Protez tırnakta dikkat edilmesi gerekenler

Güzellik ve mükemmellik bağlantısının en büyük tamamlayıcısı olan eller, hem konuşurken kendimizi ifade biçimini kolaylaştırması hem de ne kadar düzgün görünürlerse öz güvenimizi o kadar arttıran bir yanı olması ile her zaman önem taşımakta. Protez tırnak uygulaması nasıl yapılır?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Nilsah Arslan

Manikürlü ve temiz görünümlü ellerin yerini son yıllarda protez tırnaklarla taçlandırılmış kusursuz tırnaklar eşlik etmekte. Peki protez tırnak nedir? Nasıl kullanılmalı? Zararı var mı? Tüm bu soruların cevabını yazımda sizlerle paylaşacağım.

Aslında protez tırnak uygulamaları çok uzun yıllardan beri Amerika ve Avrupa’da kadınlar tarafından çok tercih ediliyordu. Son 20 yıldır Ukrayna ve Rusya’da bu konuda bütün dünyaya etki edecek çok sanatsal gelişmeler oldu. Artık kadınlar için dünyada bu uygulamalar vazgeçilmez hale geldi.

Türkiye’de talebin çok artmasını, Ukrayna ve Rus protez tırnak sanatçılarının Türkiyeyi çok yakın takibe almalarına, hem sosyal medyada inanılmaz bir etki yaratmalarında, hem de çalışan kadın sayımızın artmış olmasıyla ilişkilendiriyorum.

Protez tırnak uygulamasını tırnak dokusunda sağlık problemi olmayan herkes yaptırabilir. Görsel amaca çok şiddetli bir şekilde hizmet ettiği bir gerçek…

Gerçek bir uygulamanın süresi minimum iki saat sürmekte ve uygulama bir sonraki bakıma kadar, bizi üç hafta güzel tırnaklarla ve çıkmayan ojelerle mutlu etmekte.

Protez Tırnak

Peki protez tırnak yaptırmak istersek nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Öncelikler bu işi yapan kişinin konunun uzmanı olduğundan emin olmalıyız. Kullandığı cihazların hijyeni ve malzemelerin kalitesi çok önemli. Protez tırnak uygulamaları değişik tekniklerle yapılabilmekte. Akrilik sistem, jel sistem, dipping sistem, polly jel diye adlandıracağımız farklı teknikleri var.

Hangisini tercih etmeliyiz kısmında ise aslında uygulama yapan uzmanın hangisinde daha başarılı olduğu ile alakalı. Ama son yıllarda en çok jel sistem ve polly jel tercih edilmeye başlandı.

Niye bu kadar farklı uygulama var diye sorarsak aslında o da teknolojinin gelişmesiyle çeşitleniyor diyebiliriz.
En eski uygulamalardan akrilik dolgulu protez tırnaklar tırnağa bir kağıt şablon veya bir tırnak tips yapıştırılarak akrilikle şekil veriliyor ve törpüleniyor. Bu uygulamayla uzun ömürlü protez tırnak haline geliyor. Akrilik malzeme dişçilerin kullandığı protez tırnak malzemesine de benziyor ve oldukça sağlam.

Jel sistem tırnaklarda da aynı şekilde kağıt şablon ya da tırnak tipsleriyle tırnağa bir taban oluşturuluyor ve üzerine jel dolgular sürülüyor. Akrilikten farkı ise jel sistem uv makinalarla dondurulabiliyor. Oysa akrilik hava ortamında kendi kendine donuyor. Polly jel ise, jel sisteme göre daha yoğun bir yapıya sahip ve kendi özel kalıpları ile tırnak yatağına oturtuluyor ve uv cihazı ile donduruluyor.

