Sırt, göğüs ve bacakta oluşan sivilcelerle başınız dertte mi? İşte size yok etme yöntemleri!

Özellikle sırt, göğüs, bacak ve popo bölgesinde oluşan sivilcelerle başınız dertte mi? O halde bu yazı tam da sizin için! Vücuttaki sivilceler nasıl yok edilir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Akne problemi dendiğinde akla ilk olarak vücudumuzun en görünür bölgesi olan yüzümüz gelse de, başkaları görsün ya da görmesin- göğüs, sırt ve popo gibi vücudun pek çok yerinde akne ve kapalı komedon sorunuyla mücadele ederiz.

Vücudumuzun neresinde olursa olsun sivilcelerden kurtulmak çok da kolay değil, her yaşta farklı nedenlerle akne sorunu yaşayabiliyoruz. Ancak bu elbette çözümsüz bir problem değil, sizin için derlediğimiz yöntemleri denemeye derhal başlayabilirsiniz.

Vücut Sivilcelerine Çözüm

Vücut sivilceleri neden oluşur?Sivilce oluşumunun pek çok nedeni vardır ve bu nedeni bilmek doğru tedavi için oldukça önemlidir. Vücudumuz sürekli saç köklerimizdekine benzer bezler yardımı ile “sebum” adlı yağ salgısı üretir.

Cildin nemli kalması için gerekli olan sebumun üretimi olması gerekenden fazla gerçekleştiğinde ve gözenekler için ölü deri hücreleri ile birleşip biriktiğinde bakteri üremesi için oldukça uygun bir ortam sağlanır ve sivilce oluşur.

Kıl kökü duvarı şiştiğinde beyaz başlı akneler meydana gelirken, tıkanmış gözenek havaya maruz kaldığında siyah nokta ve komedonlar ortaya çıkar.

Soğuk kış günlerinde hassas ciltler için 3 etki bu kremde!

Sivilce oluşumuna sebep olan pek çok farklı sebep olsa da, en yaygın nedenler şunlardır:

Genetik faktörler: Ailenizde kronik sivilce ile mücadele eden kişi sayısı fazlaysa sizde de görülmesi muhtemeldir.

İlaçlar: Antidepresan gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak sivilce oluşumu görülebilir.

Hormonal sebepler: Ergenlik yıllarındaki hormonal değişimler genellikle sivilce oluşumu ile sonuçlanır. Yetişkinlik döneminde ise menstrual döngü ve gebelik gibi sebepler akne oluşumunu tetikleyebilir.

Terlemek: Gözeneklerde biriken ter salgısı, özellikle hava almayan dar giysilerin içinde sivilce oluşumunu arttırabilir.

Stres: Stres sivilce oluşumunun doğrudan bir nedeni olmasa da, katkıda bulunan bir faktördür.
Bazı bilimsel araştırmalar yediğimiz yiyeceklerin de akne oluşumu üzerinde etki edebileceğini söylüyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, kan şekeri seviyesini yükselttiği bilinen bazı karbonhidratlar (örneğin beyaz ekmek, patates cipsi..vs) sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Aynı şekilde süt ürünleri de hassasiyeti olan kişiler için akne oluşumunu tetikleyebiliyor.

Bu nedenle yapmamız gereken ilk şey bir dermatologla görüşüp gerekli testleri yaptırmak. Eğer tıbbi tedavi gerektiren bir durum yoksa, sonraki aşamaya geçebiliriz.

Yüzümüzdeki sivilcelerle baş etmek için hepimiz kendimize göre yöntemler geliştirmiş olabiliriz. Ancak vücudumuzdakiler için yeterince güçlü silahlara sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız, haydi bu yöntemlere göz atın.

Egzersiz sonrası duş alın

Spor yaptıktan sonra ter ve kirin cildinize yerleşmesine izin vermek vücudunuzda oluşan sivilcelere davetiye çıkartabilir.

Bunun önüne geçmek için antrenmandan sonra mümkün olan en kısa sürede duş alın. Ayrıca egzersiz aralarında terli giysilerinizi değiştirerek de sivilcenin önlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ölü deriden kurtulun

Vücudunuzdaki fazla kir ve yağdan kurtulmak için salisilik asit gibi kimyasal bileşenlerle peeling yapabilirsiniz. Bu, gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olan ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Salisilik içeren ürünleri lokal olarak da sivilcelere uygulayarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Bol giysiler giyin

Özellikle terleme ihtimalinizin yüksek olduğu günler için pamuk içeren ve bol giysiler giymek hayatınızı kurtarabilir. Polyester, dar taytlar ve braletler bizce de çok seksi, ancak akne problemini çözene dek onları gardırobunuzda bekletebilirsiniz.

Doğal yağları deneyin
Ada çayı, mersin, çay ağacı gibi antiseptik bitkilerin uçucu yağları uzmanların önerdiği şekilde akneler üzerine lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı toplayın

Uzun saçlar sırtınızdaki yağ ve kiri arttırarak akne oluşumuna sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için saçınızı daima temiz tutun ve spor yakarken mutlaka toplayın.

Güneş kremini dikkatlice seçin

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak çok çok önemli. Ancak yağlı güneş kremleri gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunabilir.

Aynı kural, vücut nemlendiriciniz için de geçerli. Ürün içeriklerinde mineral yağ, silikon ve SLS gibi bileşeler ve komedojenik içerikler olmadığından emin olun.

Sağlıklı beslenin

“Ne yiyorsan osun” sözünü hiç duydunuz mu? Sağlıksız beslenme vücudumuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Akneye yatkın bir cildiniz varsa glikemik endeksi yüksek yiyeceklerden, yağlı yemişlerden ve cips gibi ürünlerden uzak durun.

Çamaşır deterjanınızı değiştirin

Giysilerinizi yıkamak mikropları uzak tutmak için bir zorunluluk, ancak yağlı bir cilde sahipseniz bu adım sivilceleri önlemek için de oldukça spesifiktir çünkü bazı çamaşır deterjanları sivilceye neden olarak ters etki yapabilir.

Bunun önüne geçmek için özellikle parfüm ve boya içermeyen, mümkünse üzerinde “hipoalerjenik” yazan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Önereceğimi Ürünler:

Babe yağsız güneş kremi 149,90 TL

 

Revolution Skincare (Watsons), Salisilik Asit Serumu 129,90 TL

 

The Body Shop, Çay Ağacı Yağı, 119,90 TL

 

Goya Botanicals, Mersin Uçucu Yağı, 40 TL

 

Simya Evi, Gözenekli Ciltler İçin Bakım Toniği, 90 TL

Hüma Kaya

Güzelik Editörü

Vücuttaki sivilceler nasıl yok edilir?

She and Girls Ekim 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

 

SHE AND GIRLS BAHAR 2024