Diğerlerini ve Kendinizi Tanıyın

“İnsanın, içinde bulunduğu ortamı, diğerlerini ve kendini tanıyıp, anlaması önemlidir. Günümüzde psikolojik sağlığın önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır. Psikolog Hava Uzuner

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Psikolojik destek almak için hayatımızda zorlu bir şey yaşamış olmamıza gerek olmadan, bu alanda destek almanın da “tam bir sağlıklı olma hali” için bir gereklilik olmasını temenni ediyorum” dileğiyle, psikolojinin önemini vurgulayan Psikolog Hava Uzuner ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Psikolog Hava Uzuner

Bize kendinizden bahseder misiniz? Kariyerinize nasıl başladınız?

Psikoloji lisans eğitimimi tamamladıktan sonra çok ara vermeden bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışmaya başladım. Orada konuşma bozukluğu olan bireylerle yaklaşık 2 yıl kadar çalıştım. Daha sonra birçok eğitim kurumunda idarecilik pozisyonunda görev yaptım.

O sırada çeşitli futbol kulüplerinde profesyonel sporcular ile motivasyon ve performans geliştirme üzerine bir süre çalıştım. Bir dönem pilates eğitmenliği de yaptım. Bütün bunlar olurken yüksek lisansımı da tamamladım. Uzun süredir kendime ait olan kliniğimde danışan kabulünü sağlamaktayım.

Hava Uzuner psikoloji merkezinde kimlerle çalışıyorsunuz?

Ankara Eryaman bölgesinde bulunan psikoloji merkezimizde iki uzman olarak çalışmaktayız. Psikolog Gamze Dereköy ile birlikteyiz. İkimizin de uzmanlık alanları farklı.

Hava Uzuner psikoloji merkezinde hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Hava Uzuner Psikoloji Merkezinde, çocuk, ergen, yetişkin ve çiftlerimize danışmanlık vermekteyiz. Çalışma alanlarımızı detaylı incelemek isteyenler için bilgiler web sitemizde yer almaktadır. Benim en çok kullandığım tekniklerden biri EMDR terapidir. EMDR, “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kelimelerinin baş harfi ile isimlendirilen bir terapi yöntemidir ve Türkçeye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak çevrilmiştir.

EMDR terapisi yaşadığımız ve etkisinden kurtulamadığımız rahatsız edici olay, anı ve huzursuzlukları anlamlandırarak etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir. EMDR bir psikoterapi çeşididir, bu terapi boyunca zihnimizde yer alan anılarımıza ait bilgileri yeniden işleriz.

İnsanları fast-fashion gazabından kurtarmak istiyorum!

Danışanlardaki rahatsızlığın nedeninin, olumsuz ve kötü olarak depolanmış hafıza ve anılar olduğunu belirten ve tedavide adaptif (uyumsal) bilgi işleme modelinin rehberliğinde bu kötü anıları değiştiren bir psikoterapidir. Travmatik yaşantılar ve fobiler gibi alanlarda çalışıldığında ciddi başarılar elde ediyoruz.

Geleceğe dair planladığınız başka projeleriniz var mı?

Gelecekte büyük ve kapsamlı bir merkez açmak istiyorum. Özellikle, bir konuda alanda çok büyük bir eksiklik var. Özel gereksinimli çocuk ve bireyler için ve onların aileleri için gerekli destek sağlayan kuruluşlar ne yazık ki ülkemizde yok.

Hangi bireyin, hangi alanlarda desteklenmeye ihtiyacı varsa, bununla ilgili birçok eğitimi kapsayan ve keyifli zaman geçirip, birçok sosyal beceri de kazanacakları bir merkez düşünün. Zaten zorlu olan bu süreçleri, bir de nereden, nasıl eğitim alacaklarını bilememe durumuyla birleşince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Yıllardır gözlemlediğim ve oldukça içerlediğim bu probleme umarım biraz da olsa çözüm sunabilirim.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İnsanın, içinde bulunduğu ortamı, diğerlerini ve kendini tanıyıp, anlaması önemlidir. Günümüzde psikolojik sağlığın önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır.

Psikolojik destek almak için hayatımızda zorlu bir şey yaşamış olmamıza gerek olmadan, bu alanda destek almanın da “tam bir sağlıklı olma hali” için bir gereklilik olmasını temenni ediyorum.

Psikolog Hava Uzuner

She and Girls Sonbahar 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS SONBAHAR 2023