Depresyona mahkum değilsiniz

Hacamat, sülük, akapunktur, bio enerji, hypnos, bilinçaltı, fitoterapi, astroloji ve mizaçlar gibi pek çok alanla ilgilenen ve bu alanların tümüyle danışanlarına şifa olan sevgili Emine Şirin ile çok keyifli bir röportaj yaptık. Şifa uzmanı Emine Şirin

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

İnsanların neden hasta oldukları veya nasıl hasta olduklarının her zaman ilgisini çektiğini ve insanı incelemeyi düşünürken yolunun astroloji ile kesiştiğini, bu alanda eğitimler alarak sürükleyici bir mağaraya girdiğini “mağaraya girim diyorum çünkü öyle derin bir ilim ki öğrenmenin sonu yok, derinlere indikçe merak biraz da korku duyuyorsunuz, bu alanda korkmak bile zevk veriyor” diyecek kadar mütevazi ve kendini her daim geliştirmeye açık. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

İlk sizi tanımak istiyoruz? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Emine Şirin, 42 yaşındayım, 20 yıldır Belçika’da ikamet ediyorum, evliyim, 3 kız annesiyim. Memurum aynı zamanda alternatif tıpla ilgileniyorum. Çalıştığım alanlar: hacamat, sülük, akapunktur, bio enerji, hypnos, bilinçaltı, fitoterapi ve mizaçlar.

İnsanların neden hasta oldukları veya nasıl hasta oldukları her zaman ilgimi çekmişti ve insanı incelemeyi düşünürken yolum astroloji ile kesişti ve bu alanda eğitimler alarak sürükleyici bir mağaraya girmiş oldum. Yanlış duymadınız mağara dedim çünkü öyle derin bir ilim ki öğrenmenin sonu yok, derinlere indikçe merak biraz da korku duyuyorsunuz, bu alanda korkmak bile zevk veriyor.

Hali hazırda mizaç ve astroloji eğitimleri veriyorum. Eğitimlerim bunlarla sınırlı değil, kişisel gelişim alanında nefes ve yaşam koçluğu holistik şifa ve aile danışmanlığı eğitimlerim de mevcut. Kendi büromda tüm bu alanlarda danışmanlıklar da vermekteyim.

Emine Şirin

Depresyon tanımı nedir?

Genel olarak Depresyon, sürekli bir üzüntü ile ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur.
Bir alternatif Tıp uzmanı olarak, insanın kendi ile çelişmesine depresyon diyorum. Çünkü depresyonun major depresif bozukluk veya klinik depresyon çeşitleri bulunmakta fakat bunlar artık tamamen hastalığa dönüşme durumunu bize gösterir.

Bu duruma gelmeden beden çok fazla sinyaller verir. Major duruma gelmeden bu sinyalleri okuyabilirsek tedbirini alır major duruma gelmesini engellemiş oluruz. Şüphesiz her depresyon duygu durumlarının başında ise stres yönetimi, kaygı yönetimi veya engelleyemediğimiz, bizim kontrolümüz dışı gelişen çevresel faktörler vardır. Kişide bu faktörlerde sıkıntı vardır yada yönetmede sıkıntısı olmuştur ki depresyona doğru gidilsin.

Günümüzde, depresyon teşhisi konmamış milyonlarca insan var. Niye konulamıyor çünkü henüz karar verme mekanizması bozulmamış, hayatını engelleyecek, yaşamasını engelleyecek kadar ileri düzeyde değil duyguları. Fakat şöyle bir şeyimiz var. ‘İnanç’ eğer çocuklarımız varsa onların hayatı sekteye uğramasın savaşı veren anneler& babalar, kendi durumlarını yok sayarak irade gösterebiliyor.

Ya da güçlü karakter dediğimiz kişiliklerin hemen duygu durumları bozulmuyor. Tedbir almadıklarında, ileri gittiğinde mutlaka beyinde değişen kimyasallar artık hiçbir inanca karşı koyamayacak düzeye gelir ve depresyon başlar. Ya da panik bozukluk manik kompulsif bozukluklarla kendini gösterecektir. Her halükarda halsizlik ve eklem ağrıları kaçınılmazdır.

