Karantinada ruh sağlığımızı ve ilişki yönetimini nasıl dengeleyebiliriz?

Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü bütün insanları öncelikle maddi ardından hem psikolojik hem manevi yönden etkilemiştir. Karantinada ruh sağlığı yönetimi

Instagram Hesabımız

Bu süreçten en sağlıklı şekilde geçebilmek için öncelikle ruh sağlınızı dengede tutmak,  sevdikleriniz, dostlarınız ve çoçuklarınız ile sağlıklı bir iletişim frekansı yakalamalısınız.

Bu süreç istatiksel olarak incelendiğinde, sağlıklı iletişimsizlikten, karantinanın getirdiği buhran ve bunalımdan öfke kontrolümüzü kaybedişimiz en çok ilişki boyutlarını etkiler.

Boşanma süreçlerinin en çok bu evrede gerçekleşmesinin en temel nedeni, özel bir alanımızın kalmaması, özel bir etkili iletişim sağlanmaması, tahammül seviyesinin en uç noktaya gelmesi olarak düşünürsek, bu süreç olsa da olmasa da kanaat getireceğimiz tek sonuç, muhakkak kişisel bir dünyaya ihtiyacımızın olması.

Çiftlerin bireysel olarak ilgi alanların olması, farklı konseptlerde aktivite yapılması, kendilerine bir hobi edinerek iki ayrı dünyadan bir dünya yaratması en doğru ilişki boyutu olacaktır.

Ruh sağlığını kontrol etmeyi, bu süreci en verimli nasıl geçirebileceğini hala oturtamayan covid-19 mağdurları olan bizler, aslında kişisel gelişimimiz için en doğru bir zaman dilimindeyiz.

Çünkü bu süreç bittiğinde belki kitap okumaya, yeni bir hobi edinmeye, kendimizi bir alanda keşfetme lüksüne sahip olamayacağız.

Bu sebeple bu süreci hepimiz için en güzel fırsat, ruhsal bir kısa tatil olarak düşünürsek, bu süreç daha keyifli bir hale geliyor. Bu dönemde yapabileceğimiz en güzel aktivite ve planmaları, kendi karantina günlüğümden örnekler vererek önereceğim.

Yapabileceklerimiz;

-Sosyal Yardımlaşma için bir proje geliştirin ve bu süreç bittiğinde hayata geçirin.

-Online Eğitim alın ve aldığınız eğitimler sonucunda sertifikalar edinin. Kişisel gelişim alanında gelişecek ve bu durum size daha çok özgüven sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

-Yeni tarifler deneyin. Mutfağınızı keşfedin…

-Hiç bilgi sahibi olmadığınız bir konuda araştırma yapın. Yeni dünyalar keşfedin…

-Bu süreç bitiminde gitmek istediğiniz ülkeleri araştırın ve bir tatil programı çıkartın. Bu sizi motive edecektir.

-Bir senaryo yazın. Gerekirse kendi hayatınızı senaryoya uyarlayın. Bu sizin hayal dünyanızı geliştirecektir.

-Mutlaka kitap okuyun ve okuduğunuz kitapların en sevdiğiniz yerlerini bir deftere not alın. Bu sizin hafızanızı güçlendirecektir…

-Bir enstrüman çalmayı deneyin, size ilham verecektir, çünkü en güzel ruhsal gıda müziktir.

-Resim yapın. Yeteneğiniz olmasa da boş bir kağıdı karalayın, iç dünyanızı boşaltacaktır.

-Spor yapın. Benim tavsiyem yoga yapmanızdan taraf. Yoganın ruh sağlığına çok iyi geldiğini biliyorum.

Sizler için kendi karantina günlüğümden bunları öneriyorum. Bu önerilerimi, çift olarak karantina mağdurları da gerçekleştirebilir. Peki bu süreçte bir ilişkiniz varsa normal ve doğru olarak gördüğünüz 6 yanlışı sizler ile paylaşmak istiyorum…

“İlişkilerde bazı hatalar zamanla kültür haline gelip normal karşılanmaya başlıyor.

Öfke kontrolü kaybolup tabakların havada uçuşması ve bu durumun “romantik”algılanması çiftlerin birbirlerini bir çeşit yük ve mülk olarak görmeleri gibi bir hal alıyor.

SKOR TUTMAK

Skor tutmak dediğimiz durum günümüz ilişkilerinde en çok yapılan bir hata.

Bu durumu şöyle açıklarsak. Çiftlerin zamanında yaptığı hataları her kavgada sık sık hatırlatıp, kimin daha çok hata yaptığını, hangi tarafın daha çok özür borcunun olduğunun skalasını tutarak verilen bir savaştır.

