Metabolic Balance Beslenme Nedir? Metabolizma Programı Nasıl Hazırlanıyor?

Yanlış beslenme vücudumuzda olumsuz etkilerin görülmesine yol açabiliyor. Beslenme sisteminde oluşabilen düzen bozuklukları da bu duruma katkı sağlıyor. Metabolic Balance Beslenme Nedir?

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı, beslenme düzenini kişiye özel olarak oluşturarak ömür boyu sağlıklı bir yaşam tarzı vadediyor.

Güncel laboratuvar tahlilleri, kişisel bilgiler ve tıbbi özgeçmiş göz önüne alınarak, hangi yiyeceklerin vücut biyokimyasına en uygun olduğunun uzman doktorlar tarafından değerlendirilmesiyle oluşturulan beslenme düzeni tamamen kişinin ihtiyacına göre derlendiği için beslenme alışkanlığı kolayca kazanılabiliyor.

Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı Ülke Sorumlusu Kamuran Demirtaş, kişiye özel beslenme hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Metabolic Balance Beslenme Programı’nı tanıyabilir miyiz?

Tıbbi özgeçmiş, güncel sağlık bilgileri, 36 parametre kan tahlilleri ve fiziksel özelliklerin değerlendirildiği Metabolic Balance Beslenme Programı, tamamen kişiye özel olarak hazırlanıyor. Bu sayede önceden edinilen beslenme alışkanlıklarının değişmesini sağlayabiliyoruz.

Daha dengeli, daha sağlıklı ve yalnızca kişinin bedenine özgü bir beslenme alışkanlığı kazandırmaya destek oluyoruz. Asıl amacımız metabolizmanın sağlık bir şekilde çalışmasını sağlamak ve kilonun dengelenmesine yardımcı olmak.

Bu durum da kişinin ideal kilosuna kavuşmasını sağlıyor. Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı, ülkemizle birlikte 44 farklı ülkede doktorlar aracılığıyla hizmet veriyor.

“Kişiye özel” derken ne kastediyorsunuz?

Alman meşeili olan Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı’nın amacı kişinin vücut kimyasını göz önünde bulundurarak en uygun besin maddelerini seçmek ve metabolizma dengesini sağlamaktır.

Kişiyi, kendisi için gerekli olan sağlıklı besinleri, vitamin ve mineralleri içeren gıdaları tüketmeye yönlendirirken, metabolizmanın dengede kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri almasına da zemin hazırlıyoruz. Kan değerlerinin ölçülmesiyle kişiye özel hale getirdiğimiz program yalnızca o kişinin metabolizmasına uygun oluyor.

Tamamen kişinin sağlık bilgileri ve fiziksel özellikleri dikkate alınarak hazırlanıyor. Kararlılıkla uygulanması durumunda hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşılmadan dört aşamada kilonun kontrol altında tutulmasını sağlıyor.

Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı konu ile ilgili eğitim almış temsilciler olan tıp doktorlarıyla uygulanıyor. Doktorlar danışanlarına her daim eşlik ediyor ve böylece hayat boyu sağlıklarının korunması sağlanıyor.

Programın 8 ana kuralı bulunuyor:

Günde 3 öğün yenmelidir.

Öğünler arasında en az 5 saat ara verilmelidir.

Her öğün 60 dakikadan uzun sürmemelidir.

Her öğüne, 1-2 lokma proteinle başlanmalıdır.

Her öğünde tek ve farklı çeşit protein tüketilmelidir.

Son öğün, en geç saat 21.00’de bitirilmelidir.

Günde kilo başına 35 ml su içilmelidir.

Günde bir elma yenmelidir.

Evimizde sağlıklı beslenmek için neler yapabiliriz?

Pandemide çoğunluk evden çalışmaya başladı, şimdilerde yeni yeni ofislere dönüş oluyor. Bunun beslenme alışkanlıklarımızı değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Evdeki zamanı olumlu değerlendiren insanlar sağlıklı beslenme konusunda etkili adımlar attılar. Aslında evde olduğumuzda düzenli beslenmek daha kolay ancak alışkanlık gerekli. Sağlıklı beslenmek çok önemli ama ne sıklıkla yemek yendiği de başka bir önemli konu.

Örneğin doğru beslenmek için üç öğün besleneceksek, üç öğün yemek pişirmemiz lazım. Kişinin kilosuna uygun olacak miktarda su içmesi de atlanmaması gereken bir nokta. Burada öne çıkan durum aslında metabolizmamızı tanımak ve ona uygun şekilde beslenmektir.

Alışkanlık kazanıldığında bu bir yaşam tarzı halini alıyor zaten. Evde bu düzen kurulduğunda iş hayatında da devam ettirilebiliyor.

Sizce pandemi beslenme şeklimizi nasıl etkiledi?

Pandemi dönemi yaşam tarzımızı etkilediği kadar beslenme şeklimizi de değiştirdi. Madalyonun hep iki yüzü vardır. Kötünün olması gibi iyi şeyler de her zaman oradadır. Sokağa çıkma kısıtlamalarını avantaja çeviren dostlarım oldu. Bunlar süreci iyi değerlendiren insanlar.

Ne yediğini, nasıl, ne zaman yediğini, besinlerin doğal mı yoksa yapay mı olduğunu, duygusal beslenip beslenmediklerini sorgulayan bu insanlar beslenme şekillerini yeniden yorumlar hale geldiler. Kendilerine birçok soru sordular ve bu durum sağlıklı beslenmeyi beraberinde getirdi.

Bahsettiğimiz madalyonun iyi yüzü bu kısım oldu. Kendimiz ile ilgili duyarlılığımız artıyor, özellikle sağlığımızı etkileyen alışkanlıklarımız da ister istemez pozitif anlamda değişiyor diyebilirim.

Doğru beslenmek şimdilerde daha kolaylaştı diyebilir miyiz?

Elbette diyebiliriz. Sağlıklı beden sağlıklı gelecek demektir, artık hepimiz farkındayız. Bu farkındalık birçok şeyi değiştirecek. Özellikle fastfood besinler için büyük bir farklılık söz konusu bence.

İnsanlar artık ne yediğini ve yediklerinin nereden geldiğini öğrenmek istiyor. Yerli ürünlere olan önem artıyor. Mevsiminde olan doğal besinler öne çıkıyor. Yediğimiz besinde kimyasal katkı var mı, içeriğindeki glikoz mu fruktoz mu, vücuduma nasıl etki eder gibi farklı konularla ilgilenmeye başladık.

Çünkü sağlığımız ön planda. Böylece bedenimiz arınıyor ve bedenimize olan duyarlılığımız da gün geçtikçe artıyor.

Şok diyetler mi yoksa kişinin kendine uygun beslenmesi mi kalıcı çözümdür?

Öncelikle şok diyetler her zaman geçici çözümlerdir. Eski beslenme düzeninize döndüğünüz anda gönderdiğiniz kilolar geri gelir. Aslında bu noktada yine kendimize sorular sormamız gerekiyor. Örneğin herkesin vücudu inek sütünü kabul etmeyebilir.

Her gün beyaz ya da kırmızı et yemek size uygun olmayabilir. Gluten herkese zararlı olmayabilir. Yıllardır geri planda kalan sıvı yağlar soğuk sıkımsa neden bizi korkutsun? İşte tüm bu soruların yanıtları kişiye özelliği ortaya çıkarıyor.

Her ne kadar ilk etapta basmakalıp diyetlere başvursak da kişiye özel yöntemler kesin sonuçlara ulaşmayı sağlıyor. Hepimiz çok başka insanlarız, çok başka metabolizmalara sahibiz. Bu nedenle tam da bize uygun beslenme şeklimiz olmalı.

Bilinçli ve sağlıklı bir şekilde beslenmemizi düzenlersek, metabolizmamız dengelenerek hem zinde kalırız hem de geleceğimizi ve genetiğimizi koruruz.

Beslenmemizi nasıl kişiselleştirebiliriz?

Aynı anne babadan doğsa dahi bazen kardeşler bile birbirlerinden oldukça farklı olurlar. Her birimiz parmak izimize kadar farklıyız ve özeliz.

Bu nedenle yapısal özelliklerimize göre ihtiyaçlarımızı bilerek doğru beslenmek ve sağlığımıza katkıda bulunmak en önemlisi. Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programı, özellikle kişiye özel olarak ve kişinin tıbbi özgeçmişindeki duruma göre (diyabet, yüksek tansiyon, obezite gibi) yanıt veriyor.

Böylece bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve sağlığın iyileştirilmesine katkıda bulunuyor.

Programla ilgili detaylara nereden ulaşılabilir?

www.metabolic-balance.com.tr web sitemizden, Metabolic Balance Instagram hesabımızdan veya 0212 224 89 95 telefon numarasından bize ulaşabilirler.

Metabolic Balance Beslenme Nedir?

She and Girls Eylül 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde