Mayıs ayının ikinci pazarı ‘Anneler Günü’nün tarihçesi!

“Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bugünün anaları için, gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek pek çok yüksek özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Anneler Günü tarihçesi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bu sebeple kadınlarımız hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdur.”
Mustafa Kemal Atatürk

TDK’ daki “anne” sözcüğünün tanımları şu şekilde: “1. isim Çocuğu olan kadın, ana, valide, kocakarı, mader, nene, aba. 2. isim yavrusu olan dişi hayvan.” Yani doğursa da doğurmasa da çocuğu olan kadına ‘anne’ deniyor.

Peki, nasıl başlamış bu anneler günü kutlamaları?

İlk anneler günü kutlamaları, çok eskilere yani Antik Yunan tarihine kadar dayandırılmaktadır. Herkesin üzerinde birleşmediği bir fikir olsa da ilk anneler günü kutlamaları, o zaman var olduğu kabul edilen tanrıların anası “Rhea” için düzenlenen bahar şenlikleridir.

Günümüze yaklaşıldığında da İngiltere’de Paskalya’ dan kırk gün önce “Anneler Pazarı” denilen bir kutlamaya rastlanır. Sonraları Hıristiyanlık dininin Avrupa kıtasında yaygınlaşmasıyla bugünün adı “Kilise Ana” olarak anılır.

Avrupalı Hıristiyanların bulduğu annelerine şükranları sunma günü fikri tüm dünyayı sarar. Günümüz anneler günü anlayışına ise Julia Ward Howe isimli bir ABD vatandaşının bu günü barışa adanmış bir Anneler Günü olarak kutlanması adına uluslararası girişimlerinin olduğu, 1872′li yıllara rast gelir ki Türkiye’de Anneler Günü 1955 yıllarından sonra kutlanmaya başlayacaktır.

Instagram aleminin ilk 5 moda ikonlarının sokak stilleri

Bunun yanında dünyanın farklı yerlerinde Anneler Günü farklı günlerde kutlansa da Türkiye’nin de içinde bulunduğu Danimarka, İtalya, Finlandiya, Belçika ve Avustralya gibi ülkelerde Anneler Günü aynı güne denk gelmektedir.

Anneler Günü kendini 1600’lü yıllarda İngilizlerin “Mothering Sunday” (Anneler Pazarı) kutlamalarında gösterdi. Hıristiyanlığın Avrupa’ya yayılmasından sonra “Anneler Pazarı” kutlamaları ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” onurlandırmak amacıyla düzenlenmeye başlandı, doğurganlık ve inanç yine bir araya geldi.

İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler, bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da Hıristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek “Mothering Cake” adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmiştir.

Hıristiyanlığın Avrupa’ da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan rûhânî bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, “Anneler Pazarı” kutlamalarıyla birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Anneler Günü, resmi olarak ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde 1872 yılında kutlandı. Şair Julia Ward Howe bundan böyle her Paskalya Yortusu’nun dördüncü pazarına denk gelen tarihin kendi şehrinde Anneler Günü olarak kutlanacağını ilan etti.

Philedelphia’da yaşayan Ana Jarvis adındaki genç kız, annesinin ölüm yıldönümü olan mayıs ayının ikinci pazarı’nın tüm eyalette; Anneler Günü olarak kutlanmasını istedi. Politikacılara, bakanlara ve iş adamlarına kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı.

Jarvis’ in gösterdiği gayret 1911 yılında semeresini verdi ve her yıl mayıs ayının ikinci pazar gününün ABD’nin tüm eyaletlerinde “Anneler Günü”; kutlanması hükümet kararıyla kesinleşti. Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.

Anneler günü Türkiye’ye 1955 yılında gelmiştir. Anneler günü Türkiye’de 1955 yılından beri mayıs ayının 2. pazar günleri kutlanmaktadır. Bu güzel ve dünyanın kutladığı günde milyonlarca anne çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılırlar.

Anneler Günü anneleri onurlandıran yücelten bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu özel günde annelere değişik hediyeler alınmaktadır. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer.

Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika’da da aynı tarih kabul edilmesine rağmen İngiltere’de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır.

Sıdıka Sarpen

Anneler Günü tarihçesi

She and Girls Mayıs 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

SHE AND GIRLS BAHAR 2024