Pilates Hayatınızda Mutlaka Olmalı

Çocukluğundan beri sporla iç içe yaşam süren yetişkinlik döneminde aldığı hatırı sayılır eğitimlerle bu ilgisini taçlandıran pilates ve welles eğitmeni Büşra Nil Eyigün ile spora dair her şeyi konuştuk. Pilates ve welles eğitmeni Büşra Nil Eyigün

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Pilates kişinin bedeni için welles ise daha çok ruhsal ve sosyal yönden kişi için bir sihir gibidir” sözlerini de bir kenara not alıyoruz. Sporun gücünü tümüyle hissetmeye var mısınız?

Röportaj: Melek Şenol

Pilates ve welles eğitmeni Büşra Nil Eyigün

Büşra Nil kimdir? Sizi biraz tanıyalım mı?

Büşra Nil, çekirdek bir ailenin tek kızı, kıymetli bir torun ve aynı zamanda bir kedi- köpek annesi, spor ile iç içe büyümüş biri 🙂

Eskişehir doğumluyum ancak melez kökenliyim. Yaklaşık 3 yıldır Eskişehir’de yaşamaktayım. Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapmaktayım aynı zamanda 8 yıldır spor- egzersiz sektöründe eğitimler alarak eğitmenlik yapmaktayım. Mevcutta kendi home- stüdyom var ve Eskişehir’de bu sektörde oldukça kıymetli bir salonla çalışmaktayım.

Kaç yıldır bu mesleğin içerisindesiniz? Sizi bu mesleğe yönlendiren şeyler nelerdir?

8. Yılımı bitireceğim. Pilates ve Welles eğitmenliği yanında fonksiyonel antrenman ve fitness, kondisyon- koordinasyon ve stretching dersleri de vermekteyim. Hem yetişkinler hem de çocuklarla çalışmaktayım. Spor ve egzersiz ile iç içe olan ve beni de sürekli çeşitli aktivitelere yönlendiren bir ailede büyüdüm. Sevgili annem step- aerobik derslerine giderken beni de yanında götürürdü.

Her Mevsim Cildinizde Nem ve Işıltı Bir Arada

3-4 yaşlarımda step tahtaları üzerinde uyuduğum günler oldu. Sevgili babam ise uzun yıllardır dövüş sanatlarıyla ilgili. Küçüklüğümden bu yana beni bu noktada teşvik eden aileme minnettarım. Okul yıllarımda dans- basketbol- voleybol ve kick boks ile ilgilendim.

Üniversiteden önce ise pilates ile tanıştım. Spor ve egzersiz benim için her zaman hayatımın bir parçasıydı ve sonrasında çok severek icra ettiğim mesleğim haline geldi. Bu disipline kendi hayatınızda sahip olmadan bu mesleği hakkıyla yerine getiremezsiniz.

Pilates ve Wellness nedir? Mesleğinizin zorlukları var mı?

Pilates, bir fizik tedavi yönteminden geliştirilen, prensipleri gereğince beden ve zihin bütünlüğü temelinde; vücut kaslarını güçlendirmek, doğru ve sağlıklı bir postür oluşturmak, denge ve koordinasyonu geliştirmek ve kondisyonu arttırmayı hedefleyen bir egzersiz sistemidir.

Wellness ise ruhsal, fiziksel ve sosyal açıdan refah durumudur. 3 yaşından 93 yaşına kadar olan her bireyi kapsar, onların yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefler. Dolayısıyla wellness, spor ve egzersizi de kapsayan bir sistem diyebiliriz.

Yoran demeyeyim ama üzen kısmı da henüz sporu- egzersizi özellikle pilatesi yeterince anlatmayı başaramadık. İnsanlar sporu- egzersizi hala bir lüks olarak görüyor ya da herhangi bir yerde ders almayı tercih ediyorlar.

Pilates ve Wellness neden hayatımızda olmalı?

Hangi spor/ egzersiz dalıyla uğraşıyor olursanız olun pilates hayatınızda mutlaka olmalı. Başta size doğru ve güçlü bir postür sağlayarak özgüveninizi arttırır. Diğer yandan bu zamana kadar hissetmediğiniz her kas grubunu çalıştırarak sizi güçlendirir. Daha esnek daha güçlü, daha fit bir görünüme sahip olursunuz. Pilates kişinin bedeni için welles ise daha çok ruhsal ve sosyal yönden kişi için bir sihir gibi aslında 🙂

Sosyal medya hesabım; busranil.e bana buradan ulaşıp derslerimle ilgili detaylı bilgi alabilirler.

Başta Melek Hanım olmak üzere tüm She and Girls ailesine emeklerinden dolayı teşekkür ederim 🙂

Pilates ve welles eğitmeni Büşra Nil Eyigün

She and Girls Yaz 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024