Kişi depresyonda olduğunu anlayabilir mi? Sıkkınlığımızın sebebi depresyon mu, değil mi nasıl sağlamasını yapabiliriz?

Evet anlayabilir. Depresyon başlamadan önce zaten mutlaka bir stres yaşamıştır, anlaşılamamak haksızlığa uğramak, hakkının yenmesi, sahipsizlik hissi, çaresiz hissetmek, olaylara gücünün yetmeyeceğini hissetmek gibi duygu durumları geçirmişlerdir.

Ya da troitleri yavaş çalışıyordur. Bedeninin herhangi bir yerinde mantar var olabilir, serotonin eksikliği, D vit eksikliği, kansızlık, kan koyuluğu gibi bedensel faktörlerin olması durumunda depresyon kaçınılmazdır. İlk ortaya çıkışı her zaman uykuya geçişte sıkıntı olmasıdır.

Bu anda da düşünce trafiğinin çok olması, gündüz yaşanılan olayların hesabının yapılması, sevgisiz büyümüş kişilerde bu yaşanılan olaylarda kendini sahipsiz koskoca dünyada bir başına hissetme gibi duygular gelişebilir. Tahammül düzeyi bittiyse kalbinde aşk yoksunluğu vardır. Gönül boş olunca yaşam lezzet vermeyecektir. Ya da sevgisine karşılık alamıyorsa o uykuya geçişte kafasında yüzlerce senaryo gelişecektir.

Ariana Grande imzalı r.e.m. beauty markası Sephora Türkiye’de!

İşte bunların olması artçı deprem gibi depresyon geliyorum diye bedenin vermiş olduğu sinyallerdir.
Can sıkıntısı nedeni olarak genelde gördüğümüz vakalar, beyin kalp ve karaciğer gücünün zayıflaması diyebilirim. Cesaret edememek bu başlığın altına yetersizlik hissi, öz güven eksikliği de koyabiliriz.

Karaciğeri, beyni, kalbi güçlendiren her şey can sıkıntısını giderecektir. Eşit oranda bal su karıştırıp, oranın yarısı kadar sirke eklemek sonra bu karışımdan bir su bardağına 1/3 oranında ekleyip kalan miktara su ekleyerek içmek beyin ve kalbi güçlendirir.

Yeni başlamış depresyon ile depresyonun tüm aşamalarında da tüketebileceğimiz bir karışımdır. Sürekli kullanılmaz, en fazla 3 kez 40 gün akşam kullanılmalıdır. Biz mizaç uzmanları bunun adına sirkengebin deriz.

Bazen insanlar hayal kurarlar geleceğe dair, bu hayalde dahi yetersizlik, imkansızlıklar karşısına çıkar ve vazgeçer hayal kurmaktan. Ve kendine şunu dersen ‘kimsin ki seni bulsun bunlar’ halbuki hayal bedavadır, niye hayalimizde engel olsun. Niye hayalimizde imkansızlıklar karşımıza çıksın. Güzel hayal kurmak herkesin yapabileceği şeydir.

Böylelikle can sıkıntısı aşılabilir. Bir insanın düzenli cinsel yaşamının olması da depresyondan kurtaran bir faktördür ya da depresyonda olsa bile ağırlaşmamasını sağlayacaktır. Düzenli cinsel hayatı olmayan kadınların/erkeklerin ruhsal durumlarında tahammülsüzlük gözlemlenir.

Partnerine bağlanma sorunu yaşanabilir. Birbirlerine bağlanamayan her çift, çevresinde güvensizlik yaşayabilir. Günün 24 saatinde gardını alarak yaşarlar bu da bedeni bir hayli yorar, bir zaman sonra eklem ağrıları, diş sıkma gibi sıkıntılar doğuracaktır. Bir de depresyonun astrolojik boyutu vardır.

Doğum haritasında ay burcu 1 derece akrep olanlar, hayatları boyunca depresyon mücadelesi vermek durumundadır.
Doğum haritasında ay lililth kavuşum ya da kare açısı olanlar, yükselen yöneticisi dispozunun 12 veya 4 – 8 evde olanlar depresyonla yüzleşmek durumundadır.

Doğum haritasında başak stelyumu olanlar, yani başak burcu üzerinde 2 den fazla gezegeni olanlar takıntılarıyla baş edemediklerinde depresyon kaçınılmaz olur. Hatta panik bozukluklar bu harita sahiplerinde çok fazla bulunur. Balık stelyumu olanlar eğer kendileri spritüel alanda değilse mutlaka kendisi depresyona girecektir.

Haritasında 6.eve yerleşen burcun dispozunun 12 evde olması yine bir başka depresyon göstergesidir.
4.eve yerleşen burcun dispozu 12. evinde olanlar, depresyonu sevdikleri için iyileşmek istemezler. Çok fazla doktor gezerler iyileşmek için fakat bilinçaltı acılarıyla besleniyordur.

Ay ya da güneşin pluto neptunden kare ya da 150 ‘lik açılar alması da kişinin dönem dönem depresyona gireceğinin bir işareti sayılabilir.

Doğum haritasında marsı balık burcunda olanlar ya da mars neptun kavuşum olması kişilerde mücadele yeteneğinde sorun yaşayacağını gösterir. Kişilik bozuklukları gözlemlenebilir. Işte bu kişiler çok hızlı duygu geçişleri yaşarlar, üzüntüsü, sevinci, heyecanı, kaygısı, hepsi birbirine dolanır. Bu haritaya sahip kişilerde de düzgün bir psikoloji bekleyemeyiz.

Progress haritasında ayı 12 eve ya da 4 – 8 eve girenler de ay o burçtan çıkasıya kadar ki süre depresyon yatkınlığı bir hayli fazladır, bu da yaklaşık 2.5 yıl sürer.

Haritalarda aslında hemen hemen her burçtan depresyon çıkabilirken, yukarıda saydığım özellikleri olan haritalarda ergenlik döneminden başlar ruhsal sorunları ve yaşam mücadelesi, bu kişiler hayatlarında birkaç kez intihar deneyimi dahi yaşayabilirler.

Böylesi haritaya sahip kişilerin spritüel alanda olması onları depresyon ya da kişilik bozukluğundan kurtaracaktır.
Depresyon aşamaları olan bir rahatsızlık mıdır? Hangi seviyede nasıl bir tedavi öngörürsünüz?

Evet depresyonun aşamaları vardır ve her kişide bu aşamalar aynı bile olsa farklılık gösterir. Bazen çocuklarda erken ergenlikte dahi rastlayabiliyoruz. Benim yaklaşımım her zaman önce haritayı görmem yönünde olacaktır.

Çünkü bir depresyondan söz ediyoruz fakat her kişinin doğruluğu, dürüstlüğü, hedefleri ve hedeflerine giderken izleyeceği yollar farklıdır, yaşama amacı farklıdır. Bu saydıklarımızın kişideki karşılığını görmemiz ve altını neyle dolduracağını bilmemiz şarttır.

Böylelikle kişiye uygun şekilde depresyon tedavisinin yanı sıra yaşam koçluğu da sunabilelim. Eğer yaşam koçluğunu o kişilere sunamazsak hakiki anlamda bir tedavi gerçekleştirmiş olamayız, bir süre sonra kişi tekrar bozulacaktır.

Bunu bir örnekle açıklayalım, daha anlaşılır olsun; bir kişi düşünün adına Ayşe diyelim. Memur olarak çalışıyor, iş yerinde mobinge uğruyor, bunu çevresiyle paylaştığında evet herkes ona hak veriyor fakat kimse bu mobingi durduramıyor, Ayşe her gün iş yerinde ağlıyor, evde çoçuklarına tahammülü kalmamış durumda geceleri uyuyamıyor, halsizlik ve ağrıları had safhada ve bizim Ayşe depresyona girdi.

Çünkü sistematik olarak 8 aydır mobinge maruz kaldı hala da devam ediyor. Ve bizim Ayşe’nin doğruluğa bakışı herkes görevini iyi yapsın şeklinde olsun. Amacı intikam değil, mobingi durdurmak olsun. Ayşe’nin amacını öğrendik, doğruluk dürüstlükle alakalı kriterlerini de öğrendik çünkü Ayşe herkesin işini hakkıyla yapmasını savunuyor ve bunu yaparken de demotive olmak istemiyor.

