Moda yazarlığından Miss Fashion TV Turkey Kraliçeliğine!

Dünyaca ünlü moda kanalı Fashion TV’nin İstanbul’da düzenlediği ‘Estetik International Miss&Mr Fashion TV Turkey 2021 yarışmasında kraliçe seçilen Dilara Kırmıt ile moda, yazarlık, güzellik, televizyon, yeni projeler ve aşk üzerine samimi bir röportaj yaptık. Miss Turkey 2021 Dilara Kırmıt röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Dilara Kırmıt’ı yakından tanımak isteyenler bu röportajı kaçırmasın.

Röportaj: Banu Çelik

Sizi moda yazarı, model ve son olarak Miss Fashion TV Turkey 2021 kraliçesi olarak tanıdı tüm Türkiye. İsminizi ilk defa duyacak okurlarımız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Dilara Kırmıt, 1996 Bursa doğumluyum. 16 yaşımda başladığım kariyer yolumda 10. yılıma giriyorum. 16 yaşımda moda yazarlığı yaparak moda sektörüne ilk adımımı attım. Londra, Almanya, Türkiye çapında yazarlık yaptım. Mankenlik kariyerime 18 yaşımda başladım, yazarlık ve mankenlik alanında bir çok ödüle sahip oldum.

Eğitim ve öğretim dönemim hep moda üzerine oldu. Lisede moda okudum daha sonrasında Finlandiya’da moda eğitimi aldım ve 1 yıl kadar orada yaşadım. Kariyerime mankenlik ve daha sonrasında oyunculuk ile devam etmek istediğim için 2 yıl önce Tiyatro eğitimi aldım. Birkaç kez sahne aldım, halen Sadri Alışık Tiyatro Kültür Merkezi’nde oyunculuk eğitimi almaya devam ediyorum.

Kariyer yolculuğumda çok çaba sarf ettim, çok hayal ettim ve her defasında hedefime ulaştım. Hayal etmek başarmanın yarısıydı, çok zorlu süreçlerden geçtim ama şimdi kraliçeysem eğer verdiğim emekler sayesindedir.

Bundan yıllar önce terzide çalışıp yerden izmarit topladığımı bilirim. Gelişmem için ve daha iyisi olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Zor bir karakterim var, hırslı olduğum kadar çok da duygusalım bazen bu iş hayatımı bile etkiliyor.

Kraliçe olmanın verdiği ağırlığı taşımak zor zanaat, onu başarmak ve layık olmak için elimden geleni yapıyorum.

Miss Turkey 2021 Dilara Kırmıt

Bursa’ da moda okulundan mezun olduktan sonra yurt dışında eğitiminize devam etmişsiniz. Tüm bu eğitimleri alırken aklınızda modellik yapmak da var mıydı? Nasıl başladı bu kariyer?

Manken olmak hiç aklımda yoktu, görselliğim ile ön planda olmayı hiç istememiştim. O yaşlarda kendimi yeterince keşfedememiştim, çevre baskısı ile oldu hatta daha doğrusu bir keşif ile diyebilirim.

Bir markada memur hayatı gibi sabah 10 akşam 6 modellik yapmaya başladım. Sosyal medyamı çok iyi kullandım. O dönemlerde İstanbul moda dünyası yeni yüz keşif dönemindeydi ve bir çok markadan teklif aldım.

Kendimi bir anda İstanbul’da podyumlarda ve marka çekimlerinde buldum. Çok hızlı gelişen bir süreçti ve kendimi keşfettikçe potansiyelimin farkına vardım.

Yazarlık bana göre daha güvenli bir alandı. Kimse karışmıyor, eleştiremiyor, görsellik ile hiç bir bağınız yok. Orada kalemimin, dilimin kemiği yoktu ve korkusuzdum. Ama modellikte tam tersiydi, kendimle barışmam ve kabullenmem epey zamanımı aldı. Bu denli yükseleceğimi düşünmemiştim…

Yanlış bilmiyorsam bir de kitap yazmışsınız. Bu kitap ne zaman okurlarla buluşacak ve sürprizi kaçmayacak ise konusunu öğrenebilir miyiz?

Uzun soluklu bir çalışma ama aslında eleştiriye ve yanlış anlaşılmaya çok müsait bir kitap, çünkü aşk üzerine… Kendi hayatımdan, acılarımdan ve başka insanların acılarından da beslendiğim bir kitap…

Frida Kahlo gibi göçüp gitmek istediğim bir imza aslında. Bu dünyadan gittiğimde arkamda bıraktığım izlerden biri olacak diye düşünebiliriz… Çıkarmak için kariyerimde biraz daha yükselmeyi bekliyorum.

Kitabımı eğer şimdi gündeme getirirsem çok cevap hakkım olacak, şu an kitabım hazır olsa da ben hazır değilim.

Geçtiğimiz aylarda Pakistan’da bir markanın yüzü oldunuz. Nasıl geldi bu teklif biraz bahseder misiniz? Başka yurt dışı projesi var mı gündeminizde?

Evet Pakistan’da çoğu billboard da ben varım. Çalıştığım ajanstan teklif geldiğinde bu kadar büyük bir reklam olacağını düşünmemiştim. Normal bir katalog çekimi diye kabul ettim.

Çekimler İzmir Alaçatı’da yapıldı ve 4 gün sürdü. Kış ayında yaz sezonunu oldukça zor şartlar altında çektik. Üç modelden tek Türk bendim ve bu benim için gurur verici.

Onlarla konuştuğumda enerjime bayıldıklarını ve bu enerji ile markalarının insanları kendilerine çekeceğini söylediler. Yüzümü çok farklı buldular bu da beni çok mutlu etti. Sanırım bu yüzden marka yüzü olarak kullanıldım…

Miss Fashion TV Turkey 2021’ de kraliçe seçildiniz. Bu sonucu bekliyor muydunuz?

