“Bir defter, bir fotoğraf, ufak bir not kağıdı, bir de küçük kalp…”

Hatıra defteri, anket defteri, fotoğraflar, küçük not kağıtları gibi geçmiş izlerine değer veren insanları hep sevmişimdir. Genellikle ilk gençlik yıllarının esintilerini taşıyan bu parçalara özen gösterenler kurdukları dostluklara da, karşılaştıkları kişilere de özen gösterirler ve yaşadıkları her bir anıyı kıymetli kabul ederler. Psikolojik kayıtlar hayatımızda önemli izler taşırlar.

Bir tek fotoğrafı, sadece tek bir yazılı kâğıdı bile saklamak yaşadığın geçmiş zamanlara ufak birer saygı anıtı gibi ışıldar; anlamsız bir dönemden geçtiğini düşündüğün her anda yardımına koşar, yeni yeni güzellikler yaratman konusunda sana ilham verir.

İncelikli insanla boşver gitsinci insan arasında bir ayrım yapmak için sakladığı ufak anı parçalarına bakmak yeterlidir. Yeni ve pahalı olanı, eski ve maddi açıdan değersiz olanın yerine kolayca koyuyorsa, ufak tefek anı parçalarını döküntüden farksız nesneler olarak görüyorsa işte o kişi boşver gitsincidir.

İnsanların psikolojik derinliklerinde yer alan kayıtlar ve davranış mekanizmaları farklı farklı işlese de, incelikli olmakla boşver gitsinci olmak arasındaki ayrım, bir öz değer meselesidir bana göre.

Öz değerinden dışsal dünyaya projekte ettiğin tavrın artık kişisel değil sosyal bir meseledir. İncelikli, kadirşinas, hatırnaz gibi sözcükler Murat Yıldırım ile Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında görüp anlamını Google’dan search ettiğimiz sözcükler olarak kalmamalıdır.

Gençliğin, cocukluğun anılarını ne kadar kaybetmek istesek dahi kaybetmemeliyiz, kim bilir belki de milyoner oluruz. 😊😊
😉😕

Psikolojik kayıtlar

Etiketler:, , , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
2 shares