Bütün bu sistemlerde önemli olan uygulama yapan kişinin tırnak dokusuna zarar vermemesi, hijyen çalışması, uygulamayı doğru yapması. Yapılan uygulama tarzının uygulama yapılan kişinin tarzına uygun olması, uzun süre tırnakta kalacağı için güzel yapılması. Ben burada uygulayıcıyı çamura şekil veren bir heykel sanatçısı gibi görüyorum. Gerçekten de sanat kabiliyeti isteyen bir iş.

Bu uygulamayı daha önce yaptırmadıysanız, merak etmeyin sizin için araştırdım ve uygulamada nelere dikkat edeceğinizi öğrendim.

Uygulama ilk önce kendi tırnaklarınızın hazır hale getirilmesiyle başlıyor. Bunun için tırnak yüzeyini freze denilen elektrikli törpülerle veya kağıt törpülerle bir parça kazıyorlar, uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken aşama bu kısmında oluyor çünkü tırnak yüzeyinin çok fazla alınmaması gerekiyor.

Uzmanın bu konuda hassasiyetini sorgulamanızı tavsiye ederim. İkinci aşama ise kuru manikür yani tırnak yatağının açılması. Evet görsel olarak muhteşem oluyor ama sonraki yıllarda eğer çok fazla tırnak yatağını açtırmayı alışkanlık haline getirirseniz tırnak yatağı ve şeklinde kalıcı hasarlar olabiliyor, buna da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Sonrasında uygulanan jel veya akrilik dolgular, bu aşamalar sağlıklı gerçekleştirilirse zarar vermiyor aslında ama nereye kadar. Burada da iş kullanıcının protez tırnakları nasıl kullandığına bağlı. Benim uygulayıcılardan ve kullananlardan aldığım tavsiye, protez tırnakların kullanım ömrünün sonuna kadar elde tutulmasıyla alakalıydı. Yani ilk uygulamadan sonra minimum protez tırnak, tırnağınız yüzeyinde üç hafta bırakılmalı.

Protez Tırnak

Peki protez tırnakları yenilerken veya çıkartırken nasıl bir uygulama ile karşılaşıyoruz ve tırnaklarımız dinlendirmemiz gerekir mi?

Protez tırnak uygulaması doğru yapıldıysa ve eğer siz doğru kullanabilirseniz uygulama dip dolgusu yapılarak kullanım süresini uzatabilir. Bu işlem esnasında freze törpüler veya kağıt törpüler yardımıyla tırnak dibinden uzaklaşmış protez kısımlar inceltilip boyu kısaltılır ve tekrar üstü doldurulup özel törpülerle şekil verilir.

İsteğe göre de kalıcı oje veya nail art yapılır. Sökme işleminde ise protez tırnak tamamen törpülenir. Protez tırnak kullanımına bir süre ara vermeyi tercih ederseniz, bu sürenin minimum üç hafta olmasını ve bu sürede tırnaklarınıza bakım yağları kullanmanızı tavsiye ederim

Kozmetik kullanımı haricinde protez tırnakları tırnak yatağı düzeltmede, tırnak yeme tedavisinde, sararan tırnaklarda beyazlatma amaçlı ve görselliği bozulmuş tırnaklara estetik görünüm vermek için de kullanabiliyoruz. Bu da bu konuda rahatsızlık hisseden bir çok kadına ve erken danışana ayrı bir konfor sunuyor .

Nail art akımları da aynı zamanda tırnaklarımızda saç, makyaj, kıyafette nasıl bir akım varsa bize güncel tasarımlar yansıtmakta. Bu konuda sektörde isim yapmış tırnak süsleme sanatçıları var. Nail ART oldukça popüler ve tercih edilen uygulamalar. Benim tanıştığım birçok nail art sanatçısının kendine has yorumları var ve birçoğu sanatçı alt yapısına sahip.

Yani tırnaklarımızla artık sadece güzellik değil sanatı da taşıdığımız bir dönemi yaşıyoruz.

Nilşah Arslan

Güzellik Editörü

Protez tırnak uygulaması nasıl yapılır?

She and Girls Haziran 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!