Ayakkabıda sürdürülebilirliğin öncü markası CAMPER

İspanyol ayakkabı markası Camper’ın Türkiye, Rusya, CIS, MEA Bölge Direktörü Ulaş Divarcı ile sürdürülebilirlik, yaratıcılık, yeni sezon modelleri, çok ses getiren Camperlab koleksiyonu ve 2023 hedeflerini konuştuk… Camper Türkiye Bölge Direktörü Ulaş Divarcı

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Banu Çelik

Ulaş Bey merhaba, Camper denince ilk akla gelen modeli Camaleón ve en çok satan modeliniz de Pelotas olarak biliyorum. Bu iki modelin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

“Camaleón” markamızın ilk ayakkabısı. Bu model Akdeniz mirasımızın olağan zarafetini, zenginliğini ve sadeliğini özetliyor. Birkaç yüzyıl öncesine kadar yerel çiftçilerin giydiği kırsal ayakkabılardan esinlenen bu çizgi, gündelik ayakkabıların simgesi haline geldi.

Sizin de belirttiğiniz gibi en tanınmış simgelerimizden biri de Pelotas. 1995 yılında gerçekleşen Pelotas lansmanından bu yana bu modelimiz dünyada 11 milyondan fazla sattı. Spor öncülerinden esinlenen, ayakkabının dış tabanında, benzersiz yastıklama sistemini ayırt edici bir görünüm ile harmanlayan 87 top bulunuyordu.

2020 sonbahar kış sezonundan itibaren Pelotas Ariel modellerimizde kaliteli materyalleri ve dayanıklı yapıyı öne çıkararak ömür boyu garanti sunmaya başladık.

Camper WALDEN WOMAN ₺4.299

Modellerin nasıl ortaya çıktığı herkesçe merak konusu. Modeller yaratılırken nelerden ilham alınıyor?

Her sezon yeni ve orijinal tasarımlarla mevcut duruma meydan okumaya devam ederken bazı klasik konseptlerimizi yeniden tasarlamaya çalışıyoruz. Çoğu zaman hayatın her yürüyüşü için bir Camper tarzı olduğunu keşfederiz.

Baştan beri “gündelik” kelimesi bize özel bir şey ifade etti. Ayakkabı ve elbise ayakkabısı arasında var olan rahat fakat rafine stiller oluşturuyoruz. Tasarımcılarımız, sportif ve zeka arasındaki sınırları bulanıklaştıran yaratıcı ayakkabı konseptini yaratmaya odaklanıyor.

Dünyada ayakkabı trendleri nasıl belirleniyor biraz bahseder misiniz?

Tüm dünyada ayakkabı trendleri, global moda trendleri ile paralel ilerliyor. Ünlü tasarımcıların fütüristik tasarımları bir süre sonra sokak modasına yön veriyor. Bu nedenle ayakkabı trendlerini diğer moda akımlarından farklı düşünmek çok mümkün değil.

Başarılarla dolu bir yaşam hikayesinin baş kahramanı: Leyla Bilen

Ancak farklı olan tarafı yenilikçi malzemeler ve teknolojiler. Son dönemde sürdürülebilirlik teması etrafında, kullanılan malzemeler, dayanıklılık ve konfor konularında inanılmaz gelişmeler oldu, teknolojiler geliştirildi.

Ayakkabı sektörünün, diğer moda akımlarından en farklı olduğu noktanın burası olduğunu düşünüyorum. Herkes sürdürülebilirlik konusuna odaklı ancak gerek teknoloji gerekse kullanılan malzemeler anlamında sektör çok yenilikçi.

Camper Karst 3.299 TL

Camper’ da bu sezonun modelleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Bu sezon Camper tutkunlarını çok daha özel modeller bekliyor. Camper yeni sezonda bitkisel tabaklanmış deri, geri dönüştürülmüş yün, organik pamuk ve selüloz bazlı tencel ve bambu gibi dayanıklı, sertifikalı malzemelerin kullanılmasının yanı sıra genel atıkların azaltılmasına da öncelik veriyor.

