Hayat kalitenizi yükseltin

Bireysel Beslenme Danışmanlığı, Hastalıklarda Tıbbi Beslenme, Çocuk Hastalılarında Tıbbi Beslenme, Hamilelik ve Emziklik Dönemi Beslenmesi, Spor Beslenmesi, Sağlıklı Kilo Alma ve Kilo Verme Programı, Çocukluk Çağında Beslenme, Adölesan/Ergenlik Döneminde Beslenme, Yaşlılık Dönemi Beslenmesi, Toplum sağlığı beslenmesi alanlarında başarılarından söz ettiren Diyetisyen Zeynep Mete ile çok değerli bir röportaj gerçekleştirdik. Buyurun sohbetimize! Diyetisyen Zeynep Mete

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol

Diyetisyen Zeynep Mete

Kendinizden bahseder misiniz?

1992 Rize doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Rize’de tamamladım ve üniversite için İstanbul’a geldim. 2014 yılında da İstanbul Medipol Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum.

Kariyer hayatım boyunca, çocuklardan yetişkinlere çok sayıda danışanıma, sağlıklı beslenme, obezite, kilo alma, vegan beslenme, spor beslenmesi, tiroit, diyabet, hipertansiyon gibi tıbbi hastalıklara uygun beslenme danışmanlığı hizmeti verdim. Aynı zamanda çeşitli kurum ve kuruluşlarda sağlıklı beslenme seminerleri vererek birçok insanda beslenme farkındalığı oluşmasına yardımcı oldum.

Uzmanlığımı ilgi duyduğum spor beslenmesine yönelerek, vegan ve omnivor sporcular üzerinde yaptığım kapsamlı bir çalışma ile tamamladım. ‘İşim sadece beslenme programı hazırlamak değil, danışanımın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı olmak ve bu değişimleri hayat boyu sürdürmelerini sağlamak’ vizyonunu benimsediğim için danışanlarımın hayatlarına profesyonelce dokunabilmek adına Yeditepe Üniversitesi Profesyonel Uzman Koçluk eğitimini tamamlayıp Yaşam Koçu oldum. Eğitim hayatlarım boyunca spora hep ilgi duydum.

Lise yıllarımda aktif voleybol, üniversite ve çalışma hayatımın belli dönemlerinde düzenli fitness ve kick boks yaptım. Şimdilerde ise iç dengemi sağlamak ve kas kuvvetimi artırmak için hamak yoga ile ilgileniyorum.

Uzmanlık alanlarınızdan bahseder misiniz?

Bireysel Beslenme Danışmanlığı, Hastalıklarda Tıbbi Beslenme, Çocuk Hastalılarında Tıbbi Beslenme, Hamilelik ve Emziklik Dönemi Beslenmesi, Spor Beslenmesi, Sağlıklı Kilo Alma ve Kilo Verme Programı, Çocukluk Çağında Beslenme, Adölesan/Ergenlik Döneminde Beslenme, Yaşlılık Dönemi Beslenmesi, Toplum sağlığı beslenmesi.

Diyetisyen kimdir?

Büyüme ve gelişme, sağlığın korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen, sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve özel durumlarda

PJ Harvey’in yeni albümü I Inside the Old Year Dying ne zaman yayınlanacak?

tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun diyet programını besinlerin, besinlerle ve ilaçlarla etkileşimlerine göre planlayan, bireylere verilecek olan oral, enteral ve parenteral beslenme ürünlerinin seçiminde, hazırlanmasında, uygulamalarında ve tüm beslenme girişimlerinde eğitim veren, eğitim programlarını plânlayan, uygulatan ve izleyen sağlık meslek mensubudur.

Serbest günler oluyor mu?

Diyet, kişinin yaşı, cinsiyeti, içerisinde bulunduğu fizyolojik durumu, varsa özel hastalıkları, kullandığı ilaçlar, iş hayatı, spor hayatı gibi etkenler çerçevesinde kişiye özel hazırlanan özel bir programdır.

Amacım danışanımın beslenme alışkanlıklarını, hayat kalitesini artıracak yönde değiştirmesini sağlayarak, yaşam tarzına dönüştürmesine yardımcı olmak. Bu nedenle diyetin benimsenmesi ve severek uygulanması benim için önemlidir. Danışanımın sevdiği yiyeceklere ve isteklerine de dikkat ederek tam günler olmasa da serbest öğünlerimiz diyet programlarımızda yer almaktadır.

Okuyucularımız size nasıl ulaşabilirler?

Bana instagramdan “zeynep_mete1” veya e-mail adresimden dytzeynepmete@outlook.com ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen Zeynep Mete

She and Girls Nisan 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024