Bütünsel Ruh ve Bedene Ulaşmanın Yolu Tuvana Eroltu Akademi

Tuvana Eroltu Akademi Eğitmenlerini ve Too Wish Oil’i yakın mercek altına aldık. Tuvana Eroltu, Tuğçe Düşova İşbilir, Ufuk Tuğutlu, Selen Koyun ile bu konu hakkında şahane bir söyleşi yaptık. Tuvana Eroltu Tuvana Eroltu Akademi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol

Öncelikle kendinizden ve Tuvana Eroltu Akademi’den biraz bahseder misiniz?

1987 yılında İstanbul’da doğdum. Akademisyenim. İngilizce ve Rusça biliyorum. Halen, İletişim Bilimleri Doktora’mı tamamlamak üzere tezimi yazıyorum. 2021 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Program Başkanlığı görevimden istifa edip, Tuvana Eroltu Akademi’yi kurdum.

Güzellik hobim. 11 yıldır amatör, son 4 yıldır da profesyonel olarak hobim olan yüz yogası üzerine derinleştim. Bu alanda eğitmenler yetiştirmeye, özel dersler ve atölye çalışmaları yapmaya devam etmekteyim. En büyük tutkum ise; danışanlarıma güzellik yolculuklarında eşlik etmek😊

Tuvana Eroltu Tuvana Eroltu Akademi Kurucusu

Tuvana Eroltu Akademi’ye gelecek olursak güncel eğitim içerikleri ile hem bireylerin hem de şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik eğitimler vererek, onların kariyer planlamaları ve kişisel gelişimlerine yönelik eğitim hizmetleri sunmaktayız. Eğitimlerimizin tamamı çevrimiçi platformlardan gerçekleştirilmekte ve eğitmenlerimiz ise alanında profesyonel ya da akademik alt yapıya sahip bir kadrodan oluşmaktadır.

Eğitimlerimiz içinde; Yüz Yogası Eğitimlerine ek olarak Nefes ve Meditasyon Eğitimleri, Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimleri, Yeni Nesil Yöneticilik Koçluğu, Zihin Haritaları ve hatta 2024 yılında başlayacağımız Mutluluk Eğitimleri de yer alıyor.

Yüz yogası nedir, bir eğitimi var mı?

Yüz yogası, yoganın alt dalı; yüz yogası asanaları, yüz masajı, pranayama nefes ve meditasyon teknikleri ile desteklenen holistik bir çalışmalar bütünüdür. Yüz yogası, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan, tamamen kendi evinizin konforunda gençleşip güzelleşmenize yardımcı olur.

Tabii, Yüz Yogası uygulayıcısı olmak için Yüz Yogası Eğitmenlik Eğitimi almanız gerekmektedir. Yüz Yogası eğitimlerine ek olarak pek çok masaj tekniği, nefes ve meditasyon ve güzellik beslenmesi alanında pek çok eğitim aldım ve almaya da devam ediyorum.

Yüz yogası işe yarıyor mu?

Yüz yogası uzun vadede ‘’gerçekten’’ işe yarayan; kendi yaşınızın ve yaş aralığınızın en iyisi olmanıza yardımcı olan bir teknikler bütünüdür. Botoks ve dolgu uygulamalarına alternatif olarak gösterilebilecek bir sistemdir. Uzun vadede sonuç verir.

İlk 21 günde cildinizde hafif bir parlama, 3 ayda çevrenizden yüzünüzde olumlu bir değişim olduğuna dair övgüler alabileceğiniz, 6-8 ayda ise sizin bile yüzünüzdeki değişimi fark edebildiğiniz bir yolculuktur.
Ancak, doğru ve dikkatli yapılması son derece önemlidir.

Yüz yogası yanlış yapılırsa ne gibi sonuçları olabilir?

Öncelikle yüz yogası yaparken bir eğitmenle çalışmalı ya da kendiniz bu alanda ilerlemek istiyorsanız, kaslar, kemik, fasya ve cilt altı adipoz (yağ dokusu) hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çalışmaları yaparken hangi bölgelerin güçlendirilmeye ihtiyacı var bunu bilmeli; cilt altı yağ dokunuz hakkında yeterli alt yapıya sahip olmalısınız. Eğer cilt altı yağ ve kas dokunuz zayıfsa bu konuda mutlaka beslenme ile desteklemeniz gerekir.

