Christian Dior nasıl dünya markası oldu?

Christian Dior; 21 Ocak 1905’te Granville, Manche, Fransa doğumlu ünlü moda tasarımcısıdır. Christian Dior marka tarihçesi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Paris’in modanın kalbi olarak anılmasında büyük rol oynayan Christian Dior 1947 yılında kurulmuştur.
Christian Dior, modanın akışını değiştirecek 90 parçalık ilk koleksiyonunu sunduğunda takvimler 12 Şubat 1947’yi gösteriyordu. Modacının Paris’teki evinde bir araya gelen gazeteciler, New Look adındaki koleksiyonu “savaşın ve kısıtlamaların bitişinin müjdecisi” ilan edeceklerdi.

Olabildiğince az metre ve uygun fiyatlı kumaşlarla yapılan kıyafetler, kadınların giyebildikleri tek şey olup çıkmıştı. Christian Dior’un savaşın bitiminden iki yıl sonra sunduğu koleksiyonda ise siluetler daha belirginleşmiş, beller incelmiş, kabarık etekler geri dönmüş ve yaklaşık 20 metrelik gösterişli ve pahalı kumaşlardan tasarlanan cesur kıyafetler başrole gelmişti. Tasarımcı, bir anda moda dünyasının zirvesine oturmuştu.

Christian Dior

Başarılı moda evi günümüzde; kozmetik ürünlerden şık giysilere, göz alıcı aksesuarlardan parfümeriye varıncaya kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Özellikle kadın müşterilerin rağbet gösterdiği moda ikonu, moda sektörünün en pahalı ve en lüks markaları arasında gösteriliyor.

Dünyanın en ünlü moda evlerinden biri olan ve kendisiyle aynı ismi taşıyan Christian Dior’un kurucusu olarak tanınan isim, 24 Ocak 1957’de hayata veda etmiştir.

Peki Christian Dior’un yerine kim geçti?

Christian Dior 1957 yılında hayatını kaybedince, tasarımcının henüz 21 yaşında olan genç asistanı Yves Saint Laurent markanın baş tasarımcısı olarak Dior’un makamını devraldı.

Christian Dior marka tarihçesi

She and Girls Kasım 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM