Yeni Bir Dil Öğrenmek, O Dilin Konuşulduğu Toplumun Kültürünü Yansıtır

Babasının her zaman kendisine yönelttiği “Bir Lisan Bir İnsan” sözünün, yabancı dil eğitimine yönlenmesinde büyük önem taşıması ile bu yolda yurt içi ve yurt dışı öğretim kurumlarında ileri düzeylerde eğitimler alan İngilizce Öğretmeni ve Eğitim Koçu Burcu Gamsızlar ile dil öğrenmenin tüm püf noktalarını konuştuk. Burcu Gamsızlar İngilizce Öğretmeni Eğitim Koçu

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Unutmayalım; yeni bir dil öğrenmek, o dilin konuşulduğu toplumun kültürünü, değerlerini ve düşünce sistemini yansıtır.

Röportaj: Melek Şenol

Burcu Gamsızlar İngilizce Öğretmeni Eğitim Koçu

Okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ben İngilizce Öğretmeni ve Eğitim Koçu Burcu Gamsızlar. Öncelikle derginize konuk olma fırsatını sunduğunuz için teşekkür ederim. İlkokul yıllarından beri İngilizce ’ye hep ilgi duydum. Benim için anadilimden başka bir dili öğrenmek yalnızca sözcüklerden ibaret değildi.

Aynı zamanda o dilin kültürünü, geleneklerini, kurallarını, bakış açılarını da öğrenmekti. Yani yeni bir dünyayı keşfetmekti. Beni İngilizce öğrenmeye teşvik eden; “Mutlaka İngilizce bilmelisin. Bir lisan bir insan kızım” sözüyle bugün bulunduğum noktada olmamı sağlayan Babam Semih ve tüm eğitim hayatım boyunca “Vazgeçme, sen yaparsın kızım” diyerek beni destekleyen Annem Sevinç, iyi ki benim ailemsiniz.

Bu şevkle 2010 yılında Okan Üniversite Mütercim-Tercümanlık İngilizce Bölümü’nden mezun oldum. Çok kıymetli öğretmenlerden kaliteli bir eğitim aldım. Ancak bizlerin yabancı dil öğrenirken yaşadığımız en büyük sorun konuşma becerisidir. Bende utangaç, çekingen, hata yaparsam dalga geçerler mi korkusuyla geri planda duran her Türk vatandaşı gibi, konuşma pratiği kazanmak için sürekli fırsatlar yaratmaya çalıştım.

Lisans eğitimim devam ederken Dolmabahçe Sarayı’nda Tur Rehberi olarak çalıştım. Sultanahmet ya da Kapalı Çarşı’da İngilizce konuşmak için turist kovalamaktansa, yabancı grupları gezdirmek günlük konuşma pratiği kazanmak açısından daha faydalı oldu.

Mezun olduktan sonra çeşitli İngilizce kurslarında öğretmenlik yapmaya başladım. O yıllarda Formasyonum yoktu. Anlayacağınız sömüren sömürene 😊

İçimde her daim canlı olan o keşfetme arzusuyla dedim bu böyle olmayacak, yurtdışına gitmeliyim ve kabin memurluğuna başvurdum. Dil ve yetenek sınavını geçtikten sonra Chicago’dan gelen eğitmenlerden askeri disiplin niteliğinde bir eğitim alarak Ryan International Airlines’ta göklerdeki yerimi aldım. Gittiğim her farklı ülkede edindiğim deneyimler bende bir vizyon oluşturdu. Gelecekte ulaşmak istediğim hedefleri ve değerleri belirledi.

Londra Moda Haftası’ndan Gelen Sosyal Sorumluluk Projesi

Dürüst olmak gerekirse; kabin memurluğu keyifle çalıştığım bir meslek olsa da sınıfın tozunu yutmuş öğretmenliğin size sunduğu o manevi hazzı tatmışsanız, başka bir yerde kendinizi ait hissedemiyorsunuz. Tekrar öğretmenliğe geri dönerek Türk Hava Yolları’nda sayısız Teknisyene İngilizce öğrettim. Aynı dönem Pedagojik Formasyon Eğitimi’mi de tamamladım.

