PJ Harvey’in yeni albümü I Inside the Old Year Dying ne zaman yayınlanacak?

PJ Harvey onuncu stüdyo albümü “I Inside the Old Year Dying’”i yeni teklisi “A Child’s Question, August,” ile duyurdu. Harvey’in 2016 Grammy adayı The Hope Six Demolition Project’ten bu yana ilk albümü olan yeni albüm, 7 Temmuz’da Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğindeki Partisan Records etiketiyle dinleyicilerle buluşacak. PJ Harvey yeni albümü 2023

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Albümün yapımcılığını uzun süredir birlikte çalıştıkları Flood ve John Parish üstleniyor. Bugün yayınlanan tekli, Steve Gullick tarafından yönetilen bir video ile taçlandırılıyor.

“A CHILD’S QUESTION, AUGUST”

 

“A CHILD’S QUESTION, AUGUST” VIDEO KLIP

PJ Harvey, kariyerinin başından beri dikkatleri üzerine toplayarak Birleşik Krallık’ın Mercury Müzik Ödülleri’nde ilk kez 2001’de Stories From The City, Stories From The Sea albümüyle, 2011’de ise Let England Shake albümüyle birden çok ödül kazanmayı başardı.

Başarılı bir şair ve görsel sanatçı olmasının yanı sıra bir müzisyen ve söz yazarı olan sanatçının eseri, orijinalliğiyle dikkat çekiyor: canlı, sürükleyici ve farklı.

Jolly Joker Harbiye Açık Hava yaz konserlerinin ilk isimleri belli oldu!

Memleketi Birleşik Krallık’ta 1 numaralı olan albümü The Hope Six Demolition Project’in yayınlanmasından bu yana en son Sharon Horgan’ın beğenilen Bad Sisters adlı mini dizisi için olduğu gibi çeşitli dizi, film, sahne müzikleri için iş birliğinde içerisinde oldu.

 

 I Inside the Old Year Dying

(Album kapağı, Buradan İndirebilirsiniz.)

 

Pre-order I Inside the Old Year Dying

Harvey, kariyerinin her aşamasında kendisini yeni noktalara götürmeyi başardı, ancak bu son üretimi kendi standartlarına göre bile cesur ve orijinal.

Yeni başlangıçlara dönmenin yarattığı duyguları yaratıcılığıyla birleştiriyor ve yeni şarkıları için “bir dinlenme alanı, bir teselli, bir rahatlık, bir merhem – içinde bulunduğumuz zamanlar için tam zamanında hissettiren bir albüm” olduğunu söylüyor.

I Inside the Old Year Dying’in hikayesi altı yıl öncesine yani 2017’deki son albümü ve Harvey’in bu albüm sonrasında yaşananlar konusunda nasıl hissettiğine kadar uzanıyor. Kesin olarak hissettiği şey, sonsuz şarkı yayınlama ve turneye çıkma döngüsünün bir yerinde, müzikle olan bağını kaybemesiydi, bu da kelimelerin ötesinde onun için rahatsız edici bir farkındalıktı.

Bu, tekrar yaratma gücü bulmak için bir geri çekilme zamanı değildi: İskoç şair Don Paterson’ın danışmanlığı sayesinde, geçen yıl yayınlanan ve yeni albümün temel ilham kaynaklarından biri haline gelen başarılı şiir eseri Orlam üzerinde çalıştı. Ama sonunda iki şey onu yeni şarkılara, müziklere ve seslere doğru itmeye başladı.

Biri, Hope Six zamanı Chicago’daki sanatçı ve film yapımcısı Steve McQueen ile yaptığı bir toplantının anısı. Steve’in tavsiyesi, kelimeler, resimler ve müzik hakkında sevdiği şeyleri hatırlatması ve bu üç tutkuya odaklanıp “albüm” yazma kavramıydı.

Müziğe dönüş için diğer katalizör basitti: çalmak. Nina Simone veya Bob Dylan gibi sanatçıların en sevdiği şarkıları çalmak için gitarı eline almak veya piyanonun başına oturmak, sanata olan tutkusunu yeniden ortaya çıkardı.

Harvey, yeni şarkıları için “hepsi yaklaşık üç hafta içinde ortaya çıktı” diyor. Ama bu sadece başlangıçtı. Bundan sonra ne olacağının anahtarı Kuzey Batı Londra’daki Battery Studios’ta neredeyse otuz yıl öncesine dayanan, daimi işbirlikçisi ve yaratıcı ortağı John Parish ve Flood ile Harvey arasında bir bağda yatıyor.

“Stüdyo canlı kayıt için hazırlanmıştı ve tüm yaptığımız buydu” diye ekliyor Harley. Bunun önemini anlatmak zor: Eğer “I Inside the Old Year Dying” çok dokunaklı, insani bir kayıtsa, bunun nedeni hemen hemen her şeyin doğaçlamaya dayanmasıdır, yani orataya çıktıkları anda kaydedilen spontane performanslar ve fikirler…

Harvey, “Albümün aramak, bakmak hakkında olduğunu düşünüyorum, diğer bir deyişle ilk aşkın yoğunluğunu ve anlamını aramakla ilgili” diyor. “Bir mesaj olması gerekmiyor ama kayıttan aldığım his bir aşk – hüzün ve kayıpla ilgili ama sevgi dolu. Bence onu bu kadar hoş kılan da bu: fazla açık.”

I Inside the Old Year Dying tracklist:

Prayer at the Gate

Autumn Term

Lwonesome Tonight

Seem an I

The Nether-edge

I Inside the Old Year Dying

All Souls

A Child’s Question, August

I Inside the Old I Dying

August

A Child’s Question, July

A Noiseless Noise

PJ Harvey yeni albümü 2023

She and Girls Nisan 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024