Herkes gibi benim de %50 şansım vardı. Birinci olmalıyım diye hadsiz bir hırsım yoktu ama birinci olmasam da bir derece alacağımı tahmin ediyordum. Top 10’ da yer aldıktan sonra ilk 5 açıklandı.

5…4..3.. Derken aslında bir “yok artık” demedim değil:) 5…4…3 olamadıysam nasıl ikinci ya da birinci olacağım diye düşündüm. Son iki açıklanmaya başladığında dönüp şöyle bir arkama baktım ve benden daha iyisi yoktu.

Yarışmacı da olsam benim de favorilerim vardı ama o an sanırım bu sefer olacak dedim ve “12 numara Dilara Kırmıt” denmesiyle bir rüyadan uyanmış gibi biraz şaşırdım! 9 ve 12 numara benim uğurlu sayılarım aynı zamanda bu tesadüf bana güzel sonuçlar getirdi…

Miss Turkey 2021 Dilara Kırmıt

Sizce bu yarışma ve sonrasında gelen taç, hayatınızı ve kariyerinizi nasıl değiştirecek? İlerisi için hedefiniz nedir?

Her anlamda değiştirmeye şimdiden başladı. Hayatımı ona göre yönlendiriyorum çünkü büyük bir sorumluluk. Oturmama, kalkmama, görüştüğüm insanlara, konuşmama, kıyafetime dikkat ediyorum.

Bir kadın olarak temsili bir örneğim ve artık kendi kimliğim dışında bir kimliğim var o da “Kraliçe Ünvanı”. Vitrinimi olabildiğince iyi tutmaya özen gösteriyorum.

Eğitimime, cildime, yaşam konforuma daha çok dikkat ediyorum. Kariyer anlamında da bilirsiniz bu düzen böyledir daha iyi kapılar açılacağını düşünüyorum…

Güzellik yarışmalarının televizyona yeni oyuncular kazandırdığını hepimiz biliyoruz. Oldukça güzel ve bir o kadar da yeteneklisiniz. Özellikle de taçlandıktan sonra farklı proje teklifleri geliyor mu? Sizi yakında televizyonlarda görebilir miyiz?

Evet, çünkü aldığım derece ile Pr değerim daha çok yükseldi ve insanların beni daha iyi tanımasına sebep oldu. Verdiğim ulusal röportajlarda ve TV programlarımda yer aldığımda, ne istediğimi basın yoluyla daha iyi dile getirebiliyorum.

Sektördeki insanlar beni daha yakından tanıyorlar ve bu sayede teklifler almaya başladım. Ama şu an eğitim sürecimi tamamlayıp yola çıkmak istiyorum, bu benim için daha iyi olacaktır.

Güzelliğinizden bahsedecek olursak, cildinizin ve saçlarınızın bakımını nasıl sağlıyorsunuz? Rutin saç ve cilt bakımınız var mı?

Rutin cilt bakımı seanslarım var, cildim ve saçlarım mankenlik ve oyunculuk kariyerim olmasa da çok önemli hepimiz için…

Medikal, aynı zamanda doğal cilt bakımı rutinlerim var. Sağlıklı saç ve cilt, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Beslenme düzenime dikkat ediyorum yağ, tuz, şeker olabildiğince tüketmiyorum.

Makyajlı uyumamaya dikkat ediyorum, set ne kadar geç biterse bitsin duş almadan asla uyumam..

Uyku düzenime dikkat ediyorum, eğer setim yoksa, gece en geç 11’ de uyuyorum sabah 7-8 gibi uyanıyorum. Sadece kullanılan ürünler ile güzellik sağlanmıyor, bunun temeli düzenli sağlıklı uyku ve beslemeden geçiyor.

Bu kadar kariyer başarıları ve kraliçe ünvanı ile gündemdeyken aşk hayatınızı sorsak neler söylersiniz?

Hayatımda uzun dönem kimse olmadı, kariyerime yöneldim diyebilirim. Kendimle bile zor vakit geçirdiğim bir süreçten geçtim, bir ilişkiye ayıracak vaktim yoktu. Ama şu an hayatımda özel biri var…

Birbirimize çok güzel şeyler katıyoruz, bana yol gösterici oluyor. Hayatımdaki insanın bana bir şeyler katması çok önemli benim için, alma verme dengesinde yürüyen ilişkiler çok sağlıklı geliyor bana, çıkarsız ve koşulsuz…

Gerçekten aşık olduğumu hissettiğim bir ilişki yaşıyorum, ilk defa bunu She And Girls ailesi ile paylaşıyorum.

Son olarak eğitimini almış bir moda yazarının modaya bakış açısını sormadan olmaz. Günlük hayatınızda moda olanı mı, yakışanı mı tercih ediyorsunuz? Styling konusunda çalıştığınız bir isim var mı yoksa kendi kendinizi mi giydiriyorsunuz?

Modayı yakından takip ediyorum tabii ama her moda da bana uymuyor. Ben de herkes gibi yakışanı giymeyi tercih ediyorum. Biraz da ruh halime göre giyiniyorum diyebilirim. O gün uyandığımda nasıl hissediyorsam tarzım o şekilde oluyor.

Çoğu moda akımı genç kesime daha çok hitap ediyor o yüzden sıkıntı yaşamıyorum. Kombinlerimde danıştığım kişiler var tabii, özel günlerde fikir alışverişi yapmayı seviyorum. Her insan bir yenilik katabilir, bu yüzden başka insanların fikirleri benim için çok önemli.

Miss Turkey 2021 Dilara Kırmıt röportaj

She and Girls Ekim 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde