Regle Dair Mitler ve Gerçekler

İnsanların “regl” kelimesini söylemekten kaçınmak için kullandıkları pek çok ifade var. Çoğu kadının hayatının bir noktasında deneyimlediği bir şey olsa da, regl dönemleri pek çok insanın açıkça tartışmak istemediği bir konudur. Bu yazımızda regl hakkında doğru bilinen gerçekleri tartışacağız. Regl hakkında yanlış bilinenler.

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Regl kanı kirlidir

Regl kanaması vücutta döllenmeyen yumurtaların dışarı çıkması sonucu oluşur. Adet döneminde dışarı akan kan tamamen hormonların değişimi ile oluşan kandır, rahim içi zarı hücreleridir. Regl kanı toksik ve kirli maddeler içermez, vücudunuzun her yerinden gelen kan kadar temizdir ve kan yoluyla bulaşan bir hastalığınız olmadığı sürece zararsızdır.

Regl Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koyu renk kan hastalık belirtisidir

Adet döneminizin başında ve sonunda kan akışı daha yavaştır, bu nedenle kanın vücudunuzu terk etmesi daha uzun sürer. Vücudunuzda ne kadar uzun süre kalan kan oksitlenerek kahverengine dönüşebilir ve bu tamamen normal bir durumdur.

Enginar Tüketmeniz için 5 Sağlık Nedeni!

Kadınlar regl döneminde hamile kalamaz

Korunmasız seks yapmak her zaman risklidir. Hamile kalma durumunun yanı sıra klamidya, genital siğiller veya HPV, HIV gibi bir cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı da sizi savunmasız bırakır. Regl olduğunuz günlerde doğurganlık oranınız düşük olsa da sıfır değildir.

Regl döneminde duş alınmaz

Adet döneminde duş almanın hiçbir sakıncası yoktur. Ilık bir duşun sancılı regl döneminde kas gevşetici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Vajinal bölgenizi sabunlar ve duş jelleri ile yıkayarak vajinanızın PH dengesini bozmamanız tavsiye edilir.

Regl olan kişi denize veya havuza giremez 

Havuza girdiğinizde veya denize girdiğinizde, su basıncı  regl akışınızı geçici olarak durdurabilir. Regl olduğunuzda normal aktivitelerinizin hiçbirini değiştirmeniz gerekmez. Buna egzersiz ve yüzme dahildir.

Regl döneminde seks yapılmaz

Regl döneminde seks yapıp yapmamak bir tercih meselesidir. Kişi menstrüasyon sürecinde eğer kendini rahat hissetmiyorsa cinsel aktiviteye girmek istemeyebilir ve bu tamamen normaldir.

Regl hakkında yanlış bilinenler.

She and Girls Mayıs 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024