Spiritüalizm Derinliklerine Yolculuk

Spiritüalizm, ezoterizm dediğimiz zaman ilk akla gelen isim Rezzan Ogül Yıldız… Rezzan Ogül Yıldız Tarot Duayeni

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Spiritüalizm ve ezoterizm denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan tarot duayeni Rezzan Ogül Yıldız, 15 yıl süresince yaptığı TV programları ve çalışmalarıyla bu alanın insan yaşamındaki önemini vurgulamaktadır.
Biz özellikle Tarot ve Ogham Sembolleri ile ilgili Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmesi üzerine bir söyleşi yapmak istedik.

Röportaj: Melek Şenol

Rezzan Ogül Yıldız Tarot Duayeni

Hikayenizle başlamak isterim?

Elbette. 10 Aralık 1972’de İstanbul’da doğdum. Ailem anne tarafından, Selanik, Bulgaristan Rusçuk, baba tarafından, Diyarbakır ve Erzincan kökenli. Çocukluk ve gençlik yıllarım Büyükada ve Şişli’de geçti; dolu dolu ve mutlu zamanlardı. Okul hayatımda, akademik başarıların ötesinde, paranormal olaylara ve ezoterik konulara büyük bir merakım vardı.

Bu merak, beni farklı arayışlara itti. Akademik kariyerime işletme alanında başladım ve bir süre muhasebe-finans sektöründe çalıştım, bu da annemin mesleğiydi. Ancak kalbim hep psikoloji ve spiritüel disiplinlere yatkındı. Bu nedenle, şu an psikoloji alanında lisans eğitimi almaya devam ediyorum. Bu yolculuk, bana hem kişisel hem de profesyonel anlamda yeni ufuklar açıyor.

Tarot yüzde yüz gerçeği söyler mi?

Tarot, derin bir bilgelik ve sezgi sanatıdır. Kadim bir öğretidir. Her bir kart, bilinçaltımızla ve evrensel bilinçle bağlantı kurmamıza yardımcı olabilecek semboller ve anlamlar içerir. Tarot okumalarında önemli olan, kartların görsel imgelerinin ötesine geçip, onların bizlere sunduğu derin mesajları anlayabilmektir. Sadece kartların görsellerine dayanarak yapılan yorumlar, Tarotun zengin öğretisini tam olarak yansıtamaz.

Tarot, kesin olayları öngörmekten ziyade, bize potansiyel yollar ve karşımıza çıkabilecek durumlar hakkında fikir verir; bir nevi yol gösterici olarak hizmet eder. Tarot, kesin gelecek tahminleri yapmaz; daha çok, mevcut durumumuzla ilgili iç görüler sunar. Bu nedenle, Tarot okumaları bir rehberlik ve farkındalık aracı olarak çok değerlidir.

Tarot kehanetleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?

Tarot okumaları, insanların kendileri ve yaşamları hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ancak, Tarotun bir fal aracı olarak yanlış anlaşılması ve anlatılması, kesin gelecek tahminleri yapılması, bireylerin kendi kararlarını ve seçimlerini göz ardı etmelerine neden olabilir.

Bunu, bir trafik işareti gibi düşünebilirsiniz; yolda ilerlerken, önünüze çıkan işaretler yolunuz hakkında bilgi verir. Tarot da benzer şekilde, hayat yolculuğumuzda karşılaşabileceğimiz potansiyel durumlar ve seçenekler hakkında bizi bilgilendirir. Ancak, bu bilgileri nasıl kullanacağımız tamamen bize bağlıdır;

Tarot, bireylerin kendi içsel bilgeliklerine daha fazla güvenmelerine ve yaşamlarının sorumluluğunu almalarına destek olabilir.

Ogham Sembolleri ile ilgili kitap ve deste çıkarmaktaki motivasyonunuzdan bahseder misiniz?