Yanlış yapılan uygulamalar maalesef son zamanlarda çok karşılaştığım ve sonuçları üzücü olan sonuçlar doğuruyor. Cilt alt yağ dokusu kaybı en sık gördüğümüz sıkıntıların başında geliyor. Buna ek olarak kasları yanlış olarak çalıştırmak kişinin yüzünde daha kare bir görüntü oluşabiliyor. Eğer postür yanlış konumlandırılır ve yüz sabitlemeden yapılırsa, yüzde yeni kırışıklıkların oluşmasına sebep olabiliyor.

Yüz yogası atölyeleri ve özel dersleri arasında ne gibi farklar oluyor?

Özel derslerde kişinin tüm özel durumları ve ihtiyaçları ön planda tutularak detaylı bir şekilde güzellik beslenmesi, yüz yogası pratikleri, yüz masajları ve nefes meditasyon çalışmaları yapıyor ve belirli periyotlar ile takip gerektiren bir sisteme dayanıyor. Beslenme, yüz yogası yaparken çok önemli. Danışanlarımı Güzellik ve Anti Aging Beslenme Koçluğu Sertifikalarım olduğu için, güzellik beslenmesi alanında da destekliyorum.

Grup derslerinde ise Bella Eyes &Baby Face& Hollywood Yanak Yüz Yogası Atölyeleri (Canlı ve Uzun Akış Dersleri) ile kendi yetiştirdiğim öğrencim olan Tuğçe Düşova İşbilir ile yürüttüğümüz kısa akışlardan oluşan (başlangıç ve orta seviye) istediğiniz yer ve zamanda yapabileceğiniz atölyelerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.
Her ikisinde de maksimum verim odaklı yaklaşıyoruz.

Peki, biraz da Too Wish Oil’den bahsedebilir misiniz?

Too Wish Oil tamamen ihtiyaçtan doğan bir yağ markası; duru, saf ve güzel kadını temsilen, doğaya ve yaşama saygılı, kendine doğal yöntemler ile özen gösteren bir marka. Kendi derslerimi verirken; ‘’kendim ve öğrencilerim için en güvendiğim yağı kullanmak istiyorum’’ mottosu ile doğdu. %100 doğal içeriğe sahip, yüz yogasından sonra yüz masajlarını en iyi şekilde destekliyor.

Too Wish Oil Tuvana Eroltu Akademi

Seride 5 adet soğuk sıkım yağ ve 2 ayrı boy mevcut: Jojoba, Argan, Üzüm Çekirdeği, Nar Çekirdeği ve Kuşburnu Çekirdeği yağlarından oluşuyor.

En çok tercih edilen yağ hangisi? Yüz Masaj Yağı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var mı?

En çok tercih edilen yağdan ziyade, kişinin ihtiyacına yönelik yağ nasıl seçilmeli bundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle yağlar bireyin ihtiyaçları ve cilt tipine göre seçilmeli. ‘Bir Influencer tavsiye etti’ ya da ‘X biri kullandı ve faydalı olduğunu söyledi’ diye bir yağ almak cildin yarardan çok zarar görmesine sebep olur.

Gözenek yapısı, sebum salınımı, yaş, leke ve ince çizgiler baz alınarak bir seçim yapmak doğru olacaktır. Bir başka önemli faktör de yağın bakım sonrası ciltten arındırılma sürecidir. Yağlar masaj sonrasında ciltten yağ bazlı bir temizleyici ile çıkartılmalı ve düzenli kil maskesi uygulanmalıdır.

TUĞÇE DÜŞOVA İŞBİLİR

Tuğçe Düşova İşbilir Yüz Yogası Uzmanı

Okurlarımıza Kendinizi nasıl tanıtırsınız?