Camper ayakkabıların su geçirmemesi için Goretex malzemeler kullanılıyor. Ekstra sıcaklık için Primaloft izolasyon malzemesi tercih edilirken, iyi bir kış tutuşu ve kaydırmazlık için ise Michelin ve Vibram dış tabanları içeren ayakkabılar üretiliyor. Ayakkabılarda bulunan bambu elyafı, yün astarlar ve kauçuk burun koruyucuları da koleksiyonun esnekliğine ve rahatlığına katkıda bulunuyor.

Camper adeta sürekli değişen ruh halimize ayak uyduran bir koleksiyon ile karşımıza çıkıyor. Çok renkli Twins loaferlar ve iki tonlu Junction ayakkabılar ile fonksiyonel ofis giyimine eğlenceli bir yaklaşım sunarken Ground outdoor ayakkabı gibi alışılmadık ve macera sever stillerle doğaya göz kırpıyor.

Bu sırada günlük şehir yaşamını da Bonnie botlar ile renklendirmeyi unutmuyor. Koleksiyonda meşe, adaçayı, derin mavi, siyah ve gri gibi kış tonlarıyla doğadan ilham alırken bir yandan da ofis mavisi, post-it sarısı ve dosya kırmızısı gibi göz alıcı renklerle iş ve eğlence dünyasını yeni sezonda bir araya getiriyor.

Spor ayakkabılardan topuklu ayakkabılara, renkli botlardan sıra dışı topuklu terliklere kadar uzanan geniş ve rengarenk Camper kadın koleksiyonu ikonik modelleri ile bu sezon kadınların favorisi olacak.

Markanızın Sertifikalı B Corp şirketleri arasına girdiğini biliyorum. Okuyucularımız için bunun anlamını açıklayabilir misiniz?

Camper, 1975’ten beri aileden gelen yaklaşık 150 yıllık ayakkabıcılık mirasını, uzun ömürlü ve daha sorumlu ayakkabılar yaratma konusundaki tutkusuyla birleştirerek bir şeyleri daha iyi yapmak için çabalıyor.

Bu çabaları doğrultusunda şirketimiz son olarak şirketlerin etik, topluma ve çevreye duyarlı finansal politikalar geliştirmesini teşvik etmek için geliştirilmiş B Corp sertifikasını almaya hak kazandı. B-Corp sertifikası olmaya hak kazanan ikinci şirketiz.

Bu sertifika sürdürülebilir çalışmaları belli bir siteme oturtan, diversity ve kadın istihdamı gibi çalışmaların değerlendirildiği bir uygulamanın neticesinde veriliyor. Dünya üzerinde pek çok ülke denetleniyor. Sertifikamızı 2022 yılının Mart ayında teslim aldık.

“Camperlab” koleksiyonundan özellikle bahsetmek istiyorum. Tasarımın diğerlerinden farkı ve özelliği nedir?
Camper’ın Kreatif Direktörü Achilles Ion Gabriel’in tasarladığı CAMPERLAB ürünleri bu yıl ilk kez Türkiye’ye geldi.

Daha cesur, daha büyük unisex tasarımların yer aldığı CAMPERLAB koleksiyonu bu sezon hiç kuşkusuz dikkatleri üzerine çekmek isteyenlerin tercihi olacak. CAMPERLAB koleksiyonu Camper İstinyepark ve Camper Zorlu mağazalarımızda olacak.

Son olarak bu yıl Türkiye için satış hedeflerinizden bahseder misiniz?

2023 yılı Türkiye için belirsizliklerle dolu bir yıl. O nedenle net rakamlardan bahsetmek pek mümkün değil. Ama biz Türkiye’nin potansiyeline her zaman güveniyoruz.

Kısa süreli dalgalanmalar, Artan maliyetler nedeniyle operasyonel zorluklar olsa bile, orta vadede geçtiğimiz 5 yılda yakaladığımız büyüme trendini güçlü bir şekilde sürdürmeyi planlıyoruz.

2023 yıl bizim için sadece Türkiye de değil, yakın coğrafyamızda da büyüdüğümüz bir yıl olacak.

Camper Türkiye Bölge Direktörü Ulaş Divarcı

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

 

SHE AND GIRLS BAHAR 2024