Kalite Asla Tesadüf Değildir!

Çocukken başlayan meslek aşkını profesyonel hayatına taşımak için büyük hayallerini küçük ve disiplinli adımlar atarak zirveye oturan makyaj ve saç artisti Semra Şahin (diğer adı Semy) ile başarısının sırrını ve 2023 makyaj trendlerini konuştuk. Makyaj ve saç artisti Semra Şahin.

Bu hikâye beni çok etkiledi eminim hedeflerinize ulaşmakta sizlere de kılavuz olacaktır. Buyurun sohbetimize!

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol
Fotoğraflar: Emine Çolak
Elbise: Milla Nova- Mara Madi Bridal
Saç ve Makyaj: Semra Şahin
Aksesuar: Daphne Shop

Makyaj ve Saç Artisti Semra Şahin

Makyaj ve Saç Sanatçısı Semra Şahin’i tanıyabilir miyiz?

Merhaba güzel insanlar, ben Semra Şahin birçoğu Semy diye tanır. 1985 Almanya doğumlu, Stuttgart bölgesinde büyüyen Afyonlu bir Aslan kadını. Makyaj ve saç sevgisi 6 yaşında kendi saçımı kesme cesaretiyle başlayıp, Barbie bebeklerimden, kendimden küçük kız kardeşlerimden, arkadaşlarımdan ilk müşterilerime kadar ilerleyen bir saç, makyaj, moda yolculuğu benimkisi.

Hayalim Moda Tasarımcısı olmaktı, olmazsa Moda dalına her türlü ulaşmayı hedefliyordum. Böblingen şehrinde 2 senelik ticari meslek okulu okurken, arada bir arkadaşlarımın okuduğu kuaförlük meslek okulunu ziyaret ederdim, ilgi ve merakımdan. Ticari Meslek okulunu bitirdikten sonra Bad Cannstatt da Johannes Gutenberg meslek okulunda fotoğrafçılık okudum. Sonrasında hedefime ulaşmak için farklı yerlerde çalıştım.

Moda danışmanı olarak, giyim, kozmetik, gelinlik mağazası ve kuaförde. Diğer yandan çevremdekilerin elbiselerini dikip değiştirmekle, kazandığımla kendime saç aletleri, makyaj malzemeleri alırdım. Dolayısıyla kendimi ve tarzımı Stuttgart’ta duyurabilmeyi başarmıştım. Sokak röportajlarından, TV reklamlarında birçok kez yayınlanmıştım ve git gide müşteri kitlem de genişlemişti. O sıralar 17/18 yaşlarındaydım.

Kendime has giydiklerim, saç ve makyajım her zaman ilgi çekmiştir. 2007 yılında evlendim ve Almanya/İsviçre sınırına taşındım. Çevremdeki insanlar yeniliğe açık olmayan insanlardı. Bunu kırabileceğime emindim. Ne kadar zor olsa da kendimce bir çevre edindim ve hedeflerime devam ettim. 2015 yılında saç tasarım ve makyaj eğitimleri vermeye başladım ve 2018 de Almanya Stuttgart’ta ilk Masterclass eğitimini yani hayallerimden birini gerçekleştirdim.

Birkaç ünlü isimlerle çalışmışlığım da dahil. Daha öncesi iş birliği yaptığım makyaj eğitim platformundan gelen teklif ile Aralık 2021’de en büyük Uluslararası Online Makyaj Masterclass eğitimimi gerçekleştirdim. Bu Platformda ilk Türk Makyaj Uzmanı olarak Almanya’yı ve Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşıyorum.

Bu meslekte en ‘mutlu’ hatıranız nedir?

En mutlu ve en gurur duyduğum hatıram. Elimde olmayan imkanlarla, azim, çabayla ve kendime sonsuz inancımla 2018 Stuttgart’ta ilk Masterclass’ımı gerçekleştirdiğimdi. O kadar çok markalara mailler attım ki sponsorluk desteği için, hepsinden ret geldi ama asla vazgeçmedim.

Kendi ürünleri ile destek vermek isteyen meslektaşlarıma kendini tanıtma amaçlı ve çocukluk arkadaşımın maddi katkısı ile katılımcılara hediyelikler ekledik. Hiçbir kazancım olmayacağını bile bile eğitimde hiçbir şeyi eksik etmemeye gayret gösterdim. Aksilikler oldu tabii ki ama bundan ders çıkarıp bir sonraki Masterclassları daha da güzelleştirdik ve güzelleştiriyoruz.

Makyaj ve Saç Artisti Semra Şahin

Saç ve Makyajda son zamanlardaki trendlerden bahsedebilir misiniz?

Son Zamanlarda doğal, ışıltılı ve sade makyajlar ön planda. Şeftali ve pembe tonlardaki allıklar, parlak dudaklar, ışıltılı ve canlı bir ten makyajı. Kaşlar ise doğal ve yukarı taranmış şekilde tercih ediliyor. Kirpikler de ise „Kedi Gözü “dediğimiz trendde ilerliyor.

Yeni gülsha Tanışma Seti’ni Keşfedin!

