Mide ameliyatı olarak zayıflamak mı? Diyet yaparak zayıflamak mı?

Obezite cerrahisi son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Peki gerçekten fazla kilosu olmayan ancak daha zayıf olmak isteyen bireylerin bile başvurduğu bu yöntem hakkında neler biliyoruz? Mide ameliyatı sağlıklı mı?

Instagram Hesabımız

Bariatrik cerrahi yunanca kilo anlamına gelen “baros” kelimesinden gelmektedir. Bu ameliyatlar normal şartlarda BKI’si 40 üzerinde olan, sağlığı ve kan değerleri gerçekten çok kötü olan kişilere uygulanabilir. Ancak günümüzde reklamının iyi yapılması ve hızlı kg vaadi ile yaygın olarak tercih edilmekte.

Sizce diyet ve sporla zayıflamak varken neden cerrahi müdahale seçilmekte? Ben söyleyeyim çünkü kulağa daha kolay geliyor. Sihirli bir ameliyat geçiriyorsunuz ve artık midenizin 3/2 si yok. Dolayısıyla yeteri kadar beslenemiyor, otomatik olarak kg kaybediyorsunuz.

Aslında işin gerçek yüzü ise böyle değil elbette. Midenizi aldırıyorsunuz peki ya beyninizdeki yeme isteği? Alışkanlıklarınız? Daha da kötüsü bağımlılıklarınız? (şeker bağımlılığından bahsediyorum burada)

Bu problemleri nasıl çözeceksiniz?
Mide ameliyatlarında çözüm kısa vadeli olmakta. Bireyler ameliyatın ilk 2 yılı kg kaybetmekte tabi insülin direnci, karaciğer yağlanması gibi glisemi regülasyonla ilintili hastalıklar da büyük oranda iyileşmekte. Ancak sonrasında bu kilolar misliyle yine geri alınmakta.

Çünkü beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmiyoruz sadece midemizin aldığı kadarını yiyebiliyoruz. Yine kekler, tatlılar, poğaçalar ve şekerli içecekler hayatımızda yer almaya devam ediyor.

Midemiz esnek bir organ olduğundan zamanla yeniden genişlemeye başlıyor ve kg almaya başlıyoruz. Sonrasına baktığımda ise sağlığınız yeniden bozulmuş ve vücudunuz aşırı derecede deforme olmuş!

Ayrıca bahsetmek istediğim bir önemli nokta daha bulunmakta. Mide ameliyatlarında cerrahi işlem olduğundan yani sindirim organlarının bir kısmı alındığından kalıcı emilim bozuklukları oluşmakta ve kişiler ömür boyu takviyeler kullanmak zorunda.

Cerrahi işlem sonrası çekilen acı, ağrı ve ameliyatın komplikasyonlarından bahsetmiyorum bile. Ameliyathane koşullarında mikrop kapabilir, ilerleyen dönemde dikişleriniz patlayabilir bu tablo ölüme kadar gidebilir.

Şimdi de biraz diyetten daha doğrusu beslenmeden bahsetmek istiyorum. Evet, her kilolu bireyin korkulu rüyasıdır diyet süreci. Birçok kez denemiş olmasına rağmen yarıda kalmış olabilir, belli bir kilo kaybetmiş sonrasında geri almış olabilirsiniz ancak aşırı kilolarınızdan doğru beslenme ile kurtulmak gerçekten mümkün.

Üstelik ameliyatla verilen aynı sürede! Yeter ki motivasyonumuzu toparlayalım, doğru yol arkadaşı seçelim, gerçekten kendimize inanalım ve sabırlı olalım.

Doğru diyet sporla birlikte desteklendiğinde vücudunuzdaki sarkma ve çatlaklar minimuma inecek, doğru takviyeleri kullandığınızda kendinizi yorgun ve güçsüz hissetmeyeceğinizi de garanti edebilirim.

Unutmayın, beyin obezliğinizi yendiğiniz an ki bu yalnızda doğru beslenme ile mümkün! kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulacaksınız.

Kolaya kaçmayın, şu hayatta ne kolay oldu ki kalıcı ve sağlıklı zayıflamak kolay olsun.

Bedeninize iyi davranın, zira bazı hatalar geri döndürülemez…

Zehra Bora

Uzman Diyetisyen

Mide ameliyatı sağlıklı mı?

She and Girls Mayıs 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!