Su Gibi Olun

“Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez, karanlıkları da aydınlatır.” Tasavvuf ve Sufi Uzmanı Elif Sarıkaya

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Mevlana’nın bu sözünü amaç ve yol haritası edinen, Tasavvuf ve Sufi Uzmanı Elif Sarıkaya, “amacım ışık olmak, naçizane karanlıkları aydınlatmak” diyerek, baş koyduğu bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Su gibi olun, yolunuz aydınlansın!

Röportaj: Melek Şenol

Tasavvuf ve Sufi Uzmanı Elif Sarıkaya

Elif Sarıkaya Kimdir? Neler Yapar?

18 yıllık öğretmenim. Ama olduğum yer hiçbir zaman bana yetmedi. Lisede felsefe ve edebiyata ilgim iyice artınca birçok dergi ve yerel gazetede yazılarım yayınlandı. 16 senedir de evliyim. Hayatımdaki değişimi pandemide yaşadım. Zül Celali Vel İkram…

Her sıkıntıda bir ferahlık vardır. Pandemi dönemi çok değerli hocalardan ki; hala eğitimler devam ediyor, ders aldım. Hakan Mengüç, Ferhat Atik, Cemal nur Sargut, Sinan Yağmur gibi isimlerden aldığım dersler hayatımı değiştirdi. Sufizm ve kişisel gelişim 8 Ay, tasavvuf dersleri 2 yıl, olarak aldım ama hala devam ediyor.

Esma Eğitimi, Mizaç eğitimi ve Bioenerji gibi eğitimlerim var. Şu anda da hem hocalarımın açtığı Mega verse platformunda eğitmenliğe başlayacağız hem de kendim Kelebek Akademi bünyesinde canlara tasavvuf, kişisel gelişim ve salanlarında atölyeler açıyoruz.

Günlük Hayatta Sufi ve Tasavvuf Öğretileri Nelerdir?

Maddeler halinde yazalım.

1.Dinlemektir: Mesnevi” Dinle” ile başlar. Dinlemek ve anlamak, idrak etmek… Empati yapmak gerekir. Dinlemeyenler bilemezler. Bilemeyenler anlayamazlar anlayamayanlar olamazlar.

2.Sabır: Sabır öyle bir iptir ki demiş Şems Tebrizi:” Sen kopacak sanırsın daha da güçlenir, sen bitecek sanırsın daha da çoğalır. “

3.Her sıkıntıda bir güzellik olduğunu anlamak: “Zül celali vel ikram “esması rabbimin 99 isminden biridir. Her sıkıntıda bir ferahlık aramak.

4.Olumu düşünmek: Her ne olursa olsun ağzımızdan ve kalbimizden güzel söz geçmesi. Güzel Söz sadakadan daha kıymetlidir. Olumlu düşünce ilk baş beyni, sonra kalbimizi kandırır. Olumlu her düşünce bize mutlaka geri döner. (Yeni çıkacak Aşkolsun adlı kitabımda bu konudan ayrıntılı bahsettim)

5.Kader ve teslimiyet: Kader cüzi ve külli kader şeklinde ikiye ayrılır. Cüzi kader elimizde olan kendi irademizle oluşturduğumuz kaderdir. Külli kader ise Yüce Allah’ın yazdığı kaderdir. Onun iradesi üstünde hiçbir irade yoktur.

Cüzi iradeyle elimizden geleni yapıp ona bırakmak teslimiyettir. Teslimiyetin sonucu başımıza gelen ise Kaderdir. Âmâ teslimiyet gerçekten Allah’a teslimiyet sıkıntılarla baş etmek, sabretmek, şükretmek ve her şeyin Allah’tan olduğunu bilmektir.

6.Takva: Peygamber efendimiz en güzel takva ehlidir. Güzel söz söylemek, ibadetleri yapmak, nafileleri yerine getirmek, farzları yerine getirmek, yoksulu, yetimi düşkünü korumak, sadaka vermek gibi… Ve Allah’ı çokça anmak.

7.Zıtlıkları da kabul etmek: Hayatta hiçbir şey düz değildir. İyi, kötü, güzel, çirkin hepsi bir aradadır. Sıkıntı mutluluk üzüntü, keder, hüzün, inişler çıkışlar hepsi bizim içindir. Buna örnek kalp ekosunu bilirsiniz… Ölçerken ekranda düz bir grafik varsa kalp durmuştur. Eğer zigzaglı bir şekildeyse yaşıyor demektir yani bu bir yaşam belirtisidir.

İnsanları fast-fashion gazabından kurtarmak istiyorum!

8.Denge: Her şeyin fazlası zehirdir. Hayatımızda her konuda fazlalıkları atmalıyız. Para, sevgi, aşk, ailebağları, mal mülk yapılan iyiliklerde bile ölçülü olmalı ve dengede kalmalıyız. Sıratı müstakim az uyu, az ye ve konuş… Kılleti manam, kılleti kelam, kılleti taam…

9.Hoşgörü ve affetmek: Yaratılan her şeyi yaratandan ötürü hoş görmek, kabullenmek. Her yaratılanda da hayatımıza giren her şey de de iyi ya da kötü rabbimin parçasını, esmasını görmek. Bunu idrak ederek sakin ve makul davranmak.

10.Su gibi akmak: Sufiler “Su gibi aziz ol “derler… Su felsefesi tasavvufun en önemli kavramlarındandır…
Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

İlk amacımız hizmet ve sohbettir. İkinci olarak Alma-Verme dengesini korumak ve yaptığımız işin ne olursa olsun hakkını vermektir. Bu yolda bana desteğini esirgemeyen başta hocalarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır: “Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez, karanlıkları da aydınlatır.” Amacımız ışık olabilmek. Naçizane karanlıkları aydınlatmak. Bana da bu fırsatı verdiğiniz için derginizde size, Seyfi Beye ve Sedef Hanıma emeği geçen herkese teşekkür ediyorum …Yeniden görüşmek dileğiyle …

Su Gibi Olun…

Tasavvuf ve Sufi Uzmanı Elif Sarıkaya

She and Girls Sonbahar 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS SONBAHAR 2023