Minimal şıklığın sırrı; Kapsül Gardırop!

“Az, çoktur” felsefesi, sınırsız tüketim arzusunun ekolojik ve ekonomik krize dönüştüğü şu günlerde “iyi yaşamın” başlıca şiarı. Siz de hem ruhunuzu hem gezegeni iyileştirmeye gardırobunuzdan başlamaya ne dersiniz? Minimal şıklığın ipuçları

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Tüketim kültürünün belkemiğini oluşturan moda kavramı, esasen geçici ilgiyi yaratan her alanı kapsasa da kullanım olarak tekstil sektörüyle bütünleşmiş vaziyette.

“Fast fashion” yani hızlı moda kavramının tekstil sektörünü himayesi altına alması, görece olarak uygun fiyat/yenilenen ürün gamı ilişkisi altında sınırsız bir satın alma isteğine, ve günün sonunda sınırlı/doğal kaynaklardan elde edilen materyallere nazaran daha ucuz olan, petrolden üretilen sentetik elyaf, polyester gibi sağlıksız ve ekolojik olmayan malzemelere yönlendiriyor.

Daha önce doğal malzemelerle yapılan riskli ve zahmetli boyaların yerini toksik sentetik boyalar alıyor ve bu yüzden tekstil sektörü çevre ve insan sağlığı için tehlikeli boyuta ulaşıyor. Gezegeni ve sağlığımızı korumak için alabileceğimiz birkaç küçük önlem var. Dünyayı güzelleştirmeye gardırobunuzdan başlamak istiyorsanız, işte size uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Kapsül Gardırop Nedir?
Kapsül konsepti, 70’li yıllarda Londra’da bir butik sahibi olan Susie Faux tarafından oluşturuldu. Faux’a göre, bir kapsül gardırop, birlikte kullanılabilen ve modası geçmeyen birkaç temel parçadan oluşan bir koleksiyondu. Kapsül gardırop uygulayıcılarının çoğu, dolabınıza bulundurmak istediğiniz belirli sayıda kıyafet seçmenizi öneriyor.

Kendiniz için belirlediğiniz parça sayısı kapsamındaki giysileriniz üst kıyafetler, alt kıyafetler, elbiseler ve dış giyim eşyaları, ayakkabı ve çantaları içeriyor. Bu sayı, ev giysilerinizi kapsamıyor. Kapsül gardırobunuzu oluşturmak için hazırsanız, haydi başlayalım.

Ayıklama
Giysilerimizi seçip kapsül koleksiyonumuzu oluştururken KonMari Metodunu denemek hem işi keyifli hale getiren hem de seçim yapmayı kolaylaştıran bir yöntem. Tüm giysilerinizi yatağınızın üzerine dökün, ne kadar fazla eşyanız olduğuna şaşıracaksınız.

Öncelikle üzerinize olmayan, giyinmek için kilo vermeyi/veya almayı beklediğiniz tüm parçaları ayırın ve onları gerçekten kullanabilecek ihtiyaç sahipleri için özenle paketleyin. Kalan eşyaları tek tek elinize alın ve “bu bende neşe uyandırıyor mu?” sorusunu kendinize sorun.

Bir diğer yöntem de, o giysi üzerinizdeyken eski sevgilinizle veya sizi çekemeyen iş arkadaşınızla karşılaştığınızda üzerinde olsaydı ondan hoşnut olur muydunuz diye düşünün. Cevap hayırsa, elden çıkartılacakların yanına gönderin ve sadece içindeyken kendinizi çok güzel ve iyi hissettiğiniz parçaları ayırın.

Renk şeması
Kapsül gardırop oluşturma üzerine teori ve pratik sunan neredeyse tüm kaynakların ortak önerilerinden biri de bir “renk şeması” oluşturmak. Renk şeması, dolabınızdaki parçaları belirlenen renk skalasında (genelde çoğunluğu siyah, bej gibi nötr tonlar olmak üzere 5 renk kullanılıyor) seçmek anlamına geliyor.

Böylelikle kapsül koleksiyondaki tüm parçalar birbiriyle uyum içerisinde oluyor ve daha fazla kombin oluşturmanızı sağlıyor. Çoğu uygulayıcı aksesuar ve ayakkabı-çanta gibi ek gereçleri renk skalasından muaf tutarak kombinleri kolaylıkla renklendirebiliyor.

Vücudunuzu ve tarzınızı tanıyın
Vücudunuzu tanımak ve size neyin yakışıp neyin yakışmadığını, hangi tür giysiler içinde kendinizi mutlu hissettiğinizi öğrenmenizi sağlar. Bu da doğru ürünler edinmeyi ve bu ürünlerin dolabınızda kalıcı ve işlevsel olmasını beraberinde getirir. Bir kıyafeti satın almadan önce mümkünse deneyin ve her ortamda, her ruh halinde onun içinde kendinizi iyi hissedeceğinizden emin olun.

Eğer sizin için şıklığın kodu siyah bir elbiseyse, onlarca pantolonunuz olmasına karşın aynı jeani üzerinizden çıkartamıyorsanız veya yıllar önce satın aldığınız salaş kazağınız ne giyeceğinizi bilemediğiniz her an sizi kurtarıyorsa, sırf sezon modası diye leopar desenli giysileri ve asla içinde rahat hissetmeyeceğiniz parlak taytları satın almayı bırakın ve kendi stilinizin yaratıcısı siz olun.

Minimal parçalar seçin
Kapsül gardırop oluştururken giysilerin seçimini en çok etkileyen unsurlardan biri de kesinlikle “birbirleriyle uyumlu olmaları”. Az parça giysiyle çabasız şıklık elde etmenin anahtarı hepsinin birbiriyle kombinlenebilir olması.

Örneğin bol kesim düz renk bir blazer ceket edinip onunla sabah toplantıya, öğleden sonra jean ile kombinleyip kahve saatine, akşam ise küçük siyah elbiseniz ve stilettolarınızla birleştirip şık bir davete rahatlıkla katılabilirsiniz. Ve koleksiyonunuza ihtiyacınız doğrultusunda yeni parçalar ekliyorsanız bunların pamuk ve yün gibi doğal materyallerle sürdürülebilir koşullarda üretildiğinden emin olun.

Minimal şıklığı sağlayabilmeniz için önerilerimiz;

Beymen Collection Manto

 

Academia Elbise

 

Knitts Gömlek

 

HM Etek
İpekyol Blazer Ceket

 

Yargıcı Pantolon

 

Hotiç Ayakkabı

 

Salvatore Ferragamo Ayakkabı

 

Gap Basic T-Shirt

 

Mango Kazak

 

Zara Hırka

 

Levis Jean
Adidas Supernova Spor Ayakkabı

Hüma Kaya

Minimal şıklığın ipuçları

She and Girls Kasım 2020 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

 

 

SHE AND GIRLS DERGİ

She and Girl Kapak ECE CAM