Ogham, yani Ogham Alfabesi, ülkemizde fazla bilinmese de, ezoterizmde sembolizasyon açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu alfabe ile yazılmış pek çok eser, kalıntı ve yazıt günümüze ulaşmıştır. Çözümlenenlerde ise, ezoterik anlamlar taşıyan metinlere rastlanmıştır. Kelt dinlerinde ve Druid rahipliğinde ağaçlar kutsal kabul edilir ve daha yüksek varlıkların, diğer dünyevi güçlerin sembolü olarak görülür.

Avrupa’daki birçok kültür üzerinde etkisi olan Keltlerin bu alfabesi, doğa ve ağaçların enerjilerini sembolize etmesi açısından da ezoterik bir değere sahiptir.

Ağaçlara, doğaya olan sevgim çocukluğumdan beri çok fazla idi. Hayatımın en mutlu dönemleri ağaçların bol olduğu yerde yaşadığım zamanlardı, şu anda da bol ağaçlı bir yerde yaşıyorum.

Ağaçlar her zaman gizemli ve sihirli bir aura taşıyorlar. Ormana her giren kişi, içerideki farklı enerjiyi hissedebilir. Ormanın kokusu, ağaç dallarının şarkısı ve rüzgarın uğultusu, tüm bunlar ormanın sihirli atmosferinin bir parçası. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi ormanın içinde, bu sihirli atmosferin içinde hayal edin.

Galatyalılar, yani Orta Avrupa’dan gelen bir Kelt kavmi, bir dönem Ankara’yı başkent olarak seçmiş ve bu da onların topraklarımızdan geçtiğini gösteriyor. Ogham’la ilk tanıştığım ve araştırmalar yaptığımda beni en çok etkileyen bu tarihi ve kültürel bağlantılardı. Bu alfabenin yayılmasına katkıda bulunmak için bir adım atmak istedim. Bu derin motivasyonla kitabı yazdım ve Sezen Çağlı’nın tasarımlarıyla desteyi hazırladık. Şimdi bu set, ilgilenenler için Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanıyor.

Rezzan Ogül Yıldız Tarot Duayeni

Spiritualizm ile ne zaman tanıştınız? Bize Spiritüel ve Tarot serüveninizden bahseder misiniz?

Spiritüalizmle tanışıklığım, aslında çocukluğuma dayanıyor. Kendimde farklı bir duyarlılık olduğunu hissediyordum; öyle ki, arkadaşlarımın düşüncelerini anlayabiliyor ve bunu eğlenceli bir oyun haline getirebiliyordum. Gençlik yıllarımda hem yabancı filmlerde hem de kitaplarda karşılaştığım Tarot kartlarına büyük bir ilgi duydum ve 19-20 yaşlarımda Tarotla tanıştım.

Sonrasında, durugörü, kişilik analizi ve astrolojiye olan merakım, spiritüel alana olan ilgimi daha da pekiştirdi. Dönemin zorluklarına rağmen, elde edebildiğim her kaynağı değerlendirdim.
2000’li yılların başında, bir Reiki üstadı ile tesadüfen tanışmam ve evrensel şifa enerjisine girişim, spiritüel yolculuğumda yeni bir dönem başlattı. Ancak asıl dönüm noktası, yaklaşık 16 yıl önce, enerjimin yüksekliği nedeniyle bu alanda başarılı olabileceğimi belirten bir metafizik uzmanıyla yollarımın kesişmesiydi. Ondan eğitim alarak, mesleğim olan muhasebe alanında çalışırken aynı zamanda spiritüel danışmanlık yapmaya başladım.

Konsol Nedir? Evinize En Uygun Konsol Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Zaman içinde, hem yurt içinden hem de yurt dışından aldığım eğitimlerle bilgi ve becerilerimi sürekli genişlettim ve hala da eğitim almaya devam ediyorum. Havas, metafizik, bioenerji, reiki, kuantum, kozmik enerji, meditasyon ve bilinç altı dilleri meditasyon koçluğu, aile danışmanlığı, yaşam koçluğu, ilişki koçluğu, nefes terapisi koçluğu, merkaba, kabalistik öğretiler, mindfulness, regresyon, numeroloji, futhark rune sembolleri, ogham sembolleri, sarkaç kullanımı ve doğal taş eğitimleri ile şamanik öğretiler eğitimlerini aldım.

