Özel Sağlık Sigortanız Corona Virüsü masraflarınızı karşılar mı?

Dünya ve ülke gündemini etkisi altına alan Corona virüsü ile ilgili yeni bir soru daha gündeme geliyor. O da; özel sağlık sigortası olanların Corona virüsü ile ilgili tedavi masrafları, poliçelerinin kapsamında mıdır?Özel sağlık sigortası coronayı karşılarmı

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

youtube.com/msemedya

Merak edilen bu soruyu sigorta sektörünün önde gelen isimlerinden, Sigorta Koçu ve Sigortan.biz kurucusu Hakan Tan’a sorduk. Hakan Tan konuya şu sözlerle açıklık getirdi;

“İnsanlık tarihi günümüzde isimlerini zaman zaman hatırlamakta zorlandığımız büyük kitlesel ölümlere neden olan birçok bulaşıcı hastalıklarla dolu… Çin’de milyonlarca insana kâbus olan Corona virüsü(covıd-19), “çağımızın kara vebası” diyebileceğimiz yepyeni bir düşman ve dünyaya hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm ülkeleri çok sert önlemler almaya ve toplumu bilinçlendirmeye çağırıyor.

Şu ana kadar 82 ülkede ortaya çıkan Corona virüsü için dünyanın birçok yerinde hükümetler son yıllarda olmayan önlemler almaya başladılar; Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve resmi haber ajansı SPA’da yer alan açıklamaya göre, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verildi. Kuveyt’e tüm gemi seferleri durduruldu.

İsrail, Avrupa’dan ülkelerine gelen kişileri ülkeye almama kararı aldı. Avrupa’da en çok ölüm vakasının ortaya çıktığı İtalya’da okullar tatil edildi, futbol maçları iptal edilerek ileri bir tarihe ertelendi. Ülkemizde henüz bir vaka görülmemesine rağmen, önlem olarak 5 ülke ile karşılıklı ulaşım geçici bir süreliğine durduruldu .Virüsün yayılmasını önlemek için önlemlerin daha da artacağı ortada…

Peki Corona virüsüne yakalandığınızı varsayalım, özel sağlık sigortanız masraflarınızı karşılıyor mu?
Sigorta şirketleri uygulamalarında birbirinden farklılık gösteriyor, hatta durum, sahip olduğunuz sağlık sigortasının ferdi veya grup sigortası olmasına göre bile değişiklik gösterebilir.

Ferdi sigortalardan başlayalım; birçok sigorta şirketinde ‘Resmen ilan edilen salgın hastalık ödenmez.’ maddesi ferdi sağlık sigortasının özel şartlarında bulunmaktadır. Bazı şirketlerde ek olarak bu konu “Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın herhangi bir yerinde faz 5 ve üzeri olarak ilan edilen salgın hastalıklara ait her türlü̈ sağlık giderleri ödenmez.” olarak da sözleşmede yerini almıştır.

Son dönemde birçok kurum tarafından tercih edilen, çalışanlarına toplu halde sağlık sigortası satın alınan kurumsal sağlık sigorta poliçelerinde ise sigortalı sayısının büyüklüğüne göre özel şartlarda esnemeler yapılmakta olup sigortalı sayısı yüksek olmayan poliçelerde ferdi özel şartlarda olduğu gibi ‘Resmen ilan edilen salgın hastalık ödenmez.’ maddesi bulunmaktadır.

Kısaca resmi olarak salgın hastalık ilanı olduğunda sigorta şirketleri bu maddeye istinaden, gelen talepleri reddetme hakkına sahiptir.

Resmi salgın hastalık nasıl ve kim tarafından ilan ediliyor?
Salgın hastalık ilanı OHAL (olağan üstü hal kapsamında) Cumhurbaşkanlığı yetkisindedir. Ancak bugün itibari ile ülkemizde resmi olarak ilan edilen bir salgın hastalık bulunmamaktadır. Bu sebeple sigortamız karşılamaz diye kaygılanmamıza da gerek yoktur.

Diyelim ki; en yakın sağlık kuruma gittik ve yapılan tetkiklerde Corona virüsü (covıd-19) pozitif çıktı. Öncelikle gittiğiniz sağlık kurumu ilk müdahaleyi yaparak sizi hemen Sağlık Bakanlığı’nın gösterdiği sağlık kuruluşuna sevk etmek zorundadır.

Yani virüs ortaya çıktığında Sağlık Bakanlığı kendi belirlediği kurumlarda tedaviyi üstlenecektir. Bir başka deyişle ülkemizde eğer salgın hastalık ilan edilirse, “eyvah! sağlık sigortam masrafları karşılamayacak.” diye kaygılanmanıza gerek yok çünkü devletimiz salgın hastalıkları ve/veya Corona virüsü gibi ölümcül, hızla yayılan virüslerde tüm masrafları karşılamaktadır.”

Özel sağlık sigortası coronayı karşılarmı

She and Girls Yaz 2019 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM