Kasımda Aşk Başkadır

Ekim ayının ortalarında hazırlayıp taslaklara kaydettiğimiz (ama sonrasında birkaç kez düzeltme de yaptığımız) “Kasımda Aşk Başkadır” isimli postumuzu tüm sosyal medya hesaplarında paylaştıktan, ilgili yerlere göndereceğimiz mesajları gönderdikten, (ama sorulduğunda hiç alakası yok, bunu gönderirken o hiç aklıma gelmedi pembe yalanını söyledikten) ve “ah işte o da beğendi” çığlığını attıktan sonra gerçek hayata dönebiliriz 🙂 Kasımda Aşk Başkadır kim söylüyor?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

“Kasımda Aşk Başkadır” çok özel bir filmden yola çıkılarak dilimize dolanmış bir klişe olsa da, aslında hiçbirimiz kasım ayının neden bu konuda özel olduğunu düşünmemişizdir.

Aslında aşk varsa hayatında, takvimin yapraklarına sadece “tam 10 gündür birlikteyiz”, “1 haftadır aramadı”, “önümüzdeki ay yıldönümümüz” demek için bakarsın. Hımm aylardan kasım, aşk çok güzeldir bu ayda diyerek aşık olmazsın, bir ilişkiye başlamazsın.

Ve eğer “Aşk” varsa hayatında temmuz ayında üşürsün, ocak ayında ateş basar, bardaktan boşalırcasına yağan nisan yağmurlarında dışarıda yürüyüp ıslanmak istersin.

Bana sorarsanız aşık olmak için değil belki ama, aşkı yaşamak için yine de kasım ayı gibisi yoktur.
Yazıyı yazmadan önce oturup filmi bir kez daha izledim. Türkçeye “Tatlı Kasım” olarak çevrilebilecekken “Sweet November” ı kim “Kasımda Aşk Başkadır” olarak çevirmiş merak ediyorum. (aradım bulamadım) Ama o çeviriyi kim yaptıysa, kasım ayını aşk ayı yapan ve kasım ayını fark etmemizi sağlayan da odur.

Kasımda Aşk Başkadır

Kasım ayı adının hakkını verircesine bu yıl da bize aşkı yaşamak için tüm imkanlarını sunmuş görünüyor.
Pandemiden sonra tiyatroların yavaş yavaş perdesini açtığı, birbirinden güzel dans gösterilerinin tekrar sergilenmeye başladığı, konserilerin insanları mest ettiği, sinemaya yavaş yavaş filmlerin geldiği bir aydan bahsediyoruz.

Diziler başlıyor mesela! Biliyorum siz de benim gibi hep belgesel izliyorsunuz ama yine de televizyonda her hafta izlediği dizinin yeni bölümünü bekleyen “bi arkadaşınız” olabilir 🙂 Yeni sezon için benim birkaç favori dizim var mesela.

Ayrıca yine yerli ve yabancı dizileri reklam arası ve sansür olmadan izlemek istiyorsanız Netflix dünyasında da kaybolabilirsiniz.

Pijama terlik, televizyon her daim aşkın olmazları arasında. Herkes evine döndüğüne “tatil zamanı bitip haftaya ben yokum canım” mazeretinin yapılma şansı da kalmadığına göre, artık arkadaş partileri de, dışarıdaki buluşmalar da, tabii ki pandemi kurallarına uygun olarak yapılacak demektir.

Aslında sabah ve akşam iş saatlerini saymazsak İstanbul’ da gezip dolaşmak da çok keyifli olabiliyor. Kadıköy’ de küçük bir barda arkadaşlarla iki kadeh bir şeyler içip sohbet etmek gibisi yok mesela. Üşüyüp birbirine sarılarak sokaklarda dolaşmak, bulduğun ilk mekana girip içini ısıtacak bir şeyler içmek için de kasım ayı en güzel ay. Ve sadece 3 şeye ihtiyacınız var; su geçirmez bir bot, kalın bir mont ve elinizi tutacak bir sevgili 🙂

Tabii ki kış kreasyonları, birbirinden özel ve güzel kombinler, bereler, eldivenler, botlar kış aylarının olmazsa olmazı. Güzel görünmek ve kare kare fotoğraf çektirmek, sevgiliyle romantik pozlar vermek için de kasım gibisi yok…
Söylemeden geçemeyeceğim bir de doğum günü durumu var. Doğmak için 1 Kasım’ ı beklemiş bir çocuğum ben, kasım çocukları ve akrep burçları burada mı? 🙂 Kuzguna yavrusu ceylan görünür misali belki de bu yüzden kış aylarından en çok kasım’ı seviyorum ben!

Ve tek kötü yanı vardır kasım ayının çabuk biter. İyice kış gelir hemen ardından hava buz gibi soğur.
Belki biraz ıslanırsınız, belki biraz da üşürsünüz ama eğer avucunuzun içinde sıcak bir el varsa işte tam da o zaman;

Kasımda Aşk Başkadır…

Banu Çelik

Kasımda Aşk Başkadır kim söylüyor?

She and Girls Kasım 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!