1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Eğitimlerimi Matbaa Öğretmenliği ve Web Tasarım ve Kodlama bölümlerinde tamamladım. 2011 yılından itibaren bilişim sektöründe Grafik ve Web Tasarım Uzmanı olarak çalışmaya başladım. 2017’de sağlıklı yaşam ve kişisel gelişimdeki ilgimle Yüz Yogası alanına yönelerek çeşitli eğitimler aldım. Sevgili Tuvana Eroltu bana ayna oldu ve yüz yogası ile tanışmamı sağladı.

Kısa sürede bu alanda kendimi geliştirerek; şu anda bireysel seanslar ve akademi bünyesinde online atölyeler düzenleyerek insanlara stresle başa çıkma, içsel dengeyi bulma ve gençleşme konularında pratikler sunuyorum.
Yüz Yogası; Hayatımı dengeli, daha sağlıklı ve daha bilinçli bir şekilde yaşamama yardımcı olan özel bir keşif oldu.

Yüz yogası ne kadar sürede etkisini gösterir?

Yüz yogasından etkileşim düzenli uygulamada ilk 21 günde aydınlanma, parlama ve canlılık meydana gelir. Yaş, iklim koşulları, beslenme, uyku düzeni, genetik faktörler vb. olarak her kişide farklı zamanlarda kendini gösterir. 3-8 ay arasında ise de tam etkisini gösterir.

Her ay seviyeyi zorlaştırarak ilerlemek ve bütünsel olarak sağlıklı beslenme, spor ve cilt bakımı ile desteklediğinizde daha da etkili sonuç almanızı sağlar. Gereğinden fazla uygulama cilt altı yağ dokusunun erimesine sebep olabilir. Haftada 3 gün 30-50 dakika ya da günde 15 dakika şeklinde uzman eğitmenlerle çalışmak veya güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek önemlidir.

Yüz yogası gerçekten işe yarıyor mu?

Evet, kesinlikle işe yarıyor. Yüz yogasıyla bu kadar değişim mi olur? Kesin bir işlem yaptırmıştır diye bir önyargı var maalesef. Bunun sebebi biraz da yaygınlaşan estetik operasyon, botoks ve dolgu uygulamalarının artmasından kaynaklı.

Botoks, dolgu vb. işlemler geçici çözümler ve kasların donmasını sağlıyor, etkisi geçer geçmez bir anda kaslar zayıflıyor ve daha da kırışmış bir ciltle karşılaşıyorlar. Yüz yogasında ise; tam tersi bir uygulama ile kasları güçlendirerek yüz hatlarını yukarı kaldırır, aynı zamanda yüzdeki kan dolaşımını artırarak cildin canlı ve genç görünmesine katkıda bulunulur.

Yüz yogasının faydaları nelerdir?

Kan Dolaşımını Artırma,
Kas Güçlenmesi ve Esneklik,
Stres ve Gerginlik Azaltma,
Kırışıklıkları Azaltma,
Göz Çevresi Sorunlarını Hafifletme,
Çene Hattını Belirginleştirme,
Konsantrasyon ve Farkındalık Artışı

Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz?

Yaş aldıkça cildimiz elastikiyetini kaybeder. Cildin zamanla kaybettiği güzelliği Yüz Yogası mucizesiyle geri kazanmak mümkün. Zamanı kısıtlı ya da daha önce yüz yogasına başlayıp yarım bırakanlar için yepyeni bir konsept geliştirdik. Günde sadece 15 dakikanızı ayırarak yüz yogası yapmak mümkün! Hepimiz günde neler için bu zamanı ayırmıyoruz?

Atölyemize katılan danışanlarımızdan ‘’Sadece 15 dakikada ne olur ki ama denemekte de bir şey kaybetmem.’’ diyerek sürece başlayanlar olabiliyor. Sonuca ise kendileri bile inanamıyor.
Bu süreci deneyimlemek isteyenleri ise Bella Eyes & Baby Face & Hollywood Yanak marka tescilli Yüz Yogası Güzellik Atölyesi’ne davet ediyorum… Özsaygını güçlendirmek, stresi azaltmak, daha mutlu bir yaşam için ilk adımı at ve atölyelerimize katıl.

