Okyanus Koleji Uyarıyor! Çocukların Ruh Sağlığı Oyuna Gelmez!

Gelişen teknoloji her geçen gün hayatımızı kolaylaştırıp çözümler sunarken, her yeni gün sorunları da beraberinde getiriyor. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar her an yanımızda. Bizler ne kadar teknoloji ile içiçe bir yaşam sürüyorsak çocuklarımızda teknolojiye o kadar bağımlı hale geliyor. Okyanus Kolejleri Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi olarak okul öncesinde sosyal beceri dersimizde ve ilkokulda birey odaklı rehberlik çalışmaları kapsamında internet ve teknoloji bağımlılığı konusunu ele aldık. Okyanus Kolejleri

She and Girls Dergisi

Bu dersimizde tartışma temelli yaklaşım ile hikaye anlatımı yapıp, öğrencilerimizin en çok oynadıkları oyunları, verilen tablet görsellerinin içerisine çizilmelerini istedik. Öğrencilerimizin oynadıkları sanal oyunları, izledikleri videoların içeriklerini incelediğimizde bu görsellerin öğrencilerimizin duygusal, sosyal ve ahlaki gelişimini olumsuz etkilediğini düşündüğümüz için sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik.

İOS İŞLETİM SİSTEMİ (iPHONE – İPAD)

İOS (İphone) işletim sistemi bulunan cihazlarda Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İçerik sınırlama – Uygulama kısımlarına tıklayarak 4+‘yı seçebilirsiniz.

Çocuğunuza 15 dakika oyun oynaması için sınır koymanız için Ayarlar – Ekran Süresi – Uygulama sınırları – Sınır ekle – Oyunlar sekmelerine tıklayarak 15 dakikayı ayarlayabilirsiniz. 15 dakika sonra ekran kapanacak, ekranın açılması için şifre girmeniz gerekecektir. Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İçerik Sınırlama – Web İçeriği sekmelerinden yetişkin web sitelerini sınırla yapabilirsiniz ya da yalnızca izin verilen web sitelerini ekleyerek de sınırlandırma getirebilirsiniz.

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ

Android telefonlarda oyunlarda bulunan PEGI’nin amacı oyunları yaş sınırlandırmaları ile ayırmak ve bu sayede oyun kullanıcıları ve ebeveynlerini uyarmaktır.

Oyun kullanıcılarının yaş gruplarından yola çıkarak 5 farklı PEGI sınıfı oluşturmuştur : PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18.

Oyunların indirildiği uygulama marketlerinde her uygulamanın hangi yaş grubuna uygun olduğu, içeriği hakkında bilgileri ve kısa kodları (PEGI) görebilirsiniz.

PEGI 3: Bu etiketi taşıyan oyunlar neredeyse tüm yaş grupları için uygundur. Bu içerikteki komik figürler hayal ürünüdür ve çocukların gerçek hayat ile oyunu karıştırmamalarını sağlar.

PEGI 7: İçerik olarak PEGI 3 ile aynı olmakla beraber bazı içerikler küçük yaş grubunu (okul öncesi ve ilkokulu) korkutabilir.

PEGI 12: Oyun içeriği genel olarak PEGI 7’ye benzese de burada ki fantezi karakterler, bazı argo kelimeler ve bazı cinsel içerikler daha belirgindir.

PEGI 16: Oyun içerikleri daha belirgin ve bir kademe daha fazla olarak cinsel içerik, tütün ve uyuşturucuya özendirme ve daha kötü bir dil ile argo içerikleri ihtiva eder.

PEGI 18: İçeriği yeni bir sınıf oluşturacak kadar kötü bir dil, şiddet içeriği, ani tepki verme, iğrenme gibi içerikleri ihtiva eder.

Uygulama marketlerinde ayarlar kısmından ebeveyn denetimleri kısımları aktif hale getirilerek indirilebilecek uygulamaları PEGI sınıflarına göre kısıtlandırabilirsiniz. PEGI 3 etiketli oyunlar okul öncesi ve ilkokul çocuklarımız için daha uygun ve zararsız içeriklerden oluştuğundan bu kategoriyi serbest bırakabilirsiniz.

Okyanus kolejleri