Akademik Birikim ve Çok Çalışmaya Dayalı Güç: Leyla Bilen

Değişim ve dönüşüm dendiğinde ilk aklıma gelen isim Leyla Bilen. Bitmek bilmeyen akademik eğitimleri ve sahip olduğu sofistike ruhuyla, danışanlarına bir nevi ikinci hayatı tüm güzel enerjilerle yaşamalarını sağlayan bir uzman. Leyla Bilen Akademi

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Birçok dalda uzmanlığı kanıtlamış olan Leyla Bilen, bilgi birikimi çok güçlü olan bir Kişisel Gelişim Uzmanı.

Sizi tanıdığımız ve dergimizde ağırladığımız için çok mutluyuz Leyla Hanım. Başarılarınız katlanarak daim olsun.

Röportaj: Melek Şenol

She and Girls Dergisi Leyla Bilen Kapak

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Mezopotamya topraklarında dünyaya gelmiş ve 3 yaşından itibaren okumaya ısrar etmiş, her türlü mücadeleyi bu uğurda vermiş bir eğitim sevdalısıyım. Hem erkek hem de kız çocuk kategorisinde sülalemde ilk defa Anadolu Lisesi eğitimi almış ve de üniversite okumayı başarmış bir çılgınım, diyebilirim.

İlk lisans eğitimimi Bilkent Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine aldım. Bilkent’le birlikte Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyon eğitiminden de mezun oldum. İş hayatına İngilizce Öğretmeni olarak başladım ve aynı anda hem okulda hem de kurs merkezlerinde öğretmenlik yaptım. Öğretmenlik standartlarının hayallerim karşısında sınırlayıcı olduğunu deneyimleyerek fark etmemle birlikte farklı iş sektörlerine yöneldim.

Bu bağlamda hem sektörel açıdan hem de farklı şehirler bazında çeşitli iş deneyimlerim oldu. Turizm ve otelcilik alanından, zincir mağaza işletmeciliğine, insan kaynaklarından hastane yönetimine, uluslararası yatırım danışmanlığına uzanan geniş bir bilgi, beceri ve deneyim yelpazem oluşuverdi, yıllar içerisinde. Çalıştığım her sektör ve işletmede ayrıca eğitmenlik de yaptım. Bu eğitmenlik bazı kurumlarda yabancı dil öğretmenliği, diğerlerinde ise kişisel ve kurumsal gelişim eğitmenliği olarak şekillendi.

2006 yılında kişisel gelişimle tanıştım. Koçlukla başlayan bu yolculuk sonralarda çok farklı alanlarda eğitimler alarak, hatta 2007’de de enerji sistemlerine dahil olmamla birlikte genişleyerek spiritüel bir boyut kazandı. Kendi iç dünyamı yapılandırmak niyetiyle çıktığım kişisel gelişim yolculuğum, çalışma hayatımdaki tüm izin günlerimi ve yeri geldiğinde ücretsiz izinler alarak oluşturduğum zaman dilimlerini kapladı. Tek başıma yaşadığım ve mücadele ettiğim yıllar içerisinde çok zorlu ve acılı süreçlerden geçmek durumunda kaldım.

Aldığım her eğitim ve edindiğim her bilgiyi kendimde ve yaşamımda deneyimleme önceliğim, ayakta kalabilmeme katkı sunmakla kalmadı; aynı zamanda aklımı, ruhumu, kalbimi ve karakterimi yapılandırabilmemi sağladı. 2009’da Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Tezli Yüksek Lisans Programını kazandım. Bu programdan mezun olarak ‘bilim insanı’ unvanını aldım. Uluslararası yatