çalışır ve bu sayede bütüncül bir tedavi sağlar.

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Nöromüsküler reset tekniği nedir?

Uygulamalı Kinesiyoloji ve Manuel Terapinin mükemmel bir sentezi olan Nöromüsküler Reset Tekniği, onlarca yıl süren klinik tecrübeler sonucu geliştirilmiştir. NRT’de hedef, kasları, sinir sistemini, iç organları ve zihni yeni doğduğumuz zamanki mükemmel sağlıklı ve uyumlu hallerine geri getirmektir.

Kazalar, travmalar, kötü beslenme, zarar veren çevre koşulları ve stres nedeni ile vücudumuz ve zihnimiz zarar görür ve çoğunlukla bu negatif etkileri de devam ettirir. Yıllar önce ayağı burkulan bir kişinin hala topalladığına ya da uzunca bir zaman çanta taşımış kişinin bir omzunu bilinçsiz bir şekilde hala yukarıda tuttuğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

NRT’nin en önemli özelliği aşırı uyarılmış veya aşırı duyarsızlaşmış sinir uçlarını yeniden fonksiyonel hale getirmesidir. NRT’de fonksiyon bozukluğu gösteren reseptörlere uygun stimülasyonlar yapılır. Böylece sinir uçlarının kalıcı bir şekilde fonksiyonel hale gelmeleri sağlanır.

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Beden Terapisi Hangi Durumlarda Etkilidir?

· Boyun, sırt ve bel ağrıları
· Belli seviyedeki fıtıklar
· Postür bozuklukları
· Kaza sonucu oluşan omurga travmaları
· Baş, boyun ve omuz gerginlikleri
· Donuk omuz
· Siyatik
· Karpal tünel sendromu
· Disk kayması
· Skolyoz
· Tenisçi dirseği
· Migren ve baş ağrıları
· Skar doku
· Sportif faaliyetler neticesinde gelişen semptomlar
· Çene ve diş sıkmak
· Somatik problemler
· Belirli bir nedene dayanmayan tüm ağrı şikayetleri

Beden Terapisti Suant Gündüz She and Girls Dergisi Röportaj

Seanstan önce ve sonra dikkat edilmesi gereken bir konu var mı?

Seansa sıkmayan rahat pamuklu kıyafetlerle gelinmesi ve seans sırasında rahat olunması önemli.
Bütünleştirici kraniosakral terapiyle parasempatik sinir sistemi aktif olur, iyileşmenin devam edebilmesi ve vücudun başlatılan değişiklikleri uygulayabilmesi için seanstan sonraki 24 saati dinlenerek geçirmek çok önemlidir.

Parasempatik sinir sistemi aktif olduğunda vücut kendini daha verimli bir şekilde iyileştirir.
Devam eden 2 gün içinde vücut kendini yeniden düzenlerken tedaviye bir yanıt olarak verilen fiziksel ve duygusal tepkiler normaldir. Bu durum 2-3 gün sonra kaybolur.

Beden terapisi hayatımızın bir parçası olmalı ve düzenli bir şekilde seans almalı mıyız yoksa tek seansta kesin çözüm oluyor mu?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve probleme göre değişiyor fakat hiçbir zaman düzenli alınan seanslar hedeflemiyoruz. Akut problemler genelde tek bazen 2 seansta çözülebilirken 15-20 yıldır devam eden bir problem elbette tek seansta çözülemeyebiliyor.

Çözülse bile vücut çok uzun zamandır o bozuk postürde olduğu için oraya geri dönme eğiliminde oluyor. Bu noktada danışanın farkındalık sahibi olması, verilen tavsiyelere uyması ve kendini çok iyi gözlemlemesi gerekiyor. Çünkü problem her zaman sadece kas boyutunda olmayabiliyor. Alınan seans sonunda sorun tamamen ortadan kalmış fakat kötü beslenmeyle ya da stresle ilgili bir sebepten geri dönüyor olabilir. Probleme sebep olan kök nedeni iyi anlayıp çözmek problemi de çözecektir.

Bütünleştirici kraniosakral terapiyi diğer terapi yöntemlerinden ayıran belirgin özellikler nelerdir?

En önemli özelliği bütüncül bir tedavi yöntemi olması. Sorunun ana sebebini bulup onu düzeltmek üzerine çalışır ve ana sebep bulunup tedavi edildiğinde vücutta buna bağlı olan birçok işlev bozukluğu düzelir. Vücutta doğal iyileşme sürecinin başlaması için bloke olmuş dokuların kilidini açmak üzerine çalışır ve yine bu sayede bütüncül bir tedavi sağlar. Yöntem, diğer birçok farklı yöntemin teorilerini kraniosakral sisteme bağlar. Tedavi, kraniyal yaklaşıma bağlı olarak yumuşaktır.

Bir beden terapisti olarak insanlara önerebileceğiniz en temel ve sürdürülebilir alışkanlıklar nelerdir?

Sağlıklı kaslar, iskelet ve fasya için hareket şart. Problem seansla çözülünce insanlar tamamen geçti ve bir daha asla dönmeyecek diye düşünüyor. Bu tabii ki bir hayal değil ancak tek başına seans almak ne yazık ki yeterli değil. Vücudunu güçlendirip esnetmediğinde ve yanlış bir postürle yaşamaya devam ettiğinde elbette aynı sorunu tekrar yaşamak kaçınılmaz olacaktır.

Aynı zamanda beslenme genelde tek başına birçok sorunun çözümü olabiliyor. Ne yaparsanız yapın yıllardır geçmeyen bir ağrınızın sebebi aslında size iyi gelmeyen yediğiniz bir besin olabilir. Ve elbette stres. Stres yapmayın gibi altı boş bir tavsiyede bulunmayacağım tabii ki. Stresi yönetmeye yardımcı yollar bulmak önemli. Bu herkes için farklı bir şey olacaktır.

Instagram beden_terapisi
Web www.perispri.com

Suant Gündüz Beden Terapisti

SHE AND GIRLS BAHAR 2024