Sanat, Duyguların Paylaşıldığı Bir Yaşam Tarzı

Seramik, ebru, hat, karakalem, yağlıboya gibi sanatın birçok alanını icra eden, fotoğraflara da sanatıyla bir başka boyut kazandıran, Sanatçı Merve Yalçınkaya ile sanata dair her şeyi konuştuk. Merve Yalçınkaya Ressam

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Benim için sanat, insanları bir araya getiren duygularını ve düşüncelerini paylaştığı bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzı da insana modernlik, kendine daha da güvendiği, yaşamdan daha çok zevk aldığını görmesi, kendini bir ileriye taşıması için güzel bir yöntem.”

Röportaj: Melek Şenol

Merve Yalçınkaya She and Girls Dergisi Kapak Haziran 2024

Hikayenizle başlamak isterim…

2019 Aydın Üniversitesi “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık “mezunu olup, yıllardır sanat atölye çalışmalarına katılmaktayım. Seramik, ebru, hat, karakalem, yağlıboya vb. alanlarda üretim için çaba sarf etmekteyim. Sanatla uğraşmaktan keyif alıyorum.

Merve Yalçınkaya She and Girls Dergisi Röportaj Haziran 2024

Merve Hanım bize eserlerinizden bahseder misiniz?

Yaptığım eserlerde genelde canlı renkler hakim, resim yapmak sanatçının biraz da o günkü duygusunu ifade ediyor, bu yüzden renklerin canlı olmasına dikkat ediyorum esere bakıldığında insanlar kendini yakın hissetmeli ve duvara asmaktan mutluluk duymalılar. Bu da sanatçının mutlu olmasını sağlıyor. Ve daha da güzel eserler çıkıyor.

Merve Yalçınkaya She and Girls Dergisi Röportaj Haziran 2024

Sanat eserlerinin online satışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eserlerin online satışını yapmak günümüzde daha kolay ulaşılabilir hale geldi, eserleri almak isteyenler kendine hangi tabloyu yakın bulurlarsa onu talep edebiliyorlar. Eseri, evlerinde veya işyerlerinde vb. görmek istiyorlar bu da sanatçıyı memnun ediyor ve sanatçılar en çok ilgi gören tabloya yönelik çalışabiliyorlar. Bence o eserlerin üzerine gidip daha fazla ne katabilirim, hangi renkleri kullanabilirim, neye dikkat etmeliyim gibi düşünmeleri onlara katkı sağlayacaktır.

Merve Yalçınkaya She and Girls Dergisi Röportaj Haziran 2024

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Benim için sanat, insanları bir araya getiren duygularını ve düşüncelerini paylaştığı bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzı da insana modernlik, kendine daha da güvendiği, yaşamdan daha çok zevk aldığını görmesi, kendini bir ileriye taşıması için güzel bir yöntem.

Sizin için sanat nedir?

Vincent Van Gogh, Monet, Renoir, Lenoardo Davinci gibi sanatçıları seviyorum, onların yaptığı çizimler insanları fazlasıyla etkiliyor, bunun için yıllarca emek veriyorlar ve yaptıkları eserlerin günümüze kadar gelmiş olması etkileyici.

Merve Yalçınkaya She and Girls Dergisi Röportaj Haziran 2024

Ne zaman resim yapmaya başladınız?

Ben resim yapmaya küçüklükten başladım, ama aralar verdim. Son 6-7 senedir resme daha fazla ağırlık verdim, çizim yaparken kendimi yaptığım esere odaklayıp daha fazla neler yapabileceğimi düşünüyorum.

Resimlerinizi üretirken nasıl bir ruh haliniz vardır?

Bu eseri yaptım ama başka eserlerim nasıl olmalı, çizimimde neler eksikse onları tamamlamak adına eskizler, çizerken sayfaları yırtıp attığım oluyordu ama şimdi düşündüğümde bazılarını saklamam benim için bir artı oldu çünkü kendime ne katmışımı daha iyi analiz etmeme yardımcı oluyor.

Gap klasikleri, DÔEN’in romantizm ve feminen görünümle bir araya geldi!

Bunun da benim ruh halimi iyileştiren bir faktör olduğunu görüyorum, sanatla uğraşmak her zaman bana huzur ve dinginlik vermiştir. Küçükken de kendimi fazlasıyla çizdiğim şeylere kaptırıyordum ve sanatçılara bunu nasıl düşünmüşler ve yapmışlar diye saygı duyuyordum.

Ne tür resimler yapıyorsunuz?

Genel olarak resimlerim çiçek, meyve, portre üzerine çalışmalar yapıyorum ama okuduğum fotoğrafçılık bölümüne bana farklı açıdan bakmayı gösterdi. Bu yüzden de eserlerime fotoğrafları da ekledim, bunları yaparken paspartusu veya çerçevelerine dikkat etmeye çalışıyorum. Renk uyumları, fotoğraf burada neyi ifade ediyor, bu renkle birbirine hitap eder mi gibi ayrıntıları görmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kişiyi her zaman hangi işle meşgul olmak memnun edecekse onunla ilgili çalışıp kendini geliştirmek istediği konuları seçmeli. Benim de meşgul olmaktan mutlu olduğum ve üzerine bir şeyler katmak istediğim konu sanat, bunun için de çalışıyorum ve keyif alıyorum.

Instagram: @understanding.the.art

Merve Yalçınkaya Ressam

She and Girls Yaz 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM