Başarılarla dolu bir yaşam hikayesinin baş kahramanı: Leyla Bilen

“Kendi değişim ve dönüşüm sürecimde hayatımı, karakterimi ve yaşam enerjimi yapılandıran her konu, etkisinden yüzde yüz emin olduğum, kanıt teşkil eden gelişim alanlarına dönüştü. Enerji Yüklü Parfüm Leyla Bilen

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Pandemiyle birlikte yetkinlik kazandığım spiritüel, kişisel ve kurumsal gelişim alanlarındaki bilgi ve deneyimlerimi online eğitimler aracılığıyla kalabalık kitlelere ulaştırmaya başladım.

Bu açıdan düşünüldüğünde, bu başarıların hiçbiri tesadüf değil” diyerek başarı yolculuğunun en önemli parçasının içsel döngüsünü eğitimle pekiştirmek ve çok çalışmaktan geçtiğini vurguluyor sevgili Leyla Bilen.

Böylesine güçlü kadınların öncelikle dergimizde yer alması, tüm ekibi heyecanlandırırken röportajı yapan kişi olarak beni ayrıca mutlu ediyor. Gelin hep birlikte tanıyalım Leyla Bilen’i!

Röportaj: Melek Şenol

Leyla Bilen olarak bir yılda üç ödüle layık görüldünüz. Bu ödüller nelerdir ve bu başarıyı neye borçlusunuz?

Öncelikle teşekkür ederim bana, yaptığım işlere ve elde ettiğim başarılara ilgi göstererek derginizde yer verdiğiniz için. Evet, bir yılda üç ödüle layık görüldük.

İlk ödülü ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Spiritüel Gelişim Akademisi’, ikinci ödülü ‘Yılın En İyi Kozmoenerji Eğitmeni ve Yazarı’ ve üçüncü ödülü de ‘Yılın En Başarılı Kadın Girişimcisi’ olarak aldım. Köklü bir eğitmenlik kimliğine sahip olmam ve eğitimle gelişimi önemseyen işlerde yer almamın, profesyonel yaşamda kurumsal olarak yer almasıyla bu başarıların peşi sıra geldiğini düşünüyorum.

İş hayatımın her alanında eğitimler verirken buldum kendimi. Çalışma yıllarımda kendim için yarattığım özel zaman dilimlerinde gereken zaman, para ve enerjiyi ayırıp ekstra eğitimler alarak kendimi gelişime adadım. Kendi değişim ve dönüşüm sürecimde hayatımı, karakterimi ve yaşam enerjimi yapılandıran her konu, etkisinden yüzde yüz emin olduğum, kanıt teşkil eden gelişim alanlarına dönüştü.

Pandemiyle birlikte yetkinlik kazandığım spiritüel, kişisel ve kurumsal gelişim alanlarındaki bilgi ve deneyimlerimi online eğitimler aracılığıyla kalabalık kitlelere ulaştırmaya başladım. Bu açıdan düşünüldüğünde, bu başarıların hiçbiri tesadüf değil.

Ariana Grande imzalı r.e.m. beauty markası Sephora Türkiye’de!

İlk lisans eğitimim olan Bilkent Üniversitesi- İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Hacettepe Üniversitesi Pedagojik Formasyon alanındaki akademik bilgim, benim iyi bir eğitmen ve yazar oluşuma katkı sundu. Yüksek lisans eğitimim olan Dokuz Eylül Üniversitesi- İnsan Kaynakları Master Programı şirketlerimin kuruluş, işleyiş ve yönetimi süreçlerinde başarılı bir iş kadını olmama olanak sundu.

Yıllar öncesinde aldığım tüm kişisel gelişim eğitimleri beni, başarılı ve mesleki yeterlilik belgeli profesyonel bir koç olma konusunda kariyer basamaklarında zirveye taşıdı.

Yıllar içerisinde kazandığım burslar ve ödüller, uluslararası platformlarda eğitimler veren ve danışmanlık yapan bir kadın girişimciye dönüştürdü. Edindiğim deneyimler sayesinde ikinci lisans eğitimim olan Anadolu Üniversitesi- Uluslararası İlişkiler Bölümünü keyifle okuyarak mezun oldum.