UFUK TUĞUTLU

Ufuk Tuğutlu Nefes Koçu

Ufuk Tuğutlu Kimdir? Neler yapar?

Ben Ufuk Tuğutlu 1958 İstanbul doğumluyum. 2003 yılında başlayan kişisel gelişim yolculuğuma reiki master olarak başladım. Access Bars, Mindfulness, pozitif EFT teknikleri, Bilinçaltı Master Eğitimi, Yaşam Koçluğu eğitimi alarak devam ettim. Daha sonra, Transformal Nefes eğitimi aldım, Hindistan’da aldığım nefes eğitimi ile nefes koçu oldum.

Birçok kurumsal firma ve dernekte nefes eğitimleri vermeye başladım. Tuvana Eroltu Akademi’de de 2021 senesinden beri üniversite onaylı sertifikalı bir programda Nefes ve Meditasyon Eğitmenliği yapma yetkisi aldım. 23 yıllık tecrübem sayesinde çok sayıda öğrenci yetiştirdim.

Sizi Nefes ve Meditasyon Eğitmenlikle tanıştıran neydi?

Kendimi arayışım çocuk yaşlarda başladı. Biraz içine dönük bir çocukluk yaşadım. Çalışan bir annenin çocuğu olmak bende anne eksikliği yarattı. Korkularımı yükseltti, kendi başıma kalmak ergenlik çağında meditatif deneyimler yaşamama neden oldu. Aslında bu durum hem içe dönük hem de dışa dönük bir çocuk olmama neden oldu. Duygularımı ifade etmekten çekinirdim ama arkadaşlarımla oyun oynarken neşeli ve dışa dönük olurdum. 23 sene önce stresle baş etmek, zihinsel odaklanma ve iç huzur arayışı içindeyken nefes ve meditasyonla tanıştım.

Derin nefesler bana duygusal konfor ve iç huzuru sağladı. Meditasyon yapmak ise yaratıcılığımı artırma ve daha derin bir içsel anlayışa ulaşmama neden oldu. Yaşamın olumlu yönlerini fark edip, kendi üstümde kurmuş olduğum baskıyı yavaş yavaş azalttım, Kimlik arayışımda kendimi tanıyıp duygularımı dönüştürmek ve kendimi yeniden yapılandırmak için nefesin ve meditasyonun konforundan faydalanarak değişip dönüştüm.

Nefes Terapisi nedir? Ne işe yarar?

Nefes terapisi, kişinin nefes alışverişini düzenleyerek nefes paternlerini değiştirir ve derin nefes almayı öğretir. Solunumu, farkında olarak kontrol etmek ve rahatlamayı teşvik etmek üzerine odaklanır. Nefes terapisi genellikle, Stresi azaltmak, zihni boşaltmak, uyku problemlerine destek olarak kullanılır.

İyi bir uyku ile nefes arasındaki fark nedir?

Nefes ve uyku arasındaki fark, İki farklı konsepte odaklanmalarından kaynaklanır. İyi bir uykuyu kalitesini, süresini ve düzenliliğini ifade eder. Bu vücudun dinlenmesini, enerji toplamasını ve gün içindeki aktivitelere hazır olmasını sağlar. Öte yandan nefes çalışmaları, kişinin nefes alışverişini düzenlemeye odaklanır.

Derin nefes almayı, bilinçli solunumu ve gevşeme tekniklerini içerir. Bu iki konsept arasında bağlantı vardır, çünkü rahatlatıcı nefes teknikleri uygulayarak kişiler uykuya dalma süreçlerini iyileştirebilir ve kaliteli bir uyku deneyimi elde edilir. Bu da yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Son olarak eklemek istediğiniz?

Biz bu dünyayı nefes yoluyla deneyimliyoruz. Madde ile aramızdaki bağ nefes aldıkça var. Nasıl bir et bedenimiz var, bir de içimizde enerji bedenimiz var. Nefes çalışarak kısıtlı nefes alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde içimizdeki prananın akışını hissederiz. Enerji, bedenimizde hareketlenir, çakraların olduğu noktalara çarparak yükselir. İçimizdeki eril ve dişil dengelenir, çakralarımız temizlenir ve açılır. Enerji akışımız düzenli hale gelir.

