Antik Kent Efes’ten Gelen Güzellik Formülü

Ephesus Natural Care ürünlerinde hiçbir yapay koku maddesi bulunmaz. Bunun yerine, taze ve canlandırıcı kokuları doğal çiçek özlerinden elde edilir. Ephesus Natural Care kurucusu Esin Kaya

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Ürünlerimizi geliştirirken hem etkinliklerini hem de geniş bir kullanıcı kitlesine uygun olmalarını sağlıyoruz. Kendisini markanın kurucusu olarak değil, daha çok onun formülatörü ve hikayesinin anlatıcısı olarak tanımladığını söyleyen Esin Hanım’ la röportajımıza buyurun…

Röportaj: Banu Çelik

Ephesus Natural Care kurucusu Esin Kaya

Sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz? Kimdir Esin Kaya?

Çocukluğumun ilk kısmı küçük bir ilçe olan Akşehir’de geçti, ufak ilçede doğmanın avantajı güvenli bir ortamda büyümüş olmaktı. Yazları köyde ve çiftlikte kışları ise genelde ablamla beraber oyun oynayarak geçti. Görece daha sakin bir çocukluk…

Daha sonra ailevi bir durum sebebi ile bir başka ilçe olan Silifke’ye taşınmak zorunda kaldık ve hayatımın en mutlu ve ilginç dönemlerini orada geçirdim. Akşehir’de ortalama gelirin olduğu bir okuldan ve tutucu bir mahalleden, Silifke de daha düşük gelir seviyesi ve eğitimi olan bir okula ve daha rahat bir mahalleye geçiş yaptım. Bu değişim, belki de beni ben yapan şeydi geriye dönüp bakınca.

Bazen hayatta anlık olumsuz gibi görünen olaylar, ilerleyen zamanlarda olumlu sonuçlara yol açabiliyor. Genç yaşta farklı ortamlara girmek, konfor alanından çıkmak zorunda kalmak, bana her ortama uyum sağlama yeteneği ve özgüven kazandırdı. Bu sayede sanatın bütün dalları ile hayatımın bu dönemimde ilgilendim diyebilirim.
Dans, resim, müzik, tiyatro…..

Üniversite tercihimde aile dostumuz olan bir eczacının majistral ilaçlarla nasıl insanlara yardımcı olduğunu görmek, meslek seçimim konusunda bana ilham verdi ve ilk tercihim olan Ege Ünv. Eczacılık fakültesine yerleştim. Mezun olduğumda ise uzun bir süre bir ilçe devlet hastanesinde eczacılık yaptım.

Ephesus Natural Care markasının kurucususunuz. Kendi markanızı yaratma fikri nasıl oluştu? Size bu konuda ilham veren neydi?

Öncelikle markanın kurucusu olarak değil, daha çok onun formülatörü ve hikayesinin anlatıcısı olarak tanımlıyorum kendimi. Ephesus Natural Care’ın ortaya çıkışı tamamen bir ekip çalışmasının ürünü. Her birimiz, kendi rolümüzü en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz eczacılar aslında lisans eğitimimizde ürün formüle etmeyi öğreniyoruz fakat mezun olduğumuzda bir çoğumuz eğitim aldığımız alanda kendimizi geliştiremiyoruz.

Farmasötik teknoloji anabilim dalındaki kozmotoloji dersinde, laboratuvarda tüm kozmetik ürünlerinin yapımını detaylı bir şekilde öğreniyoruz. Ben sadece diğer meslektaşlarıma göre daha hayalperest çıktım diyebilirim. Devlet hastanesinde çalışırken maaşımın yarısını kozmetik hammadde teminine harcayıp kendi kozmetik ürünlerimi kendim için üretmeye başladım.

Ephesus Natural Care Ürünleri

Bunlara cilt bakımı, saç bakımı ve rimel ruj gibi renkli kozmetik ürünleri dahil. Bu süreçte yurt içindeki bütün kozmotoloji ders notlarını bulup okudum. Hatta buna Amerika’daki çoğu üniversiteler de dahil. Fakat ürün üretecek miktarda hiçbir birikimim ya da aile sermayem yoktu. Bu sebeple bende farklı bir çözüm üretmek zorunda kaldım. Edindiğim bilgilerle online bir eğitim seti hazırladım ve pandemi döneminde bunu ilgili kişilere sundum.