Şu anda da uluslararası bir üniversitede bütünleşik doktora programı kapsamında eğitim alıyorum. Yoğun ve mücadelelerle dolu hayat akışımdaki her bir detayı, kariyer yaşamımın bir basamağı olarak gördüm ve kendimi sürekli geliştirmeye devam ettim. İşte tüm bunların birleşiminden doğan başarılar, bugün bir yıl içerisinde üç ödüle layık görülmemde çok önemli rol oynuyor.

Yirmi yılda kat ettiğim yol ve elde ettiğim çeşitli başarılar, üç kategoride emeklerimi taçlandıran ödüller halinde hayatıma dahil oldular. Yol uzun; çalışmalarıma devam ediyorum ve bu başarıların devamının geleceğini biliyorum. Bu ödülleri heyecan, motivasyon, başarı güdüsü, üstün çaba, azim ve yenilikçi bakış açıma borçlu olduğumu düşünüyorum.

Spiritüel Gelişim Uzmanı Leyla Bilen

Kişisel açıdan eğitmen ve yazar olarak, kurumsal açıdan akademi ve girişimci olarak ödüller aldığınızı görüyoruz. Sizi bu başarılara sürükleyen şirketlerinizin çalışma alanlarından biraz bahseder misiniz?

2003 yılından 2020 yılına kadar eğitim kurumlarında, üniversitelerde, şirketlerde ve merkezlerde mesleki kimliklerim kapsamında öğretmen, eğitmen, koç, montör, insan kaynakları yöneticisi ve uluslararası yatırım danışmanı gibi çeşitli görevlerle iş hayatında yer aldım.

Pandeminin hayatımıza girmesi ile 2020’de Leyla Bilen Akademi’yi kurarak bana en çok katkısı olan alanlarda online eğitimler vermeye başladım. Bunların başına ‘Kozmoenerji (Kozmik Enerji/Kozmoenergetika)’ yer alıyor. Enerji sistemlerinin insanların hayatına spiritüel anlamda yaptığı mucizevi dokunuşlar beni çalışma alanlarımı genişletmeye teşvik etti.

Eğitimin, eğitimi alanın ve eğitmenin buluşmasında doğru yönde gelişim ve ilerlemenin sağlanması için profesyonel ve etik hareket etmek gerektiğini hep biliyordum. Bildiğim doğruları hayata geçirmeye başladım. Leyla Bilen Akademi Kozmoenerji, Reiki ve dalları, Zoroastrism, Hutta Block, Abundance, Shamballa, NLP, EFT, profesyonel koçluk, spiritüel gelişim, biyoenerji gibi çok güçlü enerji sistemleri ile çok önemli gelişim alanlarında hem uygulayıcı olmaya hem de danışmanlık ve eğitmenlik yapmaya yönelik eğitimleri kapsıyor.

Uluslararası akreditasyon ve belgelendirme konusunda fark yaratan bir çalışmaya imza atarak BİLENS ismiyle kurduğumuz şirketimiz kapsamında da sorgulanabilir. Akreditasyon ve belgelendirme sistemi, yayınevi hizmeti ve enerji yüklü ürünlerin sahipleriyle buluşmasına yönelik Leylim markamızı içinde barındıran geniş yelpazede hizmetler sunmaya başladık.

Dünyada ilk defa enerji yüklü parfümler (Leylim- Cosmic Series) projesini gerçekleştirdik. Ayrıca yine Dünyada ilk defa uluslararası sorgulanabilir belge sistemini aplikasyona dönüştürdük. İkinci şirketimizle birlikte uluslararası belgelendirme, e-ticaret ve organizasyon alanları çalışma hayatımıza dahil oldular.

En bildiğiniz hatta en emin olduğunuz, en sevdiğiniz hatta aşkla yaptığınız işleri güçlü hedef, temiz niyet ve iyi bir ekiple doğru planlama eşliğinde yapmaya başladığınızda yol açılıyor, yolculuğunuz aydınlanıyor.

Çeşitli konularda çok önemli işleri başarıyla yapıyor olmanız, sizi örnek alınan bir iş kadını haline getirmiş durumda. Bu bağlamda, kendi misyonunuzu ve işletmelerinizin vizyonunu nasıl tanımlarsınız?

Benim yaşam misyonumda ‘doğru bilgiyi, doğru kişilere, doğru şekilde ulaştırmak’ var. Bilgi, eğitim ve eğitmen kirliliği yaşanan günümüzde bu misyona sahip olmak her ne kadar kulağa hoş gelse de sorumluluğu büyük ve her süreçte sürekli çaba gerektiren bir durum.

Misyonumla uyumlu ekiplerle çalışıyorum ve benden eğitim alan her bir kişi, her geçen gün büyüyen kozmik ailemin bir üyesi haline geliyor. Enerjistlerimin varlığından aldığım güç ve motivasyonla kendi misyonumu hayata geçiren bir rehber olarak yoluma devam ediyorum. Bilgiyi farkındalıkla ulaştırma ve yayma misyonum, beni her anlamda, her an yeniliyor ve yapılandırıyor.

Leyla Bilen Akademi olarak vizyonumuzda, farkındalık ve yüksek bilinç kazandıran enerjistler ve eğitmenler yetiştirmek; en etkili sistemlerin temsilcisi haline gelerek insanlığın gelişimine katkı sunan işler yapmak yer alıyor.

BİLENS kapsamında ise vizyonumuzu uluslararası akreditasyon ve belgelendirme konusunda doğru işi, doğru kişilere, doğru şekilde ulaştırmak, insanın yaşam enerjisine destek olan ve mutluluğuna katkı sunan ürünler üretmek, spiritüel gelişimi destekleyen kitaplara yer veren bir yayınevi olmak oluşturuyor.

Gerek akademik açıdan gerekse profesyonel iş yaşamınız açısından başarılarla dolu bir yaşam hikayesine sahipsiniz. Bunların hepsi bir arada nasıl oluyor? Ne ara üretiliyor ve hayata geçiyor?

Açıkçası kalbime ne akıyorsa ve de ne zaman ruhuma düşüyorsa hemen üretmeye başlıyorum. Misyonunuza uyandığınızda yani farkına varıp da o bilinçle yolunuza devam etmeye başladığınızda ilahi akışta resmen ayrı bir kozmik kanala çekiliyorsunuz.

Perde arkasında hep şunu sorarım kendime: O kadar zorlayıcı bir yaşam sürecinde sana ne iyi geldi; seni nasıl etkiledi ve dönüştürdü, eğitim ve uygulamada elindeki kesin çıktılar ve etkin kanıtlar neler oldu, Leyla? Bu soruların cevaplarını hem mikro hem de makro bakış açısıyla değerlendiririm. Sonrasında da bilgili, deneyimli, yetkin ve emin olduğum çalışmaları insanlarla buluştururum.

Önce tanıtırım ve son kararı herkesin özgür iradesi ile ruhsal rehberliğine bırakırım. Öte yandan düşünmeye de devam ederim: Hangi çalışmalarla veya ürünlerle insanların gelişim süreçlerine hızla ve kolaylıkla nasıl destek olurum? Bu noktada da fikirler akmaya başlar ve derinlemesine hissettiğin her işi eyleme geçerek hayata geçiririm.

Benim bu kadar işi bir arada başarabilmemin sırrı da çok iyi bir ekiple çalışıyor olmamdan kaynaklanıyor. Hayallerime, heyecanıma, motivasyonuma ve tez canlılığıma saygı duyan ve benimle birlikte heyecanlanarak çalışan çok güçlü çalışma arkadaşlarım var. Frekansa göre çekilerek bir araya gelen ekipten de fark yaratan, başarılı işler çıkıyor ve bu da beni ayrıca şanslı kılıyor.

Kozmoenerji Eğitmeni ve Yazarı Leyla Bilen

Kitaplarınızdan bahseder misiniz? Ne üzerine yazdınız ve ulaşmak istediğiniz kitle kimlerdi?

2015’te çıkan ilk kitabım ‘Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli’ ile yazar kimliğimi kazandım. Kişisel gelişim kapsamında renk ve karakter analizi üzerineydi. Yaşamım boyunca ‘insan ve karakter analizi’ hem odağımda olduğu için keyifle yazdığım ve kendini keşfetmek isteyen bir kitleye ulaşması gereken bir kitap oldu.

Çalışmış olduğum bir holdingde verilen bir eğitimin içeriğinde tanıştığım renk ve karakter analizi beni resmen büyülemişti. Her bir detayı hayatımda gözlemledim, kendi karakter gelişimimi bir klinik deney çalışması gibi irdeleyerek dönüştürme çabalarına giriştim.

