Çikolata tutkusunun büyüsü; Juliette Artisan Chocolatier

“Hayal ettiklerinizin peşinden gidin, hayat size her zaman o enerjiyi ve azmi veriyor ve hayalleriniz gerçeğe dönüşüyor. Yaptığınız işi sadece sevmeyin, çok fazla sevin ki o da sizi çok sevsin. Şef Gizem Öztürk Kutludoğmuş

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Hayatta her şey çok emek, sabır ve azim gerektiriyor, bunların hepsi sizde mevcut sadece harekete geçmeniz yeterli. Özellikle kadınlar için her şeyi yapabileceğine inanmak çok önemli.”

Çikolata dünyasında adeta sihirli dokunuşlarıyla o muhteşem tada tat katan sevgili Şef Gizem Öztürk Kultudoğmuş, başarısının sırrını bu cümlelerle anlatıyor. Aldığı eğitimlerin aslında onu tüm mutfağın hakimi yapmış olsa da o, pasta ve çikolata dünyasının sihrini tercih ediyor.

Özellikle biz kadınların vazgeçilmezi olan çikolataları tercih etmekte haklı değil mi sizce de? Tatlı dolu sohbetimize buyurun?

Röportaj: Melek Şenol

Şef Gizem Öztürk Kutludoğmuş kimdir?

İstanbul doğumluyum, Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Öğrencilik yıllarımı çok verimli geçirerek kendime 3 dil kazandırdım; İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca. Eğitim yıllarım boyunca yaz tatillerimi İtalya’da dil öğrenerek ve sanat eğitimi alarak geçirdim.

Üniversite yılımın son senesinde ise değişim programı ile Fransa’ya giderek hem Fransızcamı hem de akademik kariyerimi tamamlamış oldum. Şu anda pasta ve çikolata şefiyim.

Pastacılık maceranız nasıl başladı?

Mezun olduktan sonra 5 yıl tekstil sektöründe çalıştım. Fakat bu süreç boyunca aklım hep mutfaktaydı, her zaman hayalini kurduğum fakat bir türlü gerçekleştiremediğim gastronomiye olan ilgimi bastıramadım.

Uzun araştırmalar yaptıktan sonra dünyadaki en eski eğitim kurumlarından olan ‘Le Cordon Bleu’da pastacılık eğitimine başladım. Hayatımın en büyük dönüm noktasıydı ve ben sanki bir hayalin içerisinde yaşıyor gibi mutluydum. Mezun olduktan sonra sektörün önde gelen fırınlarında çalıştım.

Çalıştığım Patisserielerden birinde çikolataya olan ilgim ve alakam nedeniyle pastacılık bölümünden çikolataya doğru geçiş yaptım. Sonrasında ise butik çikolatacılarda ‘çikolata şefi’ olarak çalıştım. Bu sektöre girdikçe her şeyin uzaktan göründüğü gibi olmadığını da öğrendim tabii ki. Mutfağı sevmeniz yetmez, çok sevmeniz gerekir.

Ayakkabıda sürdürülebilirliğin öncü markası CAMPER

Günleriniz ayakta geçer, herkesin uyuduğu saatlerde siz fırınınızı çalıştırır işe koyulursunuz ve herkesin işten çıktığı saatte siz çalışma alanınızı temizlersiniz. Zaman beni kendi işimi kurmaya yönlendirdi ve şu anda kendi markam olan ‘Juliette Artisan Chocolatier’i kurdum.

Tamamen Vegan içerikli reçetelerden oluşturduğum ürünlerimi ‘bean to bar’ yani çekirdekten yaptığım çikolatalarımı ne yediğini fark etmek isteyen, temiz ve katkı maddesi olmayan, paketli gıda tüketmek istemeyen, çikolatayı çok seven fakat yerken tereddüt eden, hayvansal gıdalar tüketmek istemeyen ve sadece el yapımı çikolata yemek isteyen herkese sunuyorum. Ve ben çok sevdiğim mesleğimi, işimi yapabildiğim için çok şanslıyım

Malzemeleri nereden temin ediyorsunuz?

Çikolata çekirdeklerimi, kakao yağımı ithal ediyorum, Afrika’nın Gana ülkesinden getirtiyorum. Kuruyemişlerimin hepsini Türkiye’nin belirli bölgelerinden alıyorum.

Ülkemiz bu konuda çok zengin kaynaklara sahip, fıstığımız, bademiminiz, fındığımız hepsi çok özel ve çok kaliteli. Fındıklarımı Giresun’dan, bademimi Datça’dan, Hurmamı Denizli’den, Antep fıstığımı Antep’ten alıyorum.

Pasta dışında neler yapıyorsunuz?

Şu anda aktif olarak Bilgi Üniversitesi’nde master yapıyorum. Ayrıca bir şarap tutkunuyum ve bu konuda da global kabul görmüş WSET 2. Seviye sertifikam bulunmaktadır, vakit buldukça kendimi bu alanda da geliştirmeye çalışıyorum.

Aslında asıl alanım çikolata, şu anda sadece özel günler için gelen pastacılık taleplerini doluluk oranıma göre kabul edebiliyorum. Çikolata olarak ise çeşitli organizasyon firmalarıyla iş birlikleri içerisindeyim, yeni doğum, nişan ve kurumsal etkinlikler için ürünler hazırlıyorum.

She and Girls dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Picasso’nun ‘Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir.’ sözü bana hayatımda her zaman ilham olmuş bir sözdür, dilerim okuyuculara da ilham olur. Hayal ettiklerinizin peşinden gidin, hayat size her zaman o enerjiyi ve azmi veriyor ve hayalleriniz gerçeğe dönüşüyor.

Yaptığınız işi sadece sevmeyin, çok fazla sevin ki o da sizi çok sevsin. Hayatta her şey çok emek, sabır ve azim gerektiriyor, bunların hepsi sizde mevcut sadece harekete geçmeniz yeterli. Özellikle kadınlar için her şeyi yapabileceğine inanmak çok önemli.

Birilerinin motivasyonuna ihtiyacınız yok, kendinize her zaman şunu sorun; ‘’eğer korkmasaydım neler yapabilirdim? ‘’

Şef Gizem Öztürk Kutludoğmuş

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024