Eğitim verebilmek için eğiticinin eğitimi gibi birçok alanda derinleştim. Bu süreçte, “Rezzan Yıldız’la Diğer Boyut” adında bir televizyon programı yaparak, bu alandaki bilgilerimi daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı buldum.

Dört yıl önce, tamamen bu alanda çalışmaya ve “Rezzan Yıldız Gelişim Atölyesi”ni açmaya karar verdim. Bugüne kadar 700’e yakın öğrenciye, 50 farklı alanda eğitimler verdim. Ayrıca, geçen sene Sezen Çağlı’nın illüstrasyonlarıyla süslenen Ogham Sembolleri üzerine bir kitap ve destesi çıkardık. Bu çalışma, Epsilon Yayınevi’nin dikkatini çekti ve hayalim olan Tarot kitabı ve destesini yayınlama şansı bulduk. Bu projeler, Türkiye’de tarot ve spiritüalizm alanında önemli bir ilki temsil ediyor ve olumlu geri bildirimler alıyoruz.

Kendinizi Spiritüel alanda nerede görüyorsunuz?

Spiritüel alanda çok sayıda değerli insan var ve her biri bu alana kendi katkılarını sunuyor. Bu alan, toplumda yeni yeni fark edilmeye ve ciddiye alınmaya başlanıyor. Ben de bu alanda edindiğim bilgi ve deneyimleri topluma doğru ve net aktarmanın önemli olduğuna inanıyorum.

Spiritüel yolculuğumda kendimi, sürekli bir gelişim ve keşif içinde olan bir yolcu olarak görüyorum. Tek karşılaştırma yaptığım ve yarıştığım kişi kendimim. Yolumda ilerlerken karşıma çıkan fırsatların ve açılan kapıların, doğru yolda olduğumu gösterdiğine inanıyorum. Tarot kartları ile başlayan bu serüven, 32 yıl boyunca beni Türkiye’de spiritüel alanda öncü bir konuma taşıdı. Bu süreç, sadece bu alanda bilgi ve deneyim kazanmamı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda sürekli yeni projeler yapma arzumu da canlı tuttu. Bu noktada durmak yerine, bu alandaki bilgi ve tecrübemi sürekli olarak genişletmeye, derinleştirmeye odaklanıyorum.

Öğrendiklerinizi ve öğrettiklerinizi hayatında uyguluyor musunuz?

Eğitimlerimde sıkça vurguladığım bir nokta, kişisel gelişimin önemi. “Önce kendinizin gelişimi” ilkesini benimsiyorum. Kendi iç dengemi ve bütünlüğümü sağladığımda, çevreme daha iyi bir şekilde katkı sağlayabileceğime inanıyorum. Bu yüzden, öğrendiğim her şeyi öncelikle kendi hayatımda uygulamaya çalışırım, böylece hem kendime hem de çevremdeki insanlara faydamı en yüksek payda da tutuyorum.

Rezzan Ogül Yıldız Tarot Duayeni

Bu alana girmek isteyenler için ne tavsiye edersiniz?

Spiritüel alana adım atmak isteyen herkese öncelikle kitap okuma ve derinlemesine araştırma yapmanın kıymetini anlamalarını tavsiye ederim. Günümüzde, bilgiye ve kaynaklara erişim konusunda son derece şanslıyız; 30 yıl öncesine kıyasla adeta bir bilgi devrimi yaşanıyor.

Ancak unutulmamalıdır ki, bilgiye erişmek yeterli değildir; bu bilgileri sindirmek, anlamak ve hayata geçirmek esastır. Sadece iki aylık bir kursun bu alanda ustalaşmak için yeterli olmayacağını, sürekli bir eğitim ve okuma alışkanlığının yanı sıra, uygulama ve pratiğin de büyük önem taşıdığını vurgulamak isterim. Çünkü bilgi ancak uygulamayla hikmete dönüşür.

Rezzan Ogül Yıldız Tarot Duayeni

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024