Burçlara ön yargılı olmayın!

‘Astrokartoğrafi’ kitabının yazarı sevgili Özgür Erdoğan, “Yazmak ve bunu insanlara paylaşmak gerçekten çok güzel bir şey. Bu anlamda yazmaktan hiçbir zaman endişe duymamak gerekiyor. Astrolog Özgür Erdoğan

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ben her insanın yazdığı bir şeyin insanlığın kollektif bilinciyle oluşan bilgi okyanusuna bir damla daha su eklemek anlamına geldiğini düşünüyorum, böylece daha çok bilgi daha çok insana ulaşıyor. Bu aslında çoğumuzun fark etmediği muhteşem bir şey” diyerek yazmanın ve bilginin önemi vurguluyor.

Astrolojiye farklı açıdan bakarak danışanlarına en doğru adımı atmalarında yardımcı olan Özgür Bey ile astrolojiye dair her şeyi konuştuk. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Kısaca kendinizden, eğitiminizden ve astroloji ile tanışmanızdan başlar mısınız?

Öncelikle merhaba. Sözlerime başlarken bu röportaj vesilesi ile sizlere çok teşekkür ediyor, derginizin çok değerli okuyucularına sevgi ve selamlarımı iletmek istiyorum. Mersin Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü mezunuyum.

Bir süre finans sektöründe yönetici olarak çalıştım, sonrasında tekstil ve inşaat sektöründe ailemle birlikte kendi işlerimizi yürüttük. Şu anda kardeşlerim Kazakistan’da kurmuş olduğumuz inşaat firmasının işlerini yürütmekte. Astroloji konusunda öncesinde gerçekten gezegenler ve burçlar insanların hayatını etkilemesine yönelik araştırıyordum ancak hiçbir zaman haftalık ve aylık burç yorumları ilgimi çekmedi ki halen de ilgimi çekmiyor.

Ekim 2019 tarihinde astroloji ile alakalı çok ciddi bir okuma ve araştırma dönemine girdim. Pandemi dönemini kendim için çok büyük bir şans olarak görüyorum ve bu dönemde her gün ortalama 10 saat astroloji üzerine yerli, yabancı kitap ve makaleler okudum ve kendi çabalarımla daha çok istatistiki araştırmalar yaptım. Bunu çok yoğunlaştırılmış bir eğitim süreci olarak görebilirsiniz.

Kitabınızdan bahsedebilir misiniz Özgür Bey?

Kitabımın ismi ‘Astrokartoğrafi’. Bizler astrolojiyi sadece kişinin doğduğu anki zamanın kalitesi olarak biliyoruz ancak doğduğunuz yer ve an dünya üzerinde gezegenler ve yıldızların geçtiği alanlar belirli enerjiler üretirler.

Bu enerjiler size geçmiş, bugün ve gelecek yaşam ile alakalı bilgi verdiği gibi zorlayıcı enerjilerin geçtiği alanlar sizler için zorlayıcı durumların oluşmasına vesile olurken, olumlu enerjilerin olduğu yerler sizlerin yaşamlarınıza olumlu etkide bulunurlar.

Başarılarla dolu bir yaşam hikayesinin baş kahramanı: Leyla Bilen

Bu hangi gezegen veya sabit yıldız olduğuna ve sizin doğum haritanızın biçimine göre farklılık gösterir. Burada olumlu durumlar kalıcı ilişkiler ve aşk, iyi bir kariyer ve maddi kazanç, eğitim görmek isteyenler için akıcı bir eğitim hayatı ve buna benzer etkilerdir. Kitabımda bu konularda oldukça fazla örnek haritalar üzerinden detaylı bilgiler mevcuttur. Kitabımın ‘Astrokartoğrafi’ isminin altında ” Coğrafya kaderdir, kaderinizi elinize alınız ” şeklinde bir alt başlık kullandım ve bu metafor aslında kitabımın anlatmak istediği ile birebir örtüşmektedir.

Burada temel amacım zaman ve mekanın nasıl birbirleri ile uyumlu olduğu ve tamamladığını verilerle kanıtlamaktır ve bunu da başardığımı düşünüyorum. Kitabımla ilgili son olarak uzun araştırmalar sonucu oluşmuş bir kitap olduğu için daha çok akademik bir kitap gibi düşünebilirsiniz.

Kitap yazmak sizin için nasıl bir tecrübe oldu anlatır mısınız?

Aslında çocukluğumdan beridir hayatımda en keyif aldığım şey öğrenmek, bununla birlikte yazma konusunda esasında çok iyi değilim. Zihnim cümleleri yazıya dökme konusunda çok iyi değil ancak bilgileri parçalarına ayırıp tüm boyutları ile görme ve analitik düşünme de gerçekten de iyiyim.

Yazma konusunda iyi olmamam bu kitabı yazmama engel olmadı. Bu anlamda gerçekten kitap yazmak isteyen insanlara yazmaktan sakin çekinmeyin diyorum. Bir şeye başlamak sizin yaptıkça tecrübe kazanmanıza vesile olacak. Bu kitabımdan sonra yazmayı düşündüğüm birçok kitap var ve halihazırda yine yakında yazmaya başlayacağım bir kitap var ve astroloji alanında yine okuyucuya çok güzel bilgiler verecek bir konu olacak.

“Astrokartoğrafi” nereden aklınıza geldi, kitabınızın içeriğine dair mesaj taşıyor mu?

Astro bildiğiniz üzere Yunanca kökenli olup yıldız demek. Astroloji de aslında bir nevi yıldız bilimi gibi düşünebilirsiniz. Kartoğrafı de bizde kartoğrafyadan geliyor bu da esasında harita ile bağlantılı bir kelime.

İkisini birleştirdiğimizde de bunun coğrafya ve yerin astrolojik olarak etkisini inceleyen bir dal olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda kitabımın içeriğinden bahsettim ve bu kitabın ismine çok uygun. ‘AstroCoğrafya’ ismini koymayı da kafamdan geçirdim ancak ben ‘Astrokartoğrafi’ isminin daha çok uyduğunu düşünüyorum.

Yazmaya yeni başlayan She and Girls okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle yazmak ve bunu insanlara paylaşmak gerçekten çok güzel bir şey. Bu anlamda yazmaktan hiçbir zaman endişe duymamak gerekiyor. Ben her insanın yazdığı bir şeyin insanlığın kollektif bilinciyle oluşan bilgi okyanusuna bir damla daha su eklemek anlamına geldiğini düşünüyorum, böylece daha çok bilgi daha çok insana ulaşıyor.

Bu aslında çoğumuzun fark etmediği muhteşem bir şey. Ülkemizin bir köylüsünün tulum peyniri yapımını yabancı dile çevirdiğini düşünün, bu dünyanın farklı millet ve kültürden insanlarının da öğrenmesi anlamına gelir.

Tabii yazmaya yeni başlayan She and Girls okuyucularına ayrıca astroloji konusunda ilgi göstermelerini tavsiye ederim. Sadece bu konuda hiçbir burca karşı önyargılı olmamalarını bu konuda ciddi araştırmalar yapmış birisi olarak tavsiye ederim. Size ve derginize içtenlikle ve yürekten başarılar diliyorum. Benim için çok keyifli bir röportaj oldu.

Tüm She and Girls okuyucularına kucak dolusu sevgiler iletiyorum.

YouTube kanalım: https://m.youtube.com/@OzgurAstroloji2020

Astrolog Özgür Erdoğan

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024