Birkaç sene öncesine nazaran, kadınlarımız daha sade ve belirgin olmayan makyajlar tercih ediyorlar, Saç tasarımlarımız da bu şekilde ilerliyor, gösterişli saclardan ziyade daha sade saç tasarımları tercih ediliyor.

Bana göre sadelik, zarafet ve asilliktir.

Sizce marka yaratım sürecinin en önemli adımı nedir?

Kişisel markalaşma, yani kişinin kendi farkının bilincine varması, değerini bilmesi, kendini tanıması ve tanıtması ile başlar. Sonrasında marka vizyonunun ve misyonunun belirlenmesidir.

Başarı Nedir?

Kime göre neye göre değişir tabii ki. Benim için başarı hayallerimi gerçekleştirmektir. Hayallerine ulaşmaya çalıştığın yol senin potansiyelini ortaya çıkarır, seni heyecanlandırır, özgürleştirir ve nihayetinde mutlu eder. Kendini her defasında yeniden keşfetmeni sağlar. Bir şeyi başarmak istiyorsan önce hayalini kur, kalben inan, sonra da harekete geç. Başaracaksın!

Daha yaşanacak bir sürü hayal var.

Farklı olmayı göze alabilir misiniz? Farkınız ne?

Kesinlikle.

Farklı ol, farklı düşün, fark edil.

Her işi herkes öğrenip yapabilir, ama riske girmeyi herkes göze alamaz.

Şöyle ki her sektörde olduğu gibi işini iyi ve farklı yapanları taklit ederler, belki kazanç elde ederler ama sadece bir noktada kalıp gelişemezler. Onlar için başkalarının denenmiş yollarından gitmek güvenli geliyor. Bu yüzden bu sektörde başarılı olmak istiyorsan sürüden ayrılmalısın.

Kendi farkını yaratacak yenilikler denemelisin. Farklı olmak bence insanın Aurasına da bağlı bir durum ayrıca cesaret ve disiplin gerektirir. Benim farkım başkalarını taklit etmekte değil her daim kendim olmamdadır. Özgüven, özdeğer, yetenek, beceri, tecrübelerim ve hayallerim.

Makyaj ve Saç Artisti Semra Şahin

Kişisel gelişim, eğitim, alanlarda uzmanlıklarınız bulunmakta. Bu alanlar hakkında okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Uzmanlık alanlarımı almış olduğum eğitimler ve yılların getirmiş olduğu tecrübeler ile edindim. Doğru eğitimler verebilmek için kendimi fazlasıyla geliştirdim, geliştiriyorum bana güvenen öğrencilerim bunların en güzel kanıtı. Eğitimlerim verdiğim Masterclasslar ile bitmiyor.

Her daim öğrencilerim ile yakın bir bağ içerisindeyim ve her zaman bilgi alışverişimiz devam ediyor. Bu da işin sırrı tabii ki. Kendinizi tanıyın ve fark edin, değerinizi bilin, hedefleriniz olsun, asla öğrenmekten vazgeçmeyin ve kendinizi her daim geliştirin.

Hayatımızda olumsuz ve zorlu anlarla karşılaşabiliriz, karşılaşmalıyız ki güçlenebilelim, kendimizi geliştirebilelim.
Unutmayın ki pırlanta da baskı altında oluşur.

Mesleğinizi icra ederken en dikkat ettiğiniz konu nedir?

Hijyen, hoşgörü, komünikasyon, pratik ve temiz çalışmak, zihni sağlam tutmak. Belki ilk zamanlarda kazanç elde edemeyeceksiniz ama hangi işi yaparsanız yapın ister zor ister kolay, yaptığınız işi temiz yapın, özen gösterin ve yeniliklere açık olun.

Bu meslekte her türlü durumu yaşayabilirsiniz, sanatsal bir meslek olduğundan her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Zamanla yarıştığınız anlar, sorunlarda pratik çözümler üretebilmek, kritik anlarda müşteriye psikolojik destekleme ve bunu demeden geçemeyeceğim, onca malzeme, onca yük ile Rocky Balboa filmindeki gibi merdivenlerle karşılaşma. Bu da mesleğimizin fiziksel zorlandığı anlardan bir tanesi.

Kadınların makyaj yaparken en sık yaptıkları yanlış nelerdir?

-Cildi doğru veya hiç nemlendirmemek

-Yanlış ürün seçimi ve kullanımı

-Fondöten seçiminde ürünü elinde veya yüzünde denemek

-Dağıtılmamış toz ürünler (Far, Kontür vs.)

-Yoğun ve yanlış pudra kullanımı

– Gerektiğinden fazla ürün kullanımı

-Uyumadan önce makyajını silmeyip yıkamamak

İnsanlar neden Semra Şahin’i tercih etmeli?

Çünkü kalite asla tesadüf değildir.

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Gerçekleştirmek istediğim ve gerçekleştireceğim çok hedeflerim var. Uzun süredir üzerinde çalıştığım, beni yansıtan ve yaptığımla gurur duyduğum iddialı bir çalışma ile karşınıza çıkacağım.

Markamı ve ismimi daha da globalleştirmek ve tanıtmak adına ilk adımımı atmak üzereyim ve fazlasıyla heyecanlıyım.

Makyaj ve saç artisti Semra Şahin.

She and Girls Sonbahar 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024