Yeşilçam’da “SULTAN” denildiğinde akla gelen tek isim; Türkan Şoray

E hani bizim yerli güzellerimiz, ikonalarımız dediğinizi duyar gibiyim! Bu sesi duymama sevgilim sebep oldu aslında. Sinemanın Sultanı Türkan Şoray

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Selvi Boylum All Yazmalım

Sinema Tarihimizin 100 Kadını isimli kitabı sayfalarına ayırıp evin koridorunu onların portre fotoğraflarıyla donattı. Bir küçük müzeye dönüştü evin girişi. Malum, karantina uğraşları…

Erkek arkadaşımla ortak beğeni alanlarımızda çok net olan isimler, eserler var. Onlardan biri de Türkan Şoray, nam-ı diğer Sultan. Daha ikon kelimesi dilimize gelmemişken Türkan Şoray adıyla o kelimeyi taşıyordu. Kadınlar filmlerinde giydiği kostümleri soruyorlarmış, o nereden, bu kimden diye…

Türkan Şoray’ı bilmeyen, beğenmeyen yoktur. O bakışlar…

En gizli sırrı anlatır gibi, en aşikar olanı gizler gibi… Şoray, dünyanın en çok filmde oynayan aktirisi olarak 222 film ile rekor sahibi. Ondan daha çok film çekeni yok demek bu.

Onlarca filmde oyunculuk etmenin yanı sıra yönetmen koltuğunda da başarıyla oturmuş, 1972 yapımlı Dönüş, 1976 yapımlı Bodrum Hâkimi, 1973 yapımlı Azap, 2015 yapımı Uzaklarda Arama isimli filmleri bizlere sunmuştur.

Ayrıca 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin yönetmenlik koltuğunu usta yönetmenimiz Şerif Gören ile paylaşmış. Sinema tarihimizde önemli filmler bunlar. Türkan Şoray salt güzelliğinin yanına kabiliyetlerini geliştirmiş bir kadın ikonumuzdur.

Vesikalı Yarim

“Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz” diyen Şoray, 2010 yılı UNICEF Türkiye iyi niyet elçiliği görevini de üstlenmiş, samimiyetle gülen yüzü ve sıcak kalbi ile bizi temsil etmiştir.

Türkan Şoray’ın başlıca filmleri deyince o kadar çok film geliyor ki hatırıma… Vesikalı Yarim ise bunların başında geliyor. Senaryo pek değerli kalemlerden filizleniyor.

Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi öyküsü ve Orhan Veli Kanık’ın Tahattur isimli şiiri, hikayenin ilham merkezini oluşturuyor ve senaryoyu Safa Önal kaleme alıyor. Mutlaka görmelisiniz eğer görmediyseniz veyahut güzel bir nostalji kuşağı için ilk onda yerini alabilir.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Türkan Şoray denilince hızla akla düşenlerden bir diğeri, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin ile başrolünü paylaştığı bu şaheser de usta yazar Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama.

Üçüncü ‘Sultan’ filmi seçkim ise çocukken çok etkilendiğim, özgüveni yüksek Balıkçı Azize rolünde başrolü Kadir İnanır ile üstlendiği Kara Gözlüm filmi. Bu filmin kostümleri beni büyülüyor, Türkan Şoray’ın günlük salaş halleri başlı başına bir trend konusu, Kadir İnanır’ın özenli şıklığı gözleri doyuruyor.

Türkan Şoray izle izle bitmez, seyretmelere doyulmaz… Görünen o ki, yüzyıllar daha izlenecek, hayranlık uyandıracak…

Türkan hanımın dediği gibi, sevginin gücüyle birçok sorunu çözebiliriz, bu sıkıntılı süreçte hepinize tek tek sevgilerimi iletir, esenlikler dilerim…

Sinemanın Sultanı Türkan Şoray

She and Girls Yaz Sayısı 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM