Uyku Beslenme Kadar Önem Taşıyor

Bebekler doğumlarından itibaren desteklenmeye ihtiyaç duyarlar. Örneğin; gazlı ya da kolik bir bebek sallanarak uykuya geçtiğinde rahatlar. Uyku Danışmanı Burçin Özer

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ya da yeni doğan bir bebek annesinin memesinde, annesinin kokusu ile sakinleşerek uykuya geçer. Çoğu zaman uyku alanında çalışan uzmanlar bunları ‘’hatalı ebeveyn davranışı’’ olarak niteler. Maalesef bu çok büyük bir yargı ve bunları hatalı davranış olarak nitelendiremeyiz.

Uzmanlık alanı Uyku Danışmanlığı olan sevgili Burçin Özer, çocukların uyku gelişiminde toplumda önyargılı davranışlar konusunda ebeveynleri uyarıyor. Doğru bildiğimiz yanlışlar söyleşimizin tamamında. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Uyku Danışmanı Burçin Özer

Burçin Özer’i tanımayanlara nasıl anlatırsınız?

1996 yılında Edirne’de doğdum. İstanbul Aydın Üniversitesi psikoloji mezunuyum. Ağırlıklı olarak çocuk ve ergenlerle çalışıyorum. Psikoloji eğitimlerimi tamamlarken bir yandan da uyku danışmanlığı eğitimi aldım.

Süpervizyon kapsamında ilk danışanlarımı aldığımda bu alana olan ilgim arttı ve bu alanda çalışmaktan çok keyif aldım. Yaklaşık iki senedir de uykusuzluktan tükenmiş anne ve bebeklere yardımcı oluyorum. İnsanlara, hayvanlara tüm canlılara dokunmayı, fayda sağlamayı hep çok sevdim.

Sallayarak, emzirerek, emzikle uyutulan bebekler için ne düşünüyorsunuz?

Bebekler doğumlarından itibaren desteklenmeye ihtiyaç duyarlar. Örneğin; gazlı ya da kolik bir bebek sallanarak uykuya geçtiğinde rahatlar. Ya da yeni doğan bir bebek annesinin memesinde, annesinin kokusu ile sakinleşerek uykuya geçer. Çoğu zaman uyku alanında çalışan uzmanlar bunları ‘’hatalı ebeveyn davranışı’’ olarak niteler. Maalesef bu çok büyük bir yargı ve bunları hatalı davranış olarak nitelendiremeyiz.

4. Ay bittikten sonra bu desteklerle uyuyan bir bebek, gündüz çok kısa uykular yapıyorsa, gece sık sık uyanıyorsa anne de bebek de uykusuzluktan tükendiyse bu noktada müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bebeklerde uyku düzeni uyku eğitimi nasıl verilir?

Öncelikle bebeklerin aylarına göre uyku aralıklarına ve gündüz uyumaları gereken saatlere dikkat ederek bir düzen oluşturulur. Aynı zamanda uykulardan önce rahatlatıcı uyku rutinleri oluşturulur.

Dünyaca Ünlü Makyaj Artisti Sir John Kilian Paris’te!

Bebeğin sık sık uyanmasına sebep olan destekler yavaş yavaş azaltılır ve bu destekler azaltıldıktan sonra bebek yatağında uykuya dalması için desteklenir. Son aşamada da yatakta verdiğimiz minik destekler bırakılır. Bebek tüm desteklerin kalkmasına hazır değilse yatağında minik desteklerle de uykuya geçebilir. Her bebek bağımsız uykuya hazır değildir, yatağında küçük desteklerin sakıncası yoktur.

Bir çocuk uykusunu alamazsa ne olur?

Eskilerin söylediği ‘’Uyusun da büyüsün.’’ cümlesi boşuna söylenmemiştir. Uyku beden ve beyin gelişimi için en temel fizyolojik ihtiyaçlardan biridir. Büyüme hormonu çoğunlukla bebeğin derin uyuduğu evrede salgılanır. Uyuyan bebek daha sağlıklı gelişim gösterir, uyku kilo alımını da olumlu yönde etkiler. Uykusunu alamayan bebek gün içinde huzursuzdur.

Bebek ve çocukların uyku ihtiyaçlarını önemsiyor muyuz?

Uyku eğitimi batıda 1970’lerden beri kullanılıyor ancak ülkemizdeki geçmişi oldukça yeni. Bunun sebebi de diğer kültürlerde öncelik çocuğun bireyselleşmesi. Kendisi yemeğini yesin, kendisi uyusun, kendi kıyafetini kendisi giysin gibi. Bizim kültürümüzde daha çok ebeveyne bağlılık söz konusu.

Ancak son yıllarda bu konuda ilerleme kaydettiğimizi, bebek ve çocukların uyku ihtiyaçlarını geçmiş yıllara göre ebeveynlerin daha çok önemsediğini düşünüyorum. Bunda da popüler kültürün ve sosyal medyanın etkisi çok büyük.
Nasıl bebeğimiz yemek yemediğinde bunu önemseyip çözüm üretiyorsak, uykunun da beslenme kadar önemli olduğunu unutmamalı ve önemsemeliyiz.

Uyku Danışmanı Burçin Özer

She and Girls Mayıs 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024