“Annelik Kendinden Önce Evladını Düşünmekmiş”

“Anne olmak zor ve uzun ama çok keyifli ve değerli bir yolculuktur. Bu büyük sorumluluğu hakkıyla yapabilmek için çok özen gösteriyorum.” Cemiyetin önde gelen ismi Oya Anlar Onat.

Cemiyet hayatının tanınmış isimlerinden Oya Anlar Onat ile annelik üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Banu Çelik

Oya Anlar Onat çok faal bir insan olarak tanıyoruz… Sizi özellikle yardım organizasyonlarında ve cemiyet hayatında çok görüyoruz. Okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Orduluyum Üniversite öğrenimim için İstanbul’a geldim ve 30 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Her sene en az 2 defa Ordu’ya giderim. Evliyim, 20 yaşında Zeynep adında bir kız çocuğumuz var. Doğalım Onat Çiftliği markam ile fındık ve zeytinyağı üretimi ve satışı yapıyorum.

Bluechip Etkinlik Ajansına özel projeler, satın alma konusunda danışmanlık veriyorum. Çaba Derneği üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Üyesi ve Sosyal Komite Üyesiyim. Birçok farklı şapkam ile ülkeme ve insanlara hizmet ediyorum.

Malum mayıs ayı içinde bir de anneler günü gibi özel ve güzel bir gün var. Annelik nasıl bir duygu, anne olduktan sonra hayatınızda neler değişti?

Eşimle evlendikten sonra, ilk önce birbirimizin hayat arkadaşı olduk ve kızımız doğunca da bir aile olduk. Zeynep çok uysal bir çocuktu, çok rahat bir dönem geçirdim. Sadece kendimin ne kadar evhamlı olduğunu, Zeynep konu olunca her şeyin durduğu, sadece kızım Zeynep’in önceliklerinin olduğunu farkına vardım.

Oya Anlar Onat ve Kızı Zeynep Onat

Annenin eğer kaliteli bir hayatı var ise, evladını da kaliteli ve sağlıklı yetiştirebildiğini öğrendim. Annelik kendinden önce evladını düşünmekmiş, dünya bir yana evlat bir yanaymış onu öğrendim.

Sizce her kadın anne olmaya yatkın mıdır? Yoksa bu durum bebeği dünyaya geldikten sonra mı ortaya çıkar?

Bence her kadın anne olmayı seçmeyebilir. Gerçekten çok özveri isteyen bir karar ve her kadın anne olacak diye bir düşünce oluşmasın. Eğer sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak çok iyi düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bence okullarda annelik babalık eğitimi olmalı ve gerçekten iyi düşünülmeli anne baba olmak için.

Şöyle bir düşündüğünüzde annenizle sizin anneliğiniz arasında farklar var mı? Varsa neler?

Biz 3 kardeşiz bir ablam bir abim var. Benim bir tek kızım olduğunu düşününce, benim kızımı yetiştirirken yaşadığım korkum, endişem, yetersiz kalmakla gibi duygularımı annem her evladında yaşamış. Bu yüzden anneme olan saygım birkaç kat daha fazla.

Çocuk yetiştirirken herkesin yaşadığı uykusuz kalmak, yorulmak, yemek yedi-yemedi, ağladı, hastalandı zaman kısıtlılığı vs. inanın benim için o kadar zor olmadı. Ebeveynlerin en önemli görevi çocuklarının kim olduğunu, becerilerini, tercihlerini, değerlerini, karakterleri ve hedeflerini keşfetmek, bunu kabullenmek ve sonra buna göre bir hayat sürmelerine yardımcı olmaktır.

Gratis Beauty Güzellik Merkezleri’nde Uzmanından Cilt Bakımı

Benim en çok üzerinde durduğum konular, sağlıklı bir birey yetiştirmek ve yukarıda saydığım konularda eksik kalmamaktır. Annem de babam da bizim önümüzü bu anlamda çok açtı, ben de onlardan öğrendiğim şekilde aynı yolda yürüyorum.

Çocuğunuzun size verebileceği en güzel anneler günü hediyesi ne olabilir?

Zeynep özel günlerde bize duygularını anlatan bir mektup yazar. Benim için çok değerli ve özel olan bu mektupları heyecanla beklerim. Güzel sözlerin yanı sıra aslında o senenin de bir değerlendirmesidir o mektuplar. Sadece anneler çocuklarına bir şeyler öğretmiyor, ben de kızımdan hayat ile onların jenerasyonu ile ilgili çok şeyler öğreniyorum benim için çok verimli kazanımlar.

Peki sizin annenize aldığınız en güzel anneler günü hediyesi neydi?

Mutlaka ki birbirimize maddi değeri olan hediyeleri her zaman alıyoruz ama bizim birlikte olmamız bizim için en büyük armağan. Özellikle babamı kaybettikten sonra babamın kıymetlisini her zaman el üstünde tutuyoruz.

Zamanında ben annem gibi yapmam deyip de kendinizi aynısını yaparken bulduğunuz şeyler var mı?
Aslında pek yok, ben de annem kadar iyi bir anne olmak için çabalıyorum.

Günümüzde anne olmak ve yeni nesile ayak uydurmak oldukça zor. Yeni anne olacaklar ve anne adayları için tavsiyeleriniz nelerdir?

Evlatlarınızı dinleyin, onların da bir birey olduğunu unutmayın. Eşinizle uyumlu bir hayatınız olsun, evladınız da huzurlu bir ortam da büyürsün. Evladınızı hayatınızın merkezine koymayın, sizin de bir hayatınız olduğunu unutmayın.

Bundan on yıl sonraki anneliğinize bir mesaj gönderme imkânınız olsaydı nasıl bir mesaj göndermek isterdiniz?
Aferin Oya, elinden en iyisini yapacağını biliyordum!

Cemiyetin önde gelen ismi Oya Anlar Onat.

She and Girls Mayıs 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024