Biz Ayşe’ye istediğimiz tedaviyi uygulayalım, o düzelmeyecektir, çünkü mobing devam ediyor. Biz Ayşe’ye depresyon tedavisi yaparken ona bunu nasıl çözebileceğini sormamız gerekir, çözmede engelin var mı? Peki bunu ne zaman yapacaksın? Gibi sorularla Ayşe’ye kendi hedefini çıkarttık.

Ayşe patronuyla görüştü sonuç alamadı sonrasında işçi hakemine gitti orada hakem tayin edildi ve 3 kişi masaya oturup sorunu karşılıklı konuştu ve bu görüşmede hakem mobing uygulayan tarafa yapması gerekenleri iletti, durum tatlıya bağlandı ve hala Ayşe orada çalışıyor, depresyonu iyileşti.

Bu yaşanmış gerçek olmuştur. Mahremiyet esası gereği ismi değiştirilmiştir. Tedavide ise sirkengebin ve valerian wortel citroen Melissa ve mercanköşk bitki karışımları kullanılmıştır, yaklaşık 6 ay.

Depresyon yeni başladı ise sadece sirkengebin kullanmak yeterli gelecektir. İleri düzey depresyon hastalarında sindirim sistemlerinde tıkanıklık gözlemliyoruz. Vücudun bir yerlerinde tıkanma varsa o da bizi depresyon tedavisinde başarıya götürmeyecektir.

O yüzden öyle sorunu olanlarda öncelik bağırsak düzenlenmesi olup akabinde depresyon tedavisine başlanabilir. Bu tedaviler kişiden kişiye göre değiştiği için burada sadece hafif depresyon için tedavi anlatmayı uygun buluyorum.

Alternatife tıp, hastaya sadece şikayetine odaklanarak tedavi uygulamaz. O şikayetin nasıl oluştuğu ile ilgilenir öncelik oluşturanı ortadan kaldırmak olur, paralel olarak da depresyona çalışılır. Sadece şunu diyebilirim ki depresyona mahkum değilsiniz. Ya da ilaçlara mahkum değilsiniz. İyi bir mizaç uzmanı sizi tedavi edebilir.

Yalnız buradan herkesin uygulayabileceği birkaç akupunktur noktası tarifi vermek istiyorum, normal kalemle bile bu noktalara baskı uygulayarak kullanabilirsiniz.

Tükenmişlik sendromu yaşayanların uygulayabileceği; burun delikler arası bulunan etten duvarın dudak üstü kısmına yani başlangıç noktasına baskı uygulamanız yeterli gelecektir.

Çok stresli yapıda olanlara sınav stresi yaşayanlar dahil; iki kaşın tam ortasından kafaya doğru düz yolda alnın da enleminin tam ortasında bulunan yere, kalemin ucuyla baskı yaptığınızda anında stresiniz gidecektir.

Depresyon tedavisinde de kullandığımız nokta; kulak kenarında bulunan bölge 2. 3. Küpe takanların kullandıkları bölgeye elinizle baskı uygulayın.

Algılarınızın düştüğü anlarda uygulayabileceğiniz nokta; iki kaşınızın tam ortasına kalemle baskı yapınız.
Çhi enerjinizi yükseltmek için ellerinizi sabunla yıkar gibi masajlar yapın.

Buradan okuyuculara tavsiyem stresli bir yaşantınız var ise, kötü, zor bir dönemden geçecekseniz, bunu biliyorsanız şayet size stres yönetiminde başarılı olmak, bu stresin hastalıklara dönüşmemesini sağlamak için sberian wellness firmasının, botanic serisinin valerian wortel tabletini tavsiye ederim.

İlerideki hedefleriniz nelerdir?

Hedefime ulaştım aslında, hedefim akademilerde eğitimci olmak yerine, kendi şirketim üzerinden eğitimler vermekti. Bu hedefime 3 ay önce kavuştum. Şimdi ki hedefim federasyon kurabilmek. Avrupa’da ki alternatif tıp ile ilgilenen herkesi federasyon çatısı altında toplamak. Umarım bu hedefime 5 senede ulaşacağım.

Röportaj için teşekkür ederim.

Bana ulaşmak isteyenler için
Email adresim: cetin198145@gmail.com
Instegram; haccame_uzman_astrolog
Tiktok; esirinafra

Şifa uzmanı Emine Şirin

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024