O çalışmada elde ettiğim başarılar beni başka başarılara sürükler mi acaba düşüncesiyle hayatımın bir parçası haline getirdim. Yıllar sonra üniversite ve şirketlerde verdiğim eğitimlerde bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya başladığımda ise yoğun ilgi görmeye başladı, kişilerinin karakterini renkler üzerinden analiz etmek. Tüm bildiklerimi kitaba dönüştürdüm ve ilgi duyan ya da karakteristik dönüşümünü kendi kendine başarmak isteyen okurlarla buluşturdum.

İkinci kitabım yine kişisel gelişim üzerine olan ‘Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm’ oldu. Bu defa amacım insanlara kendi yaşamlarının koçu olabilmenin, dönüşüm yolculuğunda kendi dünyalarının rehberi olabilmenin kapılarını aralayabilmekti. Sanırım tam da bu noktalarda ikinci kitabım amacına ulaşmıştı.

Hala çok güzel geribildirimler alıyorum. İkinci kitabıma bir yol arkadaşı olarak ‘Değişim ve Dönüşüm Kartlarım’ ile üçüncü kez raflarda yer aldım. Şimdilerde kartlarımın yenilenmiş versiyonunu hazırlayarak okurlara ulaştırma hazırlıkları içerisindeyim.

Bunların yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası akademik basında yer aldım yazdığım makaleler ve tez danışmanımla birlikte sunduğumuz kongre bildirileri ile. Yüksek lisans tezim olan ‘İnsan Kaynaklarında Koçluk Yönetimi’ de kitap olarak yayınlandı. Yaşam hikayemle yer aldığım ‘Ses Ver İlham Ver’ kitabı da yazarlık hayatımın kıymetli yayınlarındandır. 2023 bitmeden yayınlamak istediğim iki kitabım daha var. Onlar da sürpriz olsun:)

Son olarak sizi takip edenlere, örnek alanlara ve de ilgili herkese ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Her kim olursa olsun en büyük tavsiyem kişi, öncelikle kendini en iyi şekilde tanımlayacak/tanıyacak çalışmalar yapmalı ve bu doğrultuda farkındalık kazanarak yaşam amacını keşfetmelidir. Ne istediğini bilen, neyi sevdiğini bilen ve bundan emin olan insan, yaşam koşullarını hedeflerine yönelik yapılandırabiliyor.

Tabii, ne istemediğini ve neleri sevmediğini bilmek de çok önemli. Ben, olmazlara ve imkansızlıklara karşı olan ve de meydan okuyan bir kişiliğe sahibim. Bu meydan okuma gücünü kendimi iyi tanımaktan, ne istediğimi bilmekten ve sevdiğim işi yapmaktan alıyorum.

Kişi, hayallerini vizyonlaştırmalı ve hayallerden hedeflere, hedeflerden zaferlere uzanan aksiyon planlarını yaparak yaşamda yer almalı. Bu planlamayı yaparken zafere giden yolda karşılaşacağı engel ve zorlukları nasıl fırsata dönüştüreceğini değerlendirmeli, pes etmeden ve gereken zaman, para ve enerjiyi hem yaratacak hem de harcayacak yapıda olmalı.

Bir de ruhu besleyen kaynaklar var, tabii! Cesaret, sabır, azim, içsel motivasyon, yaşam enerjisi ve gücü gibi kendisini besleyen alanları çoğaltmaya ve desteklemeye yönelik bir yaşam tarzı belirleyerek o yönde yaşamasını bilmeli, diye düşünüyorum.

Tüm bu parametreleri bir araya getirdiğinizde evren de size hizmet etmeye başlıyor, zaten. Ben bugünümü ve başarılarımı şu anda sizlerle paylaştığım tavsiyelere borçluyum.

Leyla Bilen
Girişimci İş Kadını, Eğitmen ve Yazar
Leyla Bilen Akademi Kurucu Müdür ve Eğitmeni- www.leylabilenakademi.com
Leylim- Cosmic Series – Enerji Yüklü Parfümlerin Tasarımcısı- www.leylimstore.com
BİLENS INTCERT Uluslararası Belgelendirme, E-Ticaret ve Organizasyon Ltd. Şti. Kurucu Müdür

Enerji Yüklü Parfüm Leyla Bilen

She and Girls Şubat 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024