Her varlığa çok değer verdim

“Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde psikologluk çok önemli bir meslek alanı olarak gittikçe gelişmekte ve sosyal yaşamın her alanında yaşadığımız zorluklara (sağlık, işletme, askeriye, spor, trafik, eğitim, endüstri, havacılık, teknoloji vb.) bilgi ve beceri birikimiyle katkıda bulunmaktadır. Psikolog Elif Kaytan Öz

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

”Sözleriyle Psikolojinin önemi hassasiyetle vurgulayan Psikolog Elif Kaytan Öz ile Psikoloji üzerine sohbet ettik. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar öncelikle davetiniz için teşekkür ederek söze başlamak istiyorum. 1993 yılında Köln ‘de doğdum. Çocukluk yıllarımdan itibaren yaratılış gayemin hakkını verebilmek adına insanları ve diğer canlı her varlığı çok sevdim ve değer verdim.

Onları sevmek, onlara yardım etmek, konuşmasak bile onları anlayabilmek benim en güçlü özelliklerimden oldu hep. Yaşım ilerledikçe bu sevgim, canlı davranışlarına dair merakım, öğrenmeye ve gelişime olan ilgim hiç bitmedi, lise yıllarımda okumanın büyüsünü keşfederek kendi dünyama daha çok renk kattım.

Sonrasında ilk lisansımın ardından Ege Üniversitesi’nden Psikiyatri Anabilim dalında ilk yüksek lisansımı yaparak bu yolda ilk adımlarımı atmış oldum. Üsküdar Üniversitesi’nde çabalarımla Psikoloji bölümünden 2,5 sene de mezun oldum. Şu an halen klinik psikoloji alanında yüksek lisansıma devam ediyorum.

Alanında başarılarını bildiğimiz yetkin hocalarımdan psikoterapi eğitimlerimi tamamlayarak terapist yönümü geliştirmeye devam ediyorum. İstanbul Kadıköy ve Şişli ‘de halen yüz yüze ve online olarak danışan görmekteyim.

Sizce Psikoloji nedir?

Psikoloji insanlar hakkında bu tür sorulara cevap aramanın yanında ruh sağlığı alanında davranışsal ve duygusal sorunları tanıma ve analiz etme, kişilik yapıları ve psikolojik değerlendirmeye yönelik ölçekler uygulama ve yorumlama, psikoterapi tekniklerini uygulama, toplumu ruh sağlığı konusunda bilinçlendirme gibi çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda mesleki alanda uyulması gereken etik standartlara uygun davranışları gözetmek de çok önemlidir.

Daha çok yetişkinlere mi yoksa çocuklara yönelik mi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Bir Psikolog olarak yetişkin problemleriyle ilgilenmenin yanında çocuklar, ergenler ve yaşlılar ile de görüşmeler yapıyorum. Görüşmelerim sırasında yetkiliğimin olduğu bazı psikometrik testleri ve envanterleri uyguluyorum.

Gözlemlerim ve deneyimlerin yanı sıra bilimsel kaynaklar olan testlerin sonuçlarının ışığında da görüşmelerimizi biçimlendiriyoruz. Evlilik öncesi danışmanlık, aile danışmanlığı, cinsel terapi gibi bireysel ve çift olarak psikolojik destek veriyoruz.

Burçlara ön yargılı olmayın!

Başımıza gelen bir rahatsızlık ya da herhangi bir yeti- işlevsellik kaybı bazen bizde bir travma etkisi yaratabilir. Ameliyat da bir travmadır. Bu travmanın etkilerini yok etmek ve hastalıkla daha etkin mücadele edebilmek için mutlaka iyi bir psikolojiye sahip olmak önemlidir.

Bunun yanı sıra son zamanlarda yaşamış olduğumuz doğal afetler de bizim üzerimizde büyük yıkımlara sebebiyet verebilir. Deprem sonrası oluşan birincil ve ikincil travmalar kayıplarımız sonucunda yaşadığımız yas dönemleri içinde psikolojik destek büyük önem arz etmektedir.

Türkiye’de psikologların geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Dünyanın küreselleşmeye başladığı şu dönemlerde, diğer alanlarda olduğu gibi, psikoloji alanında da çağdaş standartların uygulanması gerekliliği göz önünde bulundurularak, psikolojinin çeşitli uzmanlık alanlarında verilen hizmetlerin koşul ve esaslarının belirlendiği bir “Meslek Yasası’nın acil olarak çıkarılması ile hafifletilebilecektir.

Alanda bulunan birçok sorun için bir yasa kilit bir çözüm sunabilir ve yasanın çıkmasıyla alanda bulunan sorunların çözümü içinde yeni çalışmalar yapmak adına haklarımızın korunduğunu bilmek meslektaşlarımı cesaretlendirecektir.

Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde psikologluk çok önemli bir meslek alanı olarak gittikçe gelişmekte ve sosyal yaşamın her alanında yaşadığımız zorluklara (sağlık, işletme, askeriye, spor, trafik, eğitim, endüstri, havacılık, teknoloji vb.) bilgi ve beceri birikimiyle katkıda bulunmaktadır.

Bu nedenlerle psikolojinin gerek akademik araştırma konularıyla gerekse uygulamalarıyla, toplumdaki bu ihtiyaçlara cevap vermek durumunda kalacağı şimdiden kestirilebilir. Psikologların kendini bu yönde yeniden değerlendirip yeni adımlar atılması yararlı olacaktır.

Psikolog Elif Kaytan Öz

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024