Hayat, öğrenmeye devam ettiğimiz sürece anlam kazanır ve en iyi yatırım insanın kendisine yaptığı yatırımdır. Bu düşüncelerle her gün kendimi geliştirmek için çabaladım ve Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’ni tamamladım. Sonrasında Hafıza Teknikleri Eğitmenliği, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı sertifikalarını aldım.
Her eğitim sürecinde öğrendiğim yeni bilgiler, kendimi geliştirmemi ve kendi ışığımı yaratmamı sağladı. Son olarak da ICF ve AC Eğitim ve Öğrenci Koçu Eğitim Programlarını tamamlayarak Uluslararası Profesyonel Uzman Koçluk Sertifikalarını aldım.

14 yıllık bir serüvenden bahsederek kendimi tanıtmaya çalıştım. Tabii ki onca kazanılan tecrübe kolay olmadı ama ben Cemal Süreyya’nın şu sözüne hep inandım: “Sabrı deniz olanın hayatı okyanus olur.”

Burcu Gamsızlar İngilizce Öğretmeni Eğitim Koçu

Dil öğrenmek sizce neden önemli? Yeni bir dil öğrenmek insana neler katar?

Dil öğrenmek, size yeni bir dünyanın kapısını açar. Globalleşen bir dünyada dil öğrenmek, özellikle İngilizce bilmek, bir seçim değil artık zorunluluk haline gelmiştir. İş hayatınızda daha iyi bir pozisyonda çalışma fırsatı sunmasının yanı sıra, farklı kültürleri tanıyarak bakış açınızı genişletmenize olanak sağlar. Özellikle son yıllarda başka ülkelerde yaşamak ve çalışmak isteyenlerin sayılarının artmasıyla, yabancı dil öğrenimine olan ilgi daha da artmıştır.

Yeni bir dil öğrenmek, sadece dilbilgisi ve kelime dağarcığı kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel gelişim ve yaşam deneyimine önemli katkılarda bulunur. O dilin konuşulduğu toplumla daha derin bir bağ kurmamıza ve anlamamıza yardımcı olur. İletişim becerileriniz gelişir. Öte yandan kariyer olanakları açısından da çok dilli bireyler Uluslararası şirketlerde, diplomatik alanlarda ve küresel projelerde çalışma şansını elde ederler. Bunların yanı sıra, yeni bir dil öğrenmek, Bilişsel yeteneklerin gelişimini sağlayarak, zihinsel esneklik, problem çözme yetenekleri ve analitik düşünme becerilerini geliştirmektedir.

Hatta yapılan birçok araştırma dil öğrenmenin hafızayı güçlendirerek, bilişsel gerilemeyi azalttığı ve Alzheimer hastalığına bağlı zihinsel ve fiziksel gerilemeyi yavaşlattığını göstermektedir. Son olarak unutmayalım ki; yeni bir dil öğrenmek, o dilin konuşulduğu toplumun kültürünü, değerlerini ve düşünce sistemini yansıtır. Bunun önemini de Dilbilimci Noam Chomsky’nin “dil, bir toplumun aynasıdır.” sözüyle anlamaktayız.

Online İngilizce faydalı mı?

Öncelikle İngilizce öğreniminde kişisel öğrenme tercihleri, hedefleri ve öğrencinin disiplin düzeyi göz önüne alınmalıdır. Yüz yüze etkileşimin ve sınıf atmosferinin daha etkili olduğunu düşünenler olabilir. Ancak Online İngilizce öğrenme, size bir dizi avantaj sunar.