Bu kesinlikle sağlıklı bir ilişkinin en temel önemidir…tutmamalısınız.

İMALI SÖZLER FİZİKSEL TEMAS

İletişimin en kötü tarafı laf cambazlığı yaparak partnerinize manipülasyon uygulamaktır. Bir savaş verip partnerinizi kışkırtmak ve haklı olmaya çalışmak yanlış bir davranıştır.

Etkili iletişimin en doğru tarafı sizi üzen ve kızdıran sorunlarınızı direkt söylemek yerine, doğru cümlelerinizi ses tonunuza dikkat ederek konuşmaya çalışmaktır.

Eğer partneriniz sinirlerine hakim olamıyorsa biraz izin isteyip sakinleşmesini istemek olacaktır. Ancak böyle sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

İLİŞKİYİ OYUNCAK ETMEK

Günümüz ilişkilerinde en çok kadınların yaptığı duygusal bir seçimdir. Kaybetmek korkusu üzerine gerçekleşen bu durum “ilişkiyi bitirmek” üzerine partnerine sunduğu çıkmaz bir sokaktır.

İlişkide bir problem olduğunda bir taraf ilişkiyi bitirmek ile tehdit ettiğinde bu ilişkiyi rehin almaktır.

En basit örneği “bana kötü davranıyorsun” demek yerine “bana kötü davranan biriyle ilişki yürütemem” demek buna bir örnektir.

Birbirine karşı yargılamadan şantaj ve manipülasyon uygulamadan açıkça eleştiri yapabilen çiftler,uzun vadede ilişkilerini güçlendirirler.

HİS YANILGISI

Partnerimizi kendi hissettiklerimiz yüzünden suçlamak ilişkide yapılan en büyük bencilliktir. Bu hem psikolojik şiddet hem duygusal şiddet olarak karşı tarafa yapılan en büyük demagojidir.

Bu zamanla bağımlı davranışlar kazanmasına neden olur.

İzin almadan hiç bir şey yapamaz hale gelirsiniz. His yanılgısı yüzünden tüm hayatınız partnerinizi mutlu etmek için uğraşırsanız, hisleriniz yüzünden iyi olan her şeyi kötü hale çevirebilirsiniz.

Anı yaşamak ve hiç bir mevzunun altında bir sonuç aramamanız gereklidir.

KISKANÇLIK

7’den 70’e bütün ilişkilerin bitiş sebebi kıskançlık olabilir. Kıskançlık duygusu yetersiz özgüvenden gelişir, büyür ve asla ölmez bir duygu biçimidir.

Kıskançlık bir kültür biçimi hale gelip, kıskançlığın açıklamasına “sevgi göstergesi” olarak ilişkiye hipoteklenmesidir.
İnsanlar kıskanç olmayan kişinin gerçekten aşık olmadığını düşünürler.

Bu tamamen yanlıştır. Manipulatif ve kontrolcü davranışlar ileride saplantı haline gelerek şahsın ruh sağlığını bozacak ve başka ilişkilerinde de her zaman tek ilgi odağı olmak isteyecektir.

Kıskançlık tamamen yanlış bir duygu biçimi demiyorum, belirli seviyeye kadar çok doğaldır.

Kendi iç güvensizliğinizi kendiniz çözmeli bunun faturasını ilişkinize ve partnerinize kesmemelisiniz.

Kıskançlığın dozunu ayarlayamazsanız emek verdiğiniz ilişkiyi kaydedebilirsiniz.

PARA FAKTÖRÜ

Size sunduğum son şık genelde erkeklerin başvurduğu bir son çare kurtuluş yönetimidir.

Yaptığı hataları para ve lüks hediyeler ile kamufle etmeye çalışan, alfa olamayan erkek türlerin başvurduğu kısa dönemli mutluluk dozudur.

Kısa vadeli süren bu yatırımlar ölü yatırım haline gelecektir. Bu durumun farkına varan kadınlar ise bu durumu muhakkak kullanacak, partnerine sinirlenmek için daha çok sebep arayacaktır.

Kesinlikle yanlış yaklaşımla partnerinin hatalarından sorumlu olmasını engeller.

Hediyeler ve tatiller bir amaç değil, ilişkiyi güçlendirmek adına bir araç olmalıdır.

Mutlu ve sağlıkla kalın…

Dilara Kırmıt

Karantinada ruh sağlığı yönetimi

She and Girls Nisan 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM