Harikalar Dünyasının Mimarı: Gökşen Parlatan

Sanata olan ilgisinin çok küçük yaşlarda aile büyüklerinin yeteneklerinden esinlenerek bu günlere geldiğini ve sanatı en ince ayrıntısına kadar içten yaşayan, mozaik ve resim sanatçısı Gökşen Parlatan ile sanata dair her şeyi konuştuk. mozaik ve resim sanatçısı Gökşen Parlatan

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Buyurun sohbetimize!

Röportaj: Melek Şenol

Mozaik ve Resim Sanatçısı Gökşen Parlatan

Sanatla ilk ne zaman ilgilenmeye başladınız? Biraz Kendinizden bahseder misiniz?

Sanatla kendimi bildim bileli iç içeyim. Babaannemin yaptığı güzel resimlerden etkilenip ben de resim yapardım küçükken. Okulda resim hocamın da yönlendirmesiyle bütün resim yarışmalarına katılırdım. Resmin yanında el işlerine, örgüye de çok merakım vardı. Babaannemle hamurdan değişik şekillerde kurabiyeler peksimetler yapmayı çok severdim.

Doğum Günü Masası Hazırlama Rehberi

Mozaik kariyeriniz nasıl başladı?

Mozaik kariyerim tesadüfen gittiğim bir mozaik kursuyla başladı. O kadar çok sevdim ki hayatım boyunca yapabilirim diye düşündüm. O sıralarda kurumsal şirketlerde çalışıyordum ama 2009 itibarıyla sadece mozaiğe odaklandım ve sergilere hazırlandım.

Neden mozaik sanatını seçtiniz?

Bu sanatın geçmişten gelen mirası, taşların elle tutulup hissediliyor oluşu ve bunlarla istediğin resmi yapma ihtimali beni çok cezbetti. Harikalar dünyasına girmiş gibi hissettim. Bu yüzden mozaikle çok uzun zamanlar geçirebiliyorum.

Mozaik sanat dışında diğer sanat dallarıyla da ilgileniyor musunuz?

Mozaik dışında resimle ve seramikle ilgileniyorum. Resmin bende daha uzun bir geçmişi varken seramik de çok keyif aldığım bir sanat dalı oldu. Küçük boyutlu heykeller ve duvar süsleri yapmayı çok seviyorum.

Seramik, heykel sanatına olan ilginiz nasıl başladı? Hikayenizden bahseder misiniz?

Bir arkadaşımın seramik atölyesi vardı ve oraya gidip geldikçe bana da seramiğin tekniklerini öğretiyordu. Sonra ilk kişisel sergimizi onunla açtık. Bir yanda mozaik eserler bir yanda da seramik eserler vardı. Bir de ortak çalışmamız olan dilek ağacı serginin ortasında bulunuyordu ve sergiye gelenler ona kurdele bağlayarak dilek dileyebiliyorlardı.

Eklemek istediğiniz?

Sorduğunuz sorular için çok teşekkürler, çok güzel bir röportaj oldu. Okuyucuları da atölyemdeki workshoplara bekliyorum.

Sosyal medyadan da beni takip edebilirler! @partmozika @goksenparlatanart

mozaik ve resim sanatçısı Gökşen Parlatan

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024