SELEN KOYUN

Selen Koyun Yaşam Koçu

Selen Koyun Kimdir? Neler yapar?

15.02.1992 tarihinde Antalya’da dünyaya geldim. 4 yıl hemşirelik mezunuyum. 6 yıl hemşirelik mesleğini icra ettim. 6 yılın sonunda profesyonel iş hayatımda bir dönüm noktasına gelip rotamı kişisel gelişim alanına çevirdim. Türkiye’nin önde gelen hocalarından yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu ve NLP eğitimleri aldım. Bilgilere daha hızlı erişmek amacıyla Anlayarak Hızlı Okuma, Hafıza Teknikleri ve Zihin Haritaları eğitimlerine katıldım.

Bu alanların hayatıma kattıklarını gördükten sonra Eğitimci ve Uygulayıcı eğitimlerini de tamamlayıp birçok kişiye ulaşmak üzere yeni bir yolculuğa başladım. 3 yıldır özellikle bu alanlarda hem eğitmenler yetiştirmekte hem de birçok bireysel ve grup çalışmaları gerçekleştirmekteyim. Birçok devlet ve özel okulda yüz yüze çalışmalar yaptım. 2 yılı aşkın süredir de Tuvana Eroltu Akademi bünyesinde hem yetişkin hem de öğrencilere atölyeler düzenleyerek bini aşkın kişiye eğitim vermekteyiz.

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma metinleri daha hızlı bir şekilde okurken ve anlamanın da en üst seviyeye taşınmasıdır. Hızlı okuma becerilerini geliştirmek, genellikle düzenli pratik, doğru tekniklerin kullanımı ve odaklanma üzerinde çalışmayı gerektirir. Ancak, hızlı okuma tekniği, anlama düzeyini düşürmeden hızı artırma amacı taşır.

Bu nedenle, anlama becerilerini korumak önemlidir. Hızlı okuma, kişiden kişiye farklılık gösterebilecek bir beceri olduğu için herkesin aynı hızda okuma becerisi geliştirmesi mümkün olmayabilir. Fakat kişi bu tekniklerle potansiyelinin en yüksek noktasına ulaşabilir.

Zihin Haritası eğitimi nedir? Zihin Haritası hangi amaçlarla kullanılır?

Zihin haritası, düşünceleri organize etmek, fikirleri görselleştirmek ve kavramları bağlamak için kullanılan bir araçtır. Bu, genellikle bir konunun veya problemin etrafındaki ilişkileri anlamak için kullanılır. Çok boyutlu düşünme ile insan beyninin doğal çalışma prensibini kullanarak bilgiyi öğrenmeyi ve hatırlama oranını arttıran bir tekniktir.

Zihin haritaları, beyin fırtınası, not alma, öğrenme, proje yönetimi, karar verme ve bilgi organize etme gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Yavaş okumak neden konsantrasyonu bozar?

İnsan beyni dakikada ortalama 600 kelimeyi görme ve algılama potansiyeline sahiptir. Normal bir okuyucu ise dakika da bunun 1/3’ünden daha azını yapmaktadır. Yavaş okuduğumuzda beynimiz ile gözler ayak uyduramadığı için o süreci başka düşünceler ile doldurur ve bu da okuduğumuz yazıdan bizi uzaklaştırarak zihin dağılmasına yol açar bu da konsantrasyonun azalmasına sebep olur.

Hızlı Okuma Teknikleri nelerdir?

Birçok okuma tekniği bulunmakla birlikte, en temelde; ön okuma, hızlı okuma, derin okuma ve fotografik okuma becerilerinin geliştirilmesi üzerinde durmaktadır. Bireyin ya da kurumun ihtiyaçlarına göre kullandığımız teknikler değişmektedir. Bu teknikleri doğru kullanmak okuduklarımızdan verimi oldukça arttırır. Bu alanı merak edenler bizler ile Anlayarak Hızlı Okuma ve Zihin Haritaları Atölyeleri’ni deneyimlemek için atölyelerimize katılabilirler.

Tuvana Eroltu Tuvana Eroltu Akademi

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024