Bedeninize şefkat sunun

Bankacılık gibi herkesin sahip olmak isteyeceği bir kariyeri varken her şeyi bir kenara bırakıp iç sesini dinleyip başarıyı pilateste yakalayan sevgili Burcu Varımlı ile başarısındaki harika yolculuğunu konuştuk. Pilates eğitmeni Burcu Varımlı

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bu yolculuğundaki başlangıç sürecini şöyle anlatıyor; “bankacılık kariyerimde, dışarıda herkes oyun oynuyor da evde gereğinden fazla ders çalışan bir çocuk gibi hissediyordum kendimi sanki. Hayatımı idame ettirmek için para kazanmam şarttı.

Ama bende işler terse işlemeye başlamıştı. Zamanla, sadece para kazanmak için hayatı idame ettirmeye başladığımı fark ettim 🙂 Oldum olası yeni şeyler öğrenmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlarla tanışmayı çok sevmişimdir. Bunları gerçekleştirecek zamanı bir türlü yaratamıyordum.

Nihayetinde bankadaki koltuğuma, her ay düzenli yatan maaşıma ve bana yüksek vizyon katan bankacılık yolculuğuma sevgiyle veda etme kararı aldım ve pilates yolculuğum başladı”. Öncelikle iç sesini dinleyip böylesine cesur davrandığı için ben kendisini tebrik etmek isterim. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Bize kendinizden bahseder misiniz? Burcu VARIMLI kimliğinin oluşum süreci nasıl gelişti?

1986 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi farklı şehirlerde tamamladım. 2010 yılında İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. Özel bir bankada ilk kariyer yolculuğum başladı.

Uzun yıllar ekonomist kimliğimin bana verdiği yetkiye dayanarak kıt kaynaklarla maksimum faydayı aradığım projelerde görev aldım. Başarılı bir bankacıydım. Çok değerli yöneticiler ve çalışma arkadaşlarıyla harika is birliklerimiz oldu.

Ancak uzun mesai saatleriyle birlikte sedanter çalışma hayatı, beden ve postüral yapımı olumsuz etkilemeye başlamıştı. Herkesin sahip olmak isteyebileceği bir kariyer hayatım, yüksek maaşım ve birçok sosyal imkanım vardı.

Mutluydum ama tam olarak “ben” değildim… Dışarıda herkes oyun oynuyor da evde gereğinden fazla ders çalışan bir çocuk gibi hissediyordum kendimi sanki. Hayatımı idame ettirmek için para kazanmam şarttı. Ama bende işler terse işlemeye başlamıştı.

She and Girls Mart Sayısı 2023 Sayısı Çıktı! She and Girls Mart 2023 Sayısını ÜCRETSİZ okuyabilirsiniz!

Zamanla, sadece para kazanmak için hayatı idame ettirmeye başladığımı fark ettim 🙂 Oldum olası yeni şeyler öğrenmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlarla tanışmayı çok sevmişimdir. Bunları gerçekleştirecek zamanı bir türlü yaratamıyordum.

Nihayetinde bankadaki koltuğuma, her ay düzenli yatan maaşıma ve bana yüksek vizyon katan bankacılık yolculuğuma sevgiyle veda etme kararı aldım. Riskli bir karardı, hiç korkmadım, hiç pişman olmadım. Hayatta kaybetmek yoktur, yolun bittiğini olgunlukla kabul edip, yeni deneyimlere heyecanla açılmak esastır, bunu iyi biliyorum.

Böylece kısa bir süre sonra, şimdiki Burcu’nun ilk temelleri atılmış oldu. Kıt kaynaklarla maksimum fayda yaratacaktım ya hani, önce bunu kendi bedenimin sınırlarını ve potansiyelini keşfederek başlamalıydım. Neticede yapacağım her işi bedenimi kullanarak yapacaktım. Bedenimiz ruhumuzun evidir. Önce onu dinlemek, anlamak, bilmek sonrasında da iyi kullanmak gerekir.

İşte pilates alanında kariyer yolculuğum böyle başladı.

Sonrasında hayat bana mucizeleri ile geldi. Eğitimler ayağıma geldi diyebilirim hatta. Dünya’nın en saygın hocalarından, en iyi okullarından alanımda çok sayıda eğitim alma fırsatı yakaladım. Her geçen gün farklı bir eğitimle, içimdeki öğrenciyi canlı tuttum. İnsan yeteneğinin ve potansiyelinin yolunda aşkla yürüyünce yollar açılıyormuş, bunu deneyimledim gerçekten.

Şu anda dünyanın en prestijli Pilates Birliği Olan PMA (Pilates Method Alliance) sertifikası almaya hak kazanmış, Türkiye’de az sayıdaki hocalardan biriyim. (Kendimden bahsederken iyi bir hoca olduğumu söylemek hep zor gelmiştir bana, aslında elimden geldiğince iyi bir hoca olma gayreti içindeyim desek çok daha doğru olur.)

Buraya gelene kadar yıllar süren ciddi bir eğitim ve sınav süreci geçirdim. Hem kendimi aşmak hem de bu işi layıkıyla yapmak adına sürekli eğitimler almaya devam ediyorum. Öğrenci olmayı çok seviyorum. Hala bilmediğim ve keşfetmem gereken çok şey varmış gibi hissediyorum.

Şu anda Somatik Psikoloji ve Duygusal Anatomi alanlarında uzmanlaşma eğitimleriyle bedene farklı bir persfektiften bakma fırsatı yakaladığım çok keyifli yeni bir yolculuk içerisindeyim.

Neden başka bir spor değil de pilates?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, hiçbiri birbirinden ayrı değil.

Pilates, kazandırdığı beden farkındalığı etkisiyle hem günlük yaşamda hem de diğer spor dallarının her birinin içerisinde mevcut. Mesela pilates ile bedeni doğru kullanmayı öğrendiğimizde hem taşıyabileceğimiz yük kapasitesi hem de atletik performansımız artırıyor.

Ne demiştik, “kıt kaynaklarla maksimum potansiyeli açığa çıkarmak” …
İşte Pilates, kişiye doğru bir postüral hizalanma sağlayarak tam olarak bu etkiyi yaratıyor.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Beden, zihin ve ruhun tam bir kombinasyonuyla öncelikle kişiye “An” da kalmayı öğretiyor.
Doğru nefes alışkanlığı, ideal postüral hizalanma, kendinden emin dik bir duruş, dengeli bir kas yapısı, fit bir beden, stresten ve toksik etkilerden arınmış bir zihin, yüksek bir bilinç ve yaşam enerjisi ile kişinin hayattan daha fazla keyif almasını sağlıyor.

Aynı zamanda, bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz, fibromiyalji gibi daha birçok rahatsızlığın olumsuz etki ve ağrılarını doğru bir tıbbi destekle birlikte ortadan kaldırabiliyor.

Pilateste iyi bir eğitmen olma kriterleri nelerdir?

Her şeyden önce, iyi bir insan olma gayreti içinde ve öğretme aşkıyla yanıp tutuşuyor olmak, demek istiyorum.
Her meslekte olduğu gibi ahlaki ve etik değerlere bağlı kalmak, diğer eğitmen arkadaşlarla iş birliği içerisinde olmak…

Bilmediği konularda “bilmiyorum ama öğrenebilirim” diyebilmek. Rekabetten uzakta, öğrenmeye ve gelişime açık olmak. Ve tabii ki, meraklı, istekli, çalışkan, temiz ve güler yüzlü, pozitif bir insan olmak.

Size ulaşmak isteyen kişilere bizim aracılığımızla neler söylemek istersiniz?

Hayatta ne ile meşgulseniz ister ev hanımı olun ister üst düzey yönetici ister sporcu ister müzisyen ister ressam ister doktor…

Yaptığınız iş her ne ise, onu bedeninizin parçalarını kullanarak yaptığınızı hatırlayın lütfen. Bedeninize ne kadar iyi bakar, onu iyi dinler, iyi anlar ve ihtiyacı olan şefkat ve ilgiyi ona sunarsanız, yaptığınız işte o kadar yüksek fayda elde edersiniz.

Önce her birimizin kendi beden, zihin ve ruhlarımızın birliğinden başlayarak, kendi içimizdeki bir ve bütünlüğü yakalayarak, tüm dünyada barış, sevgi ve birlik temennilerimle sözlerimi noktalamak istiyorum.

Teşekkür ederim.

Pilates eğitmeni Burcu Varımlı

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024