Aşk Olsun

Tasavvuf dünyasını hayatına meşk etmiş ve bu dünyada yoğrularak hem kendini hem danışanlarını içsel huzura taşıyan Elif Sarıkaya’nın yeni kitabı Aşk Olsun ile ilgili konuştuk. Elif Sarıkaya Tasavvuf Kitabı Aşk Olsun

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Başucu kitabınız olacak olan Aşk Olsun’ u kendisinden dinleyelim.

Röportaj: Melek Şenol

Tasavvuf Yazar Elif Sarıkaya

Elif Sarıkaya kimdir? Bu soruyla başlamak isterim?

19 Haziran 1982 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Marmaris ve Çanakkale’de bitirdim. Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği mezunuyum. 17 senedir fiili olarak öğretmenlik yapmaktayım. Ayrıca 6 senedir tasavvuf ile ilgileniyorum.

Çok kıymetli hocalardan uzun eğitimler aldım. Bu yolculuğa ilk adımı Hakan Mengüç hocamın kurduğu Girne Amerikan Üniversitesi Sufi Akademisi ile attım. 1,5 Yıl Hakan Mengüç hocamdan ve diğer hocalarımdan eğitim aldım.

Hakan Mengüç hocamdan 1sene sadece sufizm sonra 7aylık kişisel gelişim ve sufizm almıştım. Ferhat Atik hocamdan derinleşmiş Cemalnur Sargut hocamdan da fususul hikem dersleri, Kerim Güç ve İlahe Kurşun hocamdan da tasavvuf dersleri almıştım. Halen de derslerim devam ediyor. Online olarak devam eden bir akademimiz var. Ayrıca mizaç eğitimi, biyoenerji ve esma eğitimlerim var. Drama ve ney eğitimlerim mevcut. Senai Demirci ve Sinan Yağmur hocamdan da eğitimlerim devam ediyor.

Maybelline New York Lifter Plump ile Yanmaya Hazır mısınız?

Şuan eğitim vermiyorum. Daha çok 2. Kitabıma yöneldim. Bir şiir kitabı hazırlığındayım.

Daha sakin ve normal yaşamak istiyorum. Sade yaşamak ve nefisten kurtulma çabası benimki. Anlattığım sürece gizli kibir benle olacak. Bu benim tercihim. Maksat sesimizi duyurmak ise her şekilde duyururuz.

Yeni kitabınızın konusu nedir acaba?

Kitabımızın adı Aşk olsun.

Gündelik hayatta sufi ve tasavvuf öğretileri ile nasıl ilerleriz? Sufi bakış açısıyla kişisel gelişim üzerine bir kitap yazdık. Sufi hikayeleri ve kısa sözler eşliğinde sıkıcı değil akıcı sade bir dili var.

Kitabınız genel olarak hangi başlıkları içeriyor?

Kısım kısım başlıklar halinde. Kişisel gelişim ve tasavvufun harmanlanmış hali okuyanı sığmayacak şekildedir. Tasavvufa başlangıç diyelim. Arınmadan yani tezkiyeden tutun da uyanma, mesnevi hikayeleri, narsist ve narsizim, farkındalık oluşturma, sabır, hoşgörü ve teslimiyet gibi birçok konuyu içeriyor.

Yazar Elif Sarıkaya Tasavvuf Kitabı Aşk Olsun

Aynı zamanda zıtlıkların güzelliği pozitif düşünmenin inceliği, değer ve değersizlik, su felsefesi gibi konular örnekleriyle anlatılıyor. Veysel Karani, Şems gibi Mevlana gibi evliya zatların hikayeleri de tasvir ediliyor. Sıkıntılarla baş etmenin yolları sufi öğretileri ile anlatılıyor. Neyin hikayesi aşk makamı ve Allah’ın güzelliği anlatılıyor.

Yani aslında beşeri aşktan ilahi aşka geçiş.

Leyladan Mevla’ya gelme hikayesi.

Yani sufilerin deyişiyle Aşk Olsun diyoruz.

Sizce okurlar bu kitabı niye okumalı?

Bu benim ilk kitabım dediğim gibi ve ilk gözbebeğim. Bu kitabı okuyan uyansın diye yazdım. İçinizde bir manevi uyanış gerçekleştirin. Ona umut ışık olsun. Başucu kitabı olsun. Umutları yeşertsin. İnsanlar anlasın idrak etsin ve uyansın istedim. Asıl biz uykudayız. Uyuyunca uyanmış oluyoruz. Bu dünya bir simülasyon ve biz de birer avatar yada zombi. Uyanığız ama uyuyoruz. Ruhumuz yaralı, kalplerimiz çürümüş. Bu kitap ışık olsun istiyorum. O durumdan çıkarsın bizi. İnşallah olur…. Nasip ve sadaka ile cariye bırakmak bu dünyaya.

Kitabınızı yazım süreci nasıldı? Hangi zorluklarla karşılaştınız?

Aslında bu tarz kitaplar inzivaya kapanarak yazılır. Ama malum ben çalışıyorum. Ayrıca 2. kitabımın taslağını bitirdim. Öğretmenlik yazarlık ve tasavvuf arasında gidip gelerek yazıldı. Yoğunken birçok işi bir arada yaparak emek harcayarak yazıldı. Reklam vs. konularında çok fazla takip edemedim aynı yoğunluk yüzünden. Zahmet olmadan rahmet olmaz.

Son olarak söylemek İstediğiniz bir şey varsa ya da mesajınız ne söylemek istersiniz?
Bu kitabı başucu kitabı yapacaksınız. Mutlaka almanızı tavsiye ediyorum. Kendinizi bulacağınız bir kitap oldu Aşk olsun…
Ayrıca 2. kitabım tasavvufi bir aşk hikayesi, onun da heyecanı var. Bir Rum olan Joseph ‘ın Müslüman bir kızla evlenmesi sonucu yaşadığı tekamül yolculuğu. Ve Yusuf olduktan sonra yaşadığı içsel ailevi çatışmalar.
Sedef Tosun Hanıma, She and Girls dergisine, Melek Şenol’a ve tüm ekibe teşekkür ediyorum.

Su gibi olun inşallah, aşkla kalın Aşk olsun…

Elif Sarıkaya Tasavvuf Kitabı Aşk Olsun

She and Girls Bahar 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024