Özellikle esneklik, erişim, çeşitlilik ve etkileşim gibi faydalar sağlar. Öğrenciye zaman ve mekan bağımsızlığı sunarak kendisini daha rahat hissetmesine imkan verir. İyi tasarlanmış bir Online İngilizce Kursu, deneyimli ve teknolojiye hakim bir öğretmenle buluştuğu zaman, yeni bir dil öğrenmek eğlenceli hale gelmektedir. Bu çıkarımdan yola çıkarak, ben de englishwithcucu adıyla sosyal medyada var olmaya ve fayda sağlamaya çalışmaktayım.

Türkiye’de nasıl İngilizce öğretmeni olunur?

İlk olarak belirtmek isterim ki; iyi bir İngilizce öğretmeni olmak istiyorsanız drama yeteneğiniz kuvvetli olmalıdır. Hayatınızda olumlu veya olumsuz her şeyi arkanızda bırakıp o ana odaklanmalısınız. Türkiye’de İngilizce Öğretmeni olmak için, üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olunmalıdır.

Ayrıca İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunları, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni tamamlamaları koşuluyla İngilizce Öğretmeni olabilirler. KPSS sınavından sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen öğretmen atama süreçlerine başvuru da bulunabilirler. Özel okul ya da İngilizce kurslarında da çalışabilirler.

Burcu Gamsızlar İngilizce Öğretmeni Eğitim Koçu

Eğitim koçu nedir?

Eğitim koçu, bireyin kişisel ve profesyonel gelişimini destekleyen, hedefine ulaşmasına yardımcı olan, potansiyelini keşfetmesine, kendi çözümünü bulmasına rehberlik yapar. Eğitim koçluğunda en önemli unsur, Eğitim koçu ile öğrenci arasında karşılıklı güven ve gönüllülük üzerine kurulmuş bir iş birliği modeli olmasıdır.

Eğitim koçu ne yapar?

Eğitim koçu bireyin kendini daha iyi tanımasına, sahip olduğu güçlerini keşfetmesine, hatalarını deneyim olarak kabul edip, yeterliliklerini arttırmasına, daha doğrusu tüm bunları fark etmesini sağlar. Eğitim koçunun diğer bir yaklaşımı ise, bireyin kısa ve uzun vadeli hedeflerini belirlemesine ve ulaşması için etkili planlar geliştirerek, motive olmalarına, olumlu düşünmelerine ve engellerle başa çıkma konusunda yardımcı olur.

Her insanın zayıf yönleri olduğu kadar, güçlü yönleri de vardır. Eğitim koçu, bireyin güçlü yönlerini belirleme ve bu yetenekleri nasıl kullanabilecekleri konusunda rehberlik eder. Ayrıca belirlenen hedeflere ulaşma sürecini takip ederek değerlendirir, ihtiyaç duyulan beceri ve bilgileri öğrenmek için uygun eğitim kaynaklarını önerir.
Özetlemek gerekirse; Eğitim koçu, bireyin kendi çözümlerini bulmasını sağlar.

Eğitim koçluğunun zorlukları nelerdir?

Eğitim koçluğu bireylerin gelişimini desteklemek amacıyla yapılan bir süreç olmasına rağmen, bu alanda bir dizi zorlukla karşılaşabilirler. Öncelikle iyi bir Eğitim koçu, her insanın farklı olduğunu ve benzersiz ihtiyaçlara sahip olduğunun bilincinde olmalıdır. Bu farklı ihtiyaçları anlamak ve bireysel çözümler üretmek için esnek olmalıdır.

Eğitim koçu, bazı durumlarda bireyde motivasyon ve istek konusunda değişkenlik gösterdiğini fark edebilir. Asla motive olmayı kabul etmeyen ya da değişim sürecinde olumsuz düşünceleri benimseyen danışanları olabilir. Bu tarz duygusal durumların ifade ve iletişim tarzları zorlayıcı olabilir. Size karşı güvensiz ve endişeli bir yaklaşımda bulunabilirler. Fakat Eğitim koçu tüm bu zorluklara rağmen, bireyin potansiyelini ortaya çıkarmasında önemli bir rol oynar.

Eğitim koçluğu hangi bölümü okumalı?

Eğitim koçu olmak için belirli bir bölüm veya dalda lisans eğitimi almak zorunlu değildir. Ancak iyi bir Eğitim koçu olmak istiyorsanız; Eğitim Bilimleri, Psikoloji ya da Sosyoloji gibi bölümlerden mezun olarak, sonrasında sertifika programlarını tamamlamanız gerekmektedir.

Böylece kendinizi geliştirerek, bu işi hakkıyla yapmış olursunuz. Eğitim koçluğu genellikle pratiğe dayalı bir alandır. Bu nedenle teorik bilgiye ek olarak, deneyim kazanmak ve kişisel gelişimi sürdürmek için eğitime önem verilmektedir.

Projelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Şu an İngilizce Öğretmenliği ve Eğitim Koçluğunu bir arada devam ettiriyor olsam da, Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde lisans yapınca, Çeviribilim ’den ayrı kalamıyorsunuz. Üniversite yıllarında olduğu gibi günümüzde de çeviri bürolarıyla çalışıyorum ve benim içinde yeni bir süreç olan soru yazarlığı yapıyorum. Online derslerime de devam ediyorum.

Ayrıca “Englishwithcucu” Instagram hesabıma İngilizce faydalı içerikler üretiyorum. “Cucu’s Word Treasure “ismiyle bir İngilizce kelime kampı kurdum. Öğrencilerimle verimli ve keyifli zaman geçiyoruz. Özellikle kelime bilgisi, dinleme ve okuma çalışmaları yaparak, gelişimlerini takip ediyorum. Her akşam başımı yastığa koyduğumda yeni bir fikrin hayalini kurarak uykuya dalıyorum ve sabah uyandığımda nasıl gerçekleştirebileceğime dair araştırmalar yapıyorum.

Sürekli okuyorum, öğreniyorum. Şimdiki hedeflerim ise; LGS kampı ve mesleklere yönelik İngilizce kampları düzenlemek istiyorum. Öğrencilerimden e-kitap talebi de çok geliyor. Bunun temelini de oluşturmaya başladım. Biraz detaycı ve disiplinli bir kişiliğe sahip olduğumdan ötürü kaliteli işler ortaya sunmak istiyorum. Dolayısıyla çok çabalıyorum.

Çünkü inanıyorum ki kalite asla tesadüf değildir. Son olarak bu yolda başarısızda olabilirim. Hiç endişe etmiyorum. Kitaplarını şevkle okuduğum yazar Doğan Cüceoğlu’nun çok sevdiğim bir sözü vardır: “Niyetinin saflığını yakalamış insan için başarısızlık yoktur; sadece öğrenme yolculuğu vardır. Bu öğrenme yolculuğunun tadına doyum olmaz.”
Kısaca bende sürekli öğrenen bir Öğretmenim.

Son olarak Çevirmenlik alanında ilerlemek isteyenlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü okumak kolay mı? Asla değil! Ama çok keyifli. Belki de keyifli olmasının sebebi zorluğundan geliyordur. Sonuçta dil becerisi ve kültürel anlayışı bir araya getirerek, farklı diller arasında etkili iletişimi sağlayan önemli bir meslekten bahsediyoruz.

Çevirmenlik alanında ilerlemek isteyenlere tavsiyem; bu mesleğin avantajlarını ve dezavantajlarını tartarak karar versinler. Bir dilde yazılmış bir metni başka bir dile aktarma süreci biraz sancılı olsa da o işi bitirmiş olmanın verdiği hissiyat paha biçilmezdir. Bu mesleğe gönül vermiş ve verecek olanlara son sözüm; Çevirmenlik dil ve kültür arasında köprü oluşturan bir meslek dalıdır.

Birçok farklı alan ve sektörde ihtiyaç duyulan bir yetenektir. Çevirmenler yüksek düzeyde odaklanma, çoklu dil yeteneği ve çeşitli konularda genel bilgi gerektiren çok yönlü profesyonellerdir.

Burcu Gamsızlar İngilizce Öğretmeni Eğitim Koçu

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024