Portreler Duyguların Şifresidir

Yüz, yürekte var olanın gözler ile algılanma alanı olduğu için duyguların şifresini bizlere sunuyor. Suğra Şişman Ressam

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Sanatın renklerini dünyasına taşıyan, yaptığı portrelerin ruhu açığa çıkardığı ve biçim kazandığı sahneler olduğunu düşünerek onlara ışık katan, çok yönlü Ressam Suğra Şişman ile renkli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Melek Şenol

Suğra Şişman She and Girls Dergisi Röportaj Haziran 2024

Özgeçmişinizden biraz bahsedip kendinizi tanıtarak renkli yaşamınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Ben Suğra Şişman, 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun oldum. Birçok ulusal ve uluslararası sergilere katıldım. Şu an farklı kurumlarda seramik ve resim dersi vermekteyim. Çalışma hayatımın yoğunluğu içerisinde kendime ayırdığım zamanlarda, doğadaki huzuru sık sık hissetmeye çalışıyorum. Çünkü; O sakinlik ve huzur ortamı, içimde var olan yaratıcılığı ortaya çıkartmamı sağlıyor.

Akrilik boya nasıl kullanılır?

Akrilik boya, su bazlı bir boyadır. Genel görünüm ve yapısı itibarı ile yağlıboya ile benzerlik göstermektedir. Yapısındaki esnek pigmentler sayesinde dış etkenlere daha dayanıklı, kokusuz ve çabuk kuruyan bir yapıya sahiptir. Akrilik boya, su ile inceltilerek kullanılır. Resimlerimde kullanmamın en önemli nedenlerinden biri tuval üzerinde çatlama yapmaması, kokusunun olmaması ve çabuk kuruması.

Çalışmalarınızın manifestosundan bahseder misiniz?

Portreler yapıyorum ve portrelerin yani yüzün, ruhun açığa çıktığı, biçim kazandığı sahneler olduğunu düşünüyorum. Her birimiz bu sahnede kendi mitolojimizi, bir sürü yüzden çıkan duyguları sahneliyoruz. Aslında yüzün sahnelenmesi insan yüreğinin suretinin resmedilmesidir. Yüz, yürekte var olanın gözler ile algılanma alanı olduğu için duyguların şifresini bizlere sunuyor.

Gap klasikleri, DÔEN’in romantizm ve feminen görünümle bir araya geldi!

Dolayısıyla ruhta var olanı gösteren bedenin en etkin parçası olma özelliğini taşıyor. Öznenin gerçekliğini simgeleyen, onun dünya ile ilişkisinin en özel ve en anlamlı merkezi. Herkes farkında olmadan, kişiliğin özetini ve kendisinin yaşamı boyunca sergilediği, daha önceki, şimdiki ve gelecekteki manevi yönelimlerini yüzde taşıyor.

Sizin için resmin anlamı nedir?

Resim, ruhun seslenişi ve sizin onu duymanız ona cevap vermenizdir. Hayata dair söyleyecek bir kelime bulamadığımda kendimi başka şekilde ifade edemeyeceğimi anladığım noktada renkler ve şekillerle ifade edeceğimi anladım.

Bu süreçte kendimi keşfetmeme zaman zaman da hayatın içinde olup biteni anlamaya çalışırken kaybolmama neden oldu. Sınırların, kuralların ötesinde kendime ait özgür bir alana ihtiyacım vardı ve resim bu özgürlük alanını sundu. Bu alan içerisinde ruhumun güçlendiğini, yaşadığımı ve bağımsız olduğumu hissediyorum.

Suğra Şişman Eseri

Kadın ressamların daha fazla artması için neler yapılmalı?

Toplumun kadına ve sanata olan yaklaşımı geçmişten günümüze birtakım değişimlere uğramış olsa da temelde var olan problemleri hala barındırmaktadır. Sanat piyasasında erkek egemenliği henüz kırılabilmiş değil. Bu eşitsizliğinin en önemli nedeni, kuşkusuz kadınların sanat dünyasında en yüksek düzeyde temsil edilmemesi.

Kadın sanatçıların varlıklarını devam ettirmeleri ve daha fazla kadın ressamların artması için, temsil, görünürlük, finansal destek sağlamak gerekiyor. Gerçek bir eşitlik ise her kadının erkek egemen toplumda hayatta kalmaya ve üretmeye çalışırken kendi verdiği mücadele ile olabiliyor. Ancak sanatımız hiçbir grubun bir başkasına tecavüz etmediği, siyasetin dayatmalarından uzak, sanatın zihninde bencilliğin olmadığı bir gelecek içermeli.

Instagram: @art.s.sugras

Suğra Şişman Ressam

She and Girls Yaz 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM