”Ben Sizin Babanızım, Ben ne dersem o olur” diyen Barbaros Hayrettin şimdi ne yapıyor?

1996 yılında çıkardığı ‘Ben Sizin Babanızım’ adlı şarkısıyla 7’den 70’e herkesin tanıdığı Barbaros Hayrettin, sadece 24 saatte ünlü olma hikayesini, müzik piyasasına tepki olarak bestelediği şarkılarını ve gelecekteki projelerini RedBull.com’a anlattı. Ben Sizin Babanızım, Ben ne dersem o olur!

Melis Danişmend, 1990’lar neslinin unutamadıklarını ‘Şimdi Neredeler’ adlı röportaj serisi ile tozlu yapraklar arasından çıkarıyor. ‘Ben Sizin Babanızım’ adlı şarkısı ve aynı isimle çıkardığı albümüyle şöhret olan Barbaros Hayrettin, Redbull.com’da yayınlanan röportaj serisinin son konuğu oldu. Bir döneme damga vurmuş olan Hayrettin Öneşol, namı diğer Barbaros Hayrettin, bugün ‘absürt’ olarak nitelendirilebilecek sözlere ve klibe sahip ‘Ben Sizin Babanızım’ şarkısı ile bir günde meşhur olma hikayesini kendine has bir içtenlikle paylaştı.

Üniversite okurken Almanya’ya gittiğini ve orada müziğe profesyonel olarak başladığını belirten Öneşol, “1979’da gittim Almanya’ya. Güya okuyacağım ama Almanca bilmiyorum. 7 kişi bir odada kalıyoruz. Herkes para biriktirme derdinde. Ben Almanya’yı bambaşka tahayyül ediyorum. Türk Danış adlı derneğe gittim, ‘Ben müzisyenim, burada müzisyen arkadaşlar var mı?’ diye. Orada çalışan arkadaşlar ‘Biz müzisyeniz, grup kuracağız’ dedi. Birbirimizi bulduk. Kader bizi bir araya getirdi…” dedi.

‘ALMANYA’DAKİ İLK TÜRK MÜZİK GRUBUNU KURDUK’
Almanya’da ilk olarak kurdukları “Sultana” adlı müzik grubuyla kısa sürede başarı yakaladıklarını anlatan müzisyen, bir günde orkestrayı kurduklarını, ertesi gün Hürriyet Gazetesi’nin Almanya edisyonunda ‘Türk Danış ilk orkestrasını kurdu’ diye haber olduklarını söyledi.
Öneşol, bu sayede büyük üne kavuştuklarını şu sözlerle anlattı: “İlk kurduğumuz Sultana Müzik Grubu canavar gibi gidiyor. Ben biraz hızlı giderim, bunların başına geçtim, her şeyi organize etmeye başladım. Zaten ilk Türk grubuyuz ya, bulunmaz Hint kumaşı olduk.

Sürekli Türk Danış’ın balolarında, Türk düğünlerinde, gazinolarda çalıyoruz. Ama bölüşülmüyor, olmuyor, ‘Birkaç tane grup kurup para kazanalım’ dedim. 4-5 grup kurdum, her yere gider olduk.”
Daha sonra grubun üyeleri olacak olan Nedim Ünal ve Adnan Bayrakçı ile tanışan Öneşol, “Onlarla bir grup kurduk. Çakıl Aile Gazinosu’nda çalmaya başladık. Kısa zamanda müziğimiz duyuldu. ‘Grup Kobra’ olarak çalmaya başladık” sözleriyle Kobra Müzik Grubu’nun doğuş hikayesini anlattı.

KOBRA KAYITLARINI REDDETTİLER DİYE ‘BEN SİZİN BABANIZIM’ DEDİ
Türkiye’de tanınmadıkları için Kobra Grubu’yla kaydettikleri albümleri müzik şirketleri tarafından defalarca reddedilen Hayrettin Öneşol, sektöre iğneli bir mesaj verebilmek için “Ben Sizin Babanızım” adlı şarkıyı bestelediğini belirtti. Öneşol o anısını şöyle anlattı:
“Grup Kobra ile kaydettiğimiz şarkıları alıp Türkiye’ye geldim. Tanınmış bir şirkete gittim, kabul etmediler. İki yere daha gittim, aynı cevabı aldım. Çok üzüldüm. ‘Bir hafta sonra gene geleceğim ama başka türlü geleceğim!’ dedim ve çıktım. Bir tane küçük Casio vardı bende, basıyorsun dik taka dik tak, dik taka dik tak…

Stüdyoya girdik, dik taka dik tak dik taka dik tak, ‘Ben sizin babanızım / Ben ne dersem o olur.’ Bunu kaydettik orada. Elimde kayıtlarla gittim. Öylesine koydular kaseti ve düğmeye bastılar… Adam var ya yemin ediyorum şok oldu şok. Durdurdu kaydı, ‘Olay bu!’ dedi, tamamını bile dinlemeden. ‘Bu çizgideyse, tamam’ deyip anlaşma yapmak istedi. ‘Ben sizdeki potansiyeli gördüm’ diyerek hem de…”

‘SOKAKTA YÜRÜYEMEZ OLDUM’
Öneşol, “Anlatmak istediğim; bu kadar absürt bir şeyin Türkiye’de iş yapabileceğini göstermekti. 33 harften ibaret bir cümle: ‘Ben sizin babanızım / Ben ne dersem o olur.’ Türkiye’de klip çekildi. Yer yerinden oynadı. Berlin’deydim, yerel televizyonda program yapıyordum, ‘Barbaros koş, televizyondaki altyazıya bak!’ dediler. Saat sabah 10:30. ‘Türkiye aradığı babasını buldu, bu akşam Ali Kırca’yla canlı yayında!’ yazısı geçiyor. Dedim, ‘Aa ben! Canlı yayına nasıl çıkacağım, Berlin’deyim!’ Akşama Ali Kırca beni İstanbul’a bekliyor.

Herkesten önce klibimi yayınlamak istiyorlar. 13:25’te bir uçak var, bilet aldılar. Eve gittim, hanıma, ‘Ben Türkiye’ye gidiyorum’ dedim. Küçük bir çantaya eşyalarımı koydum, gözlükleri, sarı ceketimi de aldım. Havaalanından beni aldılar, direkt televizyon yayınına gittik. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. 24 saat içerisinde her yerdeydim. Beyoğlu’nda, Levent’te yürüyemez oldum” şeklinde konuştu.

Ben Sizin Babanızım, Ben ne dersem o olur!

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM