Lipodistrofi hastalığı ile mücadele eden güçlü yetenek

Milyarda bir görülen LİPODİSTROFİ (dergi altında yağ dokusu olmaması) hastalığı ile mücadele ederken, sanata olan yeteneğini keşfeden ve bu yönde kendini geliştirip sergi açan Rumeysa Çaylan’ın hastalığına yönelik oluşturduğu farkındalığa, She and Girls ekibi olarak tam destek vermek için her zaman var olacağız. Gelin Rumeysa’nın mücadelesine ortak olalım! Lipodistrofi hastası Rumeysa Çaylan

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol

Rumeysa Çaylan kimdir?

1998 İzmir Konak doğumlu, 4 kardeşten en büyükleri. Dünyada 50 kişiyi bile bulmayan ender rastlanan bir hastalık Lipodistrofi (deri altında yağ dokusu olmaması) hastası olduğumu belirtmek isterim. Bu hastalıkla birlikte kalp rahatsızlığı, skolyoz ve diyabet ile savaşıyorum. Burada bu hastalıkla nasıl mücadele ediyor oluşumdan bahsetmek istiyorum.

11 yaşımdan sonra geçirdiğim skolyoz ameliyatı ve aşı tendonu ameliyatından sonra evin içinde dört duvar arasında yaşamımı bir şekilde sürdürmeye başlamıştım.

Hem bedenimi yormadan hem de severek yaptığım için A4 kağıtlarına resim çizerek başladım. Daha sonrasında yıllar geçtikçe tedavilerim sürmeye devam etti.

Nar tüketmeniz için 7 önemli neden!

Zaman geçtikçe kendimi geliştirmek adına dublaj eğitimi, işaret dili gibi kurslar aldım. Öğrenmeye her zaman açığım. Evde mutfağa girip farklı tarifler denemeyi seviyorum. Bez çanta boyuyorum.

Pandemiden önce doktorum resim yaptığımı öğrendi. Kendisine çizimlerimi gösterdiğim zaman çok beğendiğini söyledi ve benim için Ege Üniversitesi Hastanesi’nde resim sergisi açmak istediğini söyledi. Daha sonra çalışmalarımı hızlandırdım.

Rumeysa Çaylan eseri

Doç. Dr. Ilgın Şimşir hocama çok teşekkür ediyorum. Hem Lipodistrofi farkındalığı oluşturmamıza hem de hayalini kurduğum resim sergisini açmama vesile oldu.

Öncelikle kendim için daha sonrasında ailem için elimden geleni ortaya koyacağım.

Lipodistrofi hastası Rumeysa Çaylan

She and Girls Ekim 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM