Yalnız değilsiniz, sizler için biz varız

Aile Danışmanlığı, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile Danışmanı Kübra Örenler Solmaz, Bilişsel Davranışçı Terapi,alanlarında uzmanlığı ile tanınan, “Hayat devam ettiği sürece bütün bireyler psikolojik sorunlar yaşar, yaşayacaktır. Aile Danışmanı Kübra Örenler Solmaz

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Hepsinin çözümü, tedavisi varken daha kötü hale gelmeyi beklemek üzücü bir durumdur ve birey için daha külfetlidir. Birçok bedensel hastalığın sebebi psikolojiye dayanmaktadır. Bu yüzden psikolojimizi koruyalım.

Yalnız değilsiniz, bizler sizin için varız” diyerek tüm psikolojik sorunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda danışmanlarına içtenlikle destek veren sevgili Kübra Örenler Solmaz ile psikolojiye dair her şeyi konuştuk. Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Aile Danışmanı Kübra Örenler Solmaz

Sizi daha iyi tanıyabilmemiz için kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ben Kübra ÖRENLER SOLMAZ. Mersin Silifke’de ikamet ediyorum. Evliyim 2 çocuk annesiyim 🙂 Aile Danışmanlığı, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Terapisi, Cinsel Terapi, Profesyonel Yaşam Koçluğu uzmanlık alanlarımdan.

Yüz yüze ve online olarak Türkiye geneli, seanslarla danışanlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca bu alanlarda çeşitli eğitim, seminer ve atölye çalışmaları düzenleyerek grupların, bireylerin farkındalıklarını geliştirmeye, psikoloji alanında hap bilgileri öğrenmelerine katkı sağlamaya çalışıyorum.

Cinsel Terapistin rolünden kısaca bahseder misiniz? Ve bizlere bu konuda önerebileceğiniz kitap, kaynak, film var mıdır?

Ülkemizde cinsel eğitim alanında küçük yaşlardan itibaren aşırı baskılama, çocukların bu alandaki sorularına cevap vermeme ya da yanlış, ilginç cevaplar verme, kızma ya da bazen de özellikle erkek çocuklarını çok serbest bırakma, tepkisiz kalma durumları mevcuttur.

Bütün bu durumlar ”Cinsel Mit” dediğimiz bilinçaltımıza işlenen yanlış bilgiler ve kalıplar oluşturmaktadır ve maalesef çocukken doğru bir cinsel eğitim almayan bu kişiler, yetişkinlik hayatına geldiğinde erken boşalma, vajinusmus, sapkınlık, cinsel ilgisizlik gibi sağlık sorunları yaşamaktadır.

Bu sorunlar gerek aile hayatını ve bireysel hayatı gerek de toplumu ilgilendiren önemli konulardır. Cinsel Terapist olarak tam bu noktada devreye girip bu sağlık sorunlarının tanı ve tedavisini uygulamada, doğru bir cinsel eğitim vererek daha sağlıklı yaşamalarına katkı sağlamaktayım.

Çocuklar için cinsel eğitim öneri kitabı: Adım Adım Çocuklarda Cinsel Eğitim.

Yetişkinlerin bu konuda izleyebileceği filmler: Gözlerimi de Al, Karanlıktakiler, Piyano Öğretmeni, Onur Savaşı.

Kaynaklar: Instagram adresimde (@kubra_orenlersolmaz) cinsel terapi alanı ve içeriğiyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

İnsanlar hangi sorunlarda size başvurabilir? Çalışma alanlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ederim, tabii ki bahsedeyim.

Aile Danışmanlığı alanında: Evlilik öncesi ilişki sorunları, flört dönemindeki adayların birbirine uygun olup olmadığı, ailenin önemi ve aile bilinci konularında; aile olduktan sonra ise eşlerin, aile bireylerinin yaşadığı çatışmalar ve kriz süreçlerinde.

Çocuk Terapisi alanında: Oyun terapisi, psikolojik açıdan çocuk resimleri analizi, psikolojik açıdan sorun yaşayan çocukların tanı ve tedavisi, ergen danışmanlığı, bilinçli ebeveynlik terapileri.

Bilişsel Davranışçı Terapi alanında: Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik bozukluk ve Panik Atak, Kaygı Bozukluğu, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Şizofreni, Bipolar Bozukluk gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavilerinde.

Cinsel Terapi alanında: Erken Boşalma, Vajinusmus sorunlarının tanı ve tedavisinde.

Profesyonel Yaşam Koçluğu alanında: Farkındalık çalışmaları, nefes egzersizleri, kaliteli yaşamla ilgili eğitimler.
Genel uzmanlık ve çalışma alanlarım bu şekilde 🙂 danışanlarımla yüz yüze ya da isterlerse online olarak Türkiye geneli yapılandırdığım seanslarla ilerliyorum.

Aile Terapisi ve Danışmanlığının amacı ve önemi nedir?
Biliyorsunuz ki aile kavramı toplum için, ülke için en önemli kavramlardan biridir. Bir ailenin aydınlanması, mutlu olabilmesi toplumun mutlu olması demektir. Maalesef günümüzde boşanma oranları gittikçe artmaktadır. Eşlerin aile danışmanlığı almadan boşanma sürecine girmesi daha da üzücü bir durumdur.

Çoğu zaman çözümü, terapisi olabilecek konularda çiftler çaresiz hissettiği için boşanma yoluna girmektedir. Ya da bir aile sorunu yaşadıklarında aile büyüklerinin, çevrenin devreye girmesiyle barıştırılmakta aslında sorunlar halı altına süpürülmektedir.

Tabii ki aile büyüklerimiz baş tacı, tecrübeleri önemlidir. Ancak tam anlamıyla tarafsız yaklaşma, akademik bilgilerle, terapi teknikleri ile yaklaşma durumu olmadığından aslında çiftler barışmış gibi görünür ancak ileride tekrar aynı ya da benzer sorunlar yaşarlar. Bu yüzden bu alanda uzman bir aile danışmanından seans almak çok önemli ve gereklidir.

Petite Maison artık tüm Gratis’lerde!

İki kişinin birbirine uyması, evliliğin ömür boyu süren bir durum olması, aile içindeki roller, eşlerin rollerine uygun davranıp davranmadığı, eşlerin birbirinin sevgi dilini anlaması ve bilmesi ve aileyi ilgilendiren bütün konularda daha mutlu, daha sağlıklı davranabilmesi için aslında aile danışmanlığı şarttır. Bu şekilde eşler mutlu oldukça çocuklarına da güzel ebeveynlik yapacak, güzel rol model olabilecektir.

Hiçbir birey mutsuz olmak için evlenmiyor ve bu durumu kaderi gibi görmemelidir. Ayrıca aile danışmanlığı ve aile terapileri seansları henüz aile kurulmadan, sevgili ya da nişanlılık aşamasında aile kavramının önemini, bilincini aşılayan eğitimlerle ve seanslarla ilerde olabilecek sorunlara karşı daha yapıcı bir şekilde çözüm yolları aramanın alışkanlığıyla başlar. Çiftlerimize henüz yolun başındayken bu farkındalığı yaşattığımda evlendikten sonra daha az sorun yaşadıklarını gözlemliyorum.

Konumuz insan psikolojisiyken ülkemizde yaşanan deprem felaketi hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu alanda herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Maalesef ki böyle bir afet yaşadık, çok üzgünüm. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vefat edenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Elbette ki sürecinden en başından beri sahada olmaya ve etkilenen bireylere psikolojik ilk yardım vermeye çalıştım.

Depremzede ve etkilenen halka ilk günden itibaren gönüllü bir yardım sundum. Bundan sonraki süreçte, Yayın Yönetmeni’niz Sedef Hanım ile iş birliği yaptık. Durumdan etkilenen tüm dergi okurlarımıza gönüllü olarak psikolojik ilk yardım sunacağıma dair görüştük.

Tüm okurlarımız bu konuda benden gönüllü bir şekilde psikolojik ilk yardım almak için Sedef Hanımla irtibata geçebilirler. Psikoloji daha derin bir kavram haline geldi maalesef ki. Daha doğru ve profesyonel bir psikolojik ilk yardımla daha çabuk ve sağlıklı bir toparlama süreci yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Tekrar herkese, hepimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Hayat devam ettiği sürece bütün bireyler psikolojik sorunlar yaşar, yaşayacaktır. Hepsinin çözümü, tedavisi varken daha kötü hale gelmeyi beklemek üzücü bir durumdur ve birey için daha külfetlidir. Birçok bedensel hastalığın sebebi psikolojiye dayanmaktadır. Bu yüzden psikolojimizi koruyalım. Yalnız değilsiniz, bizler sizin için varız 🙂

Negatif insanlardan, durumlardan korunalım 🙂 Hayatı daha kaliteli yaşamak mümkünken ve hepimizin sadece bir yaşam şansı varken bunu sonuna kadar değerlendirebilmek gerekiyor. Unutmayın sizden bir tane daha yok 🙂 içinde olduğunuz, yaşadığınız durum her ne olursa olsun kendinize karşı şefkati asla elden bırakmayın, en çok kendinize iyi davranın.

Ayrıca şimdiden tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum 🙂

Aile Danışmanı Kübra Örenler Solmaz

She and Girls Mart 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024