Görünmezliğin ışığını yansıtan yetenek

“Resimlerimde çoğu zaman ayna kullanıyorum ve bu sayede resmin yorumunu bambaşka bir boyuta taşıyıp hem düşünsel hem de mekânsal bir derinlik oluşturuyorum. Ressam Reyhan Kancan kimdir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Bir nevi görünmez olanı görünür kılıyorum. Olmazsa olmazım tablolarımla kıyafetlerimin renk uyumu kesinlikle ortaya hoş bir görsel çıkartıyor.”

Kendisinin ifade ettiği gibi eserlerini farklı bir çizgiyle ortaya koyan Ressam Reyhan Kancan’ın bugünkü başarısının en önemli noktası özgün sanatı. Sanatta sınır olmadığını ve her yeteneğin kendine öz özellikleri olduğunu bir kez daha bu muhteşem eserlerle gördük. Başarılarınız katlanarak büyüsün dileklerimizle, sohbetimize başlıyoruz.

Röportaj: Melek Şenol

Ressam Reyhan Kancan

Öncelikle sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

Ben Reyhan Kancan. Evli ve iki çocuk annesiyim. OMÜ Mimari Dekoratif Sanatlar mezunuyum. Sanat, hayatımın merkezinde diyebilirim. Ailemden sonra gelen yegâne güzellik…

Amatör olarak başladığım bu yolda profesyonel olarak devam etmekteyim. Kısa sürede kendi stilimle güzel bir çıkış yakaladım ve yüzlerce imzalı tablom birçok ev ve ofiste yerini aldı, almaya da devam edecek inşallah.

Yapmış olduğunuz eserlerdeki ayna parçaları neyi ifade ediyor? Metafizik olan ayna parçaları ve tablolarınızdaki kıyafet uyumunuz ile verilmek istenen mesaj nedir?

Resimlerimde çoğu zaman ayna kullanıyorum ve bu sayede resmin yorumunu bambaşka bir boyuta taşıyıp hem düşünsel hem de mekânsal bir derinlik oluşturuyorum.

Kaan Urgancıoğlu Jason Statham ile karşı karşıya

Bir nevi görünmez olanı görünür kılıyorum. Olmazsa olmazım tablolarımla kıyafetlerimin renk uyumu kesinlikle ortaya hoş bir görsel çıkartıyor. Bu detay kadın takipçilerimin çok hoşuna gidiyor.

Resimlerinizi hangi bakış açısıyla izleyicisine aktarıyorsunuz?

Resimlerimde görsellik ve estetiği ön planda tutuyorum. Kendimi yansıtabildiğimi düşünüyorum. İnsanlar tablolarıma baktığında, “evet bu Reyhan Kancan eseri” diyebilmeliler.
Sanatınızın tanıtımını yaptığınız medya hesabınız var mı? Varsa faydalı oluyor mu?

Evet tabii ki var; instagram hesabım : @reyhan.ozkayakancan : @rksanat

Benim için sosyal medya başarıya giden yolda çok güzel bir basamak. Bu sayede daha geniş kitlelere adımı rahatlıkla duyurabiliyorum. Takipçilerim sanatımla birlikte sanatçısını da tanımış oldular.

Ressam Reyhan Kancan

Son olarak yakalamış olduğunuz bu başarıyı ve bundan sonrası için ileriye dönük planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

İşimi aşk ile yapıyorum. Disiplinden kesinlikle taviz vermeyip, yaptığım her çalışmada sanki yeniden doğuyorum. Bu meşakkatli yola girerken hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen beni gönülden destekleyen canlarım var. Onlara buradan sizlerin aracılığı ile bir kez daha teşekkür ederim.

Gelecekte ise RKsanat atölyesi açarak sanatımı sonraki nesillere aktarmak istiyorum.

Bu güzel ve keyifli röportaj için size de çok teşekkürler.

Ressam Reyhan Kancan kimdir?

She and Girls Aralık 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS BAHAR 2024