Evlilik Bir Takım Oyunudur

“Evlilik bir insanla hayatınızı birleştirmek dışında bir takım oyunudur. Birbirimizi desteklemeli ve kendimize düşen görevleri de yaparak bu oyunu devam ettirmeliyiz. Çiftlerde cinsellikte sorunun genellikle bilgisizlikten doğduğunu görüyorum. Ayrıca toplumsal olarak “ayıp” adı altında bu bilgisizliği destekliyoruz.” Kevser Şeyma Çetinkaya Aile Danışmanı

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Evliliğin sağlıklı adımlarla yaşanması için çok önemli bilgiler veren Aile Danışmanı Kevser Şeyma Çetinkaya, ağırlıklı cinsel terapileri ile ilişkilerdeki sorunların çözümüne odaklanıyor.

Gelin uzmanlık alanında izlediği yolu kendisinden dinleyelim.

Röportaj: Melek Şenol

Kevser Şeyma Çetinkaya Aile Danışmanı She and Girls Dergisi Röportaj

Bize kendinizden bahseder misiniz? Kariyerinize nasıl başladınız?

Ben Kevser Şeyma Çetinkaya. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Sosyoloji lisansımı başarıyla tamamladım. Tez konum olarak “Çalışan ve Çalışmayan Kadınların Mutluluk Düzeyi “ başlıklı araştırmamı toplam 300 kişiyle sahada yüz yüze görüşerek tamamladım.

Şu an sahada araştırmalar yapıyor, sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum. WordPress, insanca akademi ve sosyologer gibi platformlarda yazarlık yapıyor aynı zamanda aile danışmanlığı yaparak insanlara yardımcı olmaya devam etmekteyim. Instagram’da ankaraailedanismani.seyma hesabımı aktif olarak kullanmaktayım. Mesleğine aşık bir sosyolog olarak alanda yer almaktan ve insanlarla iletişimde bulunmaktan oldukça memnunum.

DeFacto’dan Denim Koleksiyonu; “Kendini Sevenler-Denim’’

Kariyerime ikinci sınıfta aile sosyolojisi dersinde karar verdim. Ben aile danışmanı olacaktım. Aile toplumun en küçük yapı birimi olduğuna göre ben bir toplum bilimciysem önce aileleri aile yapısını çözmeliydim. Sonrasında Başkent Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı eğitimini aldım.

Aynı zamanda MEB sınavlarına girerek MEB onaylı belgemi de aldım. 2 yıldır aktif danışan görmekteyim. Geri dönüşler çok güzel olmakla beraber özelikle cinsel terapistte olmam çiftlerimizin beni seçmesinde büyük etken oynuyor.

Cinsel terapide ödevler nedir, nasıl uygulanır?

Cinsel terapide kişinin bir partneri varsa partneriyle eğer yoksa tek başına yapabileceği ev ödevleri ve görevleri verilir. Bu ödevler örneğin; partneriyle yaşayacağı bir anı adım adım tarif ederek yazması istenebilir. Bu ödevde amaç kişinin aslında anda kalmasını sağlayarak olaya odaklanma problemini çözmeye yönelik bir çalışmadır. Kişiye ve duruma göre bu ödev ve görevlerin içeriğini değiştirmek mümkün.

Cinsel terapiyi nasıl yapıyorsunuz?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artık online ya da yüz yüze terapi yapabilmekteyiz. İlk anamnez aldıktan sonra sorunu anlamaya çalışarak seansa başlıyorum. Daha çok BDT ekolunu benimsediğim için terapide ilk sürecin ilerleyişinden danışanı bilgilendiriyorum bu şekilde danışanın süreç kaygısı kontrol altına alınmış oluyor.

Cinsel terapi evliliği kurtarıyor mu?

Bunun için kesin bir şey söylemek çok mümkün değil. Nitekim çiftlerin çabası istekliliği bu noktada çok büyük rol oynamaktadır. Kişi eğer istiyorsa süreç hem daha hızlı hem de daha sağlıklı ve sağlam ilerliyor. Bunun dışında evliliği etkileyen birçok faktör var ama özellikle cinsellikte iletişimsizlik, güvensizlik, korku gibi konular aşılmadığında evliliğin kökten sarsıldığını net gözlemleyebiliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz?

Evlilik bir insanla hayatınızı birleştirmek dışında bir takım oyunudur. Birbirimizi desteklemeli ve kendimize düşen görevleri de yaparak bu oyunu devam ettirmeliyiz. Çiftlerde cinsellikte sorunun genellikle bilgisizlikten doğduğunu görüyorum. Ayrıca toplumsal olarak “ayıp” adı altında bu bilgisizliği destekliyoruz. İnsan bilmediği şeyden korkar. Cinsel terapi seansı aynı zamanda bir cinsel bilgilendirmedir de diyebiliriz. Lütfen tabularınızı yıkın hem kendinizi hem evliliğinizi daha iyiye götürün.

Kevser Şeyma Çetinkaya Aile Danışmanı

She and Girls Bahar 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024