Mutlu Bir Gelecek, Ne İstediğini Bilen Sizden Geçecek

“Kariyer koçu, bireylerin kariyer gelişimleri üzerine yolculuklarına eşlik eden bir profesyoneldir. Kariyer koçları, danışanlarıyla bire bir görüşmeler yaparak kariyer hedeflerini belirler. Bilge Seynur Saltoğlu Kariyer Koçu

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bu süreçte, danışanın yetenekleri, ilgi alanları, değerleri ve potansiyelleri dikkate alınır. Danışanlarının güçlü ve zayıf yönlerini belirler ve kişisel değerlerini anlamalarına yardımcı olur. Bu değerlendirme, danışanın kariyer seçimlerini ve yönlendirmelerini etkiler.”

Kariyer Koçu Bilge Seynur Saltoğlu ile kariyerde başarı yolu için belirlenebilecek tüm kriterleri ve aşamaları konuştuk.

Kariyer Koçu ile iş-yaşam dengenizi sağlayın ve stresle başa çıkın!

Röportaj: Melek Şenol

Bilge Seynur Saltoğlu She and Girls Dergisi Röportaj

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ben bilge Seynur Saltoğlu, evli 1 kız çocuğu annesiyim. İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği mezunuyum. 14 sene içerisinde bulunduğum kurumsal hayatımda bazı mutsuzluklar sebebiyle arayışa başladım. Arayış içinde “Koç” kelimesi ile tanışıp, olduğu yerden geldiği noktaya kadar olan evirilişi ben de hayranlık uyandırdı. Ve koçluk nedir algısıyla hocamdan koçluk aldım.

Buradaki uyanışlar çok büyük farkındalıklar oluşturdu. Dedim bu koçluğu herkes yaşamalı ve kendindeki uyanışlara tanıklık etmeli. ICF akreditasyonuna sahip kurumlardan eğitimlerimi aldım, yolculuk içinde ACC unvanım ile mesleğimi taçlandırdım. Şimdi gençlere ve kariyerine yön vermek isteyen tüm bireylere koçluk, geliştirme koçluğu yaparak yolculuklara eşlik ediyorum.

Kariyer hedef belirlemeden bahseder misiniz?

Koçluk ile kariyer hedeflerinizi belirlerken önceki deneyimlerinizden ve tutkularınızdan ilham alabilirsiniz. Hangi alanlarda daha fazla etki yaratmak istediğinizi ve neden bu hedeflere odaklandığınızı belirlemek için derinlemesine bir içsel keşif süreci önemlidir.

Koçluk sürecinde kullanılan etkili bir yöntem olan SMART prensipleriyle (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound) dayalı olarak kariyer hedeflerini belirlemektir. Bu prensipleri kullanarak, hedeflerinizin net, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamanlı olduğundan emin olabilirsiniz. Koçluk süreci, kariyer hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen faktörleri belirlemenize ve bu engellerle başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olur.

Kariyer hedeflerinizde ilerleme kaydetmek için sürekli bir gelişim sürecinde, başarılarınızı kutlamak ve gelişim alanlarınızı belirleyerek sürekli olarak ilerlemenizi sağlayacak stratejiler geliştirmek önemlidir.

Kariyer geliştirmede mindful yaklaşım nasıl etkiler?

Kariyer geliştirmede mindful yaklaşım, bireyin farkındalık ve dikkatli bir şekilde mevcut anı deneyimlemesi ve kararlarını bilinçli bir şekilde almaya odaklanması anlamına gelir. Mindful yaklaşımın kariyer geliştirmeye etki edebileceği bazı ana noktalar vardır:

• Kariyer gelişimi sürecinde karşılaşılan zorluklar ve baskılarla daha iyi başa çıkmak için mindful uygulamalar, stresi azaltabilir ve duygusal dengeyi korumaya yardımcı olabilir.

Tek Bir Ürünle Cildinizi Hem Güneşten Koruyun Hem de Bakım Yapın

• Mindfulness egzersizleri, dikkati güçlendirir ve odaklanmayı artırır. Böylelikle kariyer geliştirme sürecinde, odaklanma becerileri iş performansını artırır.

• Mindfulness, empati ve anlayışı artırabilir. İyi iletişim ve iş ilişkileri, kariyer başarısını büyük ölçüde etkiler.

• Kariyer gelişimi sürecinde yeni fikirler ve çözümler bulmak için zihinsel esneklik ve yaratıcılık önemlidir.

• Mindful bir yaklaşım, kişisel gelişim ve liderlik becerilerinin artmasına yardımcı olur.

Kariyer koçu ne iş yapar?

Kariyer koçu, bireylerin kariyer gelişimleri üzerine yolculuklarına eşlik eden bir profesyoneldir. Kariyer koçları, danışanlarıyla bire bir görüşmeler yaparak kariyer hedeflerini belirler. Bu süreçte, danışanın yetenekleri, ilgi alanları, değerleri ve potansiyelleri dikkate alınır.

Danışanlarının güçlü ve zayıf yönlerini belirler ve kişisel değerlerini anlamalarına yardımcı olur. Bu değerlendirme, danışanın kariyer seçimlerini ve yönlendirmelerini etkiler. Danışanların iş performansını değerlendirir ve gelişim alanları belirler. İlerleme için stratejiler geliştirir ve bu süreçte danışanların motivasyonlarını artırmalarına yardımcı olur.

Kariyer koçları danışanların iş-yaşam dengesini sağlamalarına ve stresle başa çıkmalarına yardımcı olur. Kısacası danışanların daha tatmin edici ve sağlıklı bir kariyer ve yaşam tarzı oluşturmalarına destek verirler.

Kariyer koçumuzu nasıl seçmeliyiz?

Kariyer koçunu seçerken öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli.

Koçun uzmanlık alanlarına ve deneyimlerine dikkat edilmeli.

Koçla yapılacak görüşmelerde, iletişim tarzı ve kimyasıyla uyuma bakılmalı.

Kariyer koçunun sunduğu hizmetleri ve danışma süreçlerini anlamalı.

Koçun akredite edilmiş ve geçerli sertifikalara sahip olduğu araştırılmalı.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza en uygun kariyer koçu seçebilir ve kariyerdeki hedeflere doğru emin adımlarla ilerlenebilir.

Bilge Seynur Saltoğlu Kariyer Koçu

She and Girls Bahar 2024 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024