Beden Farkındalığınızı Arttırın

Özel gereksinimli çocuklarımızla çalışırken, özellikle de deprem gibi bir afet yaşamışlarsa, o anda sadece onlarla olduğumuzu onlara hissettirip, herhangi bir başarı kaygısı içerisinde olmadan, koşulsuz, gönülden bağlanarak iletişime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Çocuk Yoga Eğitmeni Ela Kızıldel ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Buyurun sohbetimize! Çocuk Yoga Eğitmeni Ela Kızıldel

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol

Çocuk Yoga Eğitmeni Ela Kızıldel

Bize kısaca yogaya başlama hikayenizden ve kendinizden bahseder misiniz?

Yoga ile tanışmam ilk olarak 2006 yılında oldu. Yogaya olan ilgim ve sevgim beni, 2009 yılında 200 saatlik yetişkin yogası eğitmenlik eğitimi, sonrasında da yine aynı yıl, çocuk yogası eğitmenlik eğitimi almaya yönlendirdi. Çocuk yogası beni en çok cezbeden oldu ve bu doğrultuda 2019 yılına kadar birçok eğitime katıldım ve kreşlerde yoga dersi verdim.

Ama yoga ile ilgili olarak esas dönüm noktam, 2019 yılında aldığım bir eğitim sırasında özel gereksinimli çocuklar ile tanışmamla oldu. Halen bu konuda İngiltere’de bulunan Special Yoga UK’in kurucusu Jyoti Jo Manuel ile eğitimlerim devam ediyor.

Sizin uzmanlık alanınız nedir?

Daha önce de belirttiğim gibi 2006 yılından beri yoga yapıyorum ve 2009 yılı itibariyle Yoga Alliance onaylı yetişkin yogası eğitmeniyim.

QNET Naturtres ile saçlarınıza yaz bakımı

Fakat eğitmen olarak çocuklarla çalışmak benim hep önceliğim oldu ve bu doğrultuda kreşlerde çocuk yogası dersleri verdim. Son 1 senedir ise aldığım eğitimler sonucunda Ankara Gölbaşı’nda bulunan Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda özel ihtiyaçları olan çocuklara yoga dersi veriyorum.

Özel gereksinimli afetzede çocuklar ile nasıl iletişim kurmalıyız?

Uzmanlık alanım travma yogası veya terapisi olmasa da özel gereksinimli çocuklarımızla çalışırken, özellikle de deprem gibi bir afet yaşamışlarsa, o anda sadece onlarla olduğumuzu onlara hissettirip, herhangi bir başarı kaygısı içerisinde olmadan, koşulsuz, gönülden bağlanarak iletişime geçmeliyiz.

Yoganın çocuk üzerinde zihinsel etkileri nelerdir?

Düzenli olarak yapılan yoga egzersizleri sonucunda stres ve kaygı seviyeleri azalır ve bu da zihnin sakinleşmesine, daha kolay odaklanmasına yardımcı olur. Konsantrasyonu arttırır. Sağ sol beyin dengelenmesine yardımcı olur. Beden farkındalığı arttırır ve en önemlisi çocuğun kendine olan güvenini geliştirir.

Çalışmalarınızı takip ermek isteye anne, babalar size nasıl ulaşabilir? Instagram sayfanız var mı?

Evet, Instagram’da bulunan specialkidsyoga.tr hesabımdan bana her türlü ulaşabilirler.

Çocuk Yoga Eğitmeni Ela Kızıldel

She and Girls Yaz 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024