Neredeyse Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerinden öğrencim oldu diyebilirim. Hatta beş öğrencim de kendi markalarını kurdu. Buradan elde ettiğim sermaye ile de sonunda kendi hayalimi gerçekleştirmek için İzmir’den İstanbul’a taşındım. Hatta markanın ismi de İzmir’den başladığımız ve en sevdiğim antik kent olan Efes’ten gelmekte…

Sizi diğer dermokozmetik ürünlerinden farklılaştıran özellikler nedir?

Ürünlerimizin arkasındaki temel felsefe, doğallığı ön planda tutmaktır. Çoğu marka genellikle belli başlı aktif bileşenlere odaklanırken, bizim ürün formülasyonlarımızda aktif bileşenlerin yayında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bileşenler bulunmaktadır. Bu özellik, ürünlerimizin cilt üzerinde hem etkili olmasını sağlıyor, hem de kullanıcılara daha kapsamlı bir bakım olanağı sunuyor.

Öne çıkan bir diğer farkımız, ürünlerimizde birden fazla aktif bileşenin bir arada bulunmasıdır. Diğer markalar genellikle bir veya en fazla iki-üç aktif bileşen içerirken, ürünlerimizde 6-8 adede kadar etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış doğal ve aktif bileşenler bulunmaktadır. Bu kombinasyon, ürünün genel etkisini artırıyor ve kullanıcılara tek bir ürünle çok yönlü faydalar sunuyor.

Örneğin; bazı markalar retinol, kolajen ve hyalüronik asiti farklı ürünlerde sunarken, biz bu etkili bileşenleri tek bir üründe topluyoruz, tüketicilere hem maliyet hem de uygulama kolaylığı açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca ürünlerimizde hiçbir yapay koku maddesi bulunmaz. Bunun yerine, taze ve canlandırıcı kokularını doğal çiçek özlerinden elde ediyoruz. Son olarak, bizim için dermokozmetik üretimi sadece içeriğe değil, dış ambalaja da odaklanmayı gerektiriyor.

Hedefimiz, A’dan Z’ye en yüksek kalitede ürünü, ulaşılabilir fiyatlarla tüketiciye sunmak. Bu nedenle, ürün formülasyonlarımızın yanı sıra ambalaj tasarımlarımıza da büyük bir özen gösteriyoruz. Elegant ve şık bir tasarım anlayışını benimseyerek, ambalajlarımızın sektörde hem estetik hem de ekolojik açıdan öne çıkmasını hedefliyoruz. Ancak ambalaj seçimimiz sadece bir tasarım tercihi değil, aynı zamanda etik bir karar. Bu yüzden, ambalajlarımızda sadece geri dönüştürülebilir malzemeleri tercih ediyoruz.

Bize ürün portföyünüzden bahseder misiniz? İçerikleri itibariyle her cilt tipine uygun mu?

Ürün yelpazemizdeki ana odak, cilt tiplerine spesifik değil, daha çok çeşitli cilt sorunlarına çözümler sunmaktır. Cildin karşılaştığı yaygın sorunlara – lekelenme, yaşlanma belirtileri, sivilce ve kuruluk gibi – yanıt olabilecek ürünler geliştirdik. Özellikle cilt lekelerine yönelik olarak kapsamlı ve tüm aktif bileşenleri içeren bir setimiz var.

Ephesus Natural Care Ürünleri

Bu setin tasarımında, her cilt tipinin farklı ihtiyaçlarını ve hassasiyetlerini gözeterek, en geniş kullanıcı kitlesine uygun olacak şekilde formüle edildi. Sonuçta amacımız, her cilt tipine ve yaş grubuna hitap eden, güvenilir ve etkili dermokozmetik çözümler sunmak. Dolayısıyla, ürünlerimizi geliştirirken hem etkinliklerini hem de geniş bir kullanıcı kitlesine uygun olmalarını sağlıyoruz.

Son olarak yakında portföyünüze eklenecek yeni bir ürün serisi olacak mı?

Başlangıçta, cilt bakım kategorisine odaklanarak piyasaya adım attık. Ancak vizyonumuz, her yıl farklı bir kategoriyle ürün yelpazemizi zenginleştirmek. Saç bakımı, vücut bakımı ve renkli kozmetik gibi farklı alanlarda da tüketicilere hizmet vermek istiyoruz.

Bu doğrultuda, yakın gelecekte yeni ve heyecan verici ürün serilerini müşterilerimizle buluşturmayı planlıyoruz. Her yeni üründe, kalite ve kullanıcı memnuniyetini öncelikli tutuyoruz, bu nedenle bizi takip etmeye devam edin!

Ephesus Natural Care kurucusu Esin Kaya

She and Girls Sonbahar 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS SONBAHAR 2023