Sanat ve psikoloji ile Londra’da öncü yetenek

Sanatı psikoloji ile harmanlayan,” Duygu ve düşüncelerimi insanlara sanat yolu ile ulaştırabiliyor olmak ve hayatlarına dokunup yardımcı olabilmek benim için çok değerli” diyerek, mesleğine olan tutkusunu danışanlarına içtenlikle yansıtan, ressam, terapist, yazar Sevda Uykan’ı, farklı ve çok yönlü yetenekleri ile tanıyalım mı? Londi on Mars yazarı Sevda Uykan

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Melek Şenol

Merhaba Sevda Hanım, öncelikle röportajımıza, sizi ‘on parmağında on marifet’ deyimiyle tanıtarak başlamak isterim.

Sevda hanım kimdir? Psikolojiye olan ilginiz ne zaman başladı?

İstanbul’da doğdum. Yugoslav kökenliyim. İngiltere’de yaşıyorum. Sanat ve psikoloji ile ilgileniyorum. Aynı zamanda yazarım. Profesyonel anlamda psikoloji hayatıma Londra’ya taşınmamla birlikte girdi. İngiltere’de Oxford Üniversite’sinde Psikolojiye Giriş kursunu tamamladım.

Sonrasında Londra’da psikoterapi eğitimi almaya başladım. Eğitimime Edinburgh’ta devam ediyorum. Bu yıl ilk danışanlarımı görmeye başlayacağım.

Sevda Uykan

Sanata olan ilginizi ve yeteneğinizi nasıl keşfettiniz? Sanat eğitimi alıp bu yeteneğinizi geliştirmeye nasıl karar verdiniz?

Sanata olan ilgim çocukluktan beri vardı. Babam tasarımcıydı, onun da etkisi var. Londra’da resim ve heykelcilik üzerine eğitim aldım. Resimlerim Londra’da birçok sanat galerisinde sergilenmektedir.

Mesleğinizin en sevdiğiniz yanları nelerdir?

Sanatçı olarak mesleğimin en sevdiğim yanı bana özgürlük hissi vermesidir. Ayrıca duygu ve düşüncelerimi insanlara sanat yolu ile ulaştırabiliyor olmak da güzel bir duygu. Terapist olarak ise insanların hayatlarına dokunabilmek, onları anlayıp yardımcı olmak çok değerli benim için.

Kendinizi ne zaman yazar olarak tanımlamaya başladınız? Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İngiltere’de ilk kitabım yayınlandığında ve satışa çıktığında kendimi yazar olarak tanımlamaya başladım. Kitaplarımda psikoloji ve sanatı birleştiriyorum.

Kış sezonunda bu 4 estetik işlemin popülerliği artacak!

Özellikle “Londi on Mars” isimli kitabımda psikolojik ögeleri hikayeleştirdim. Bu şekilde okuyan herkesin kendinden de bir şeyler bulacağına inanıyorum.

Londi on Mars yazarı Sevda Uykan

She and Girls Ekim 2022 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde!

SHE AND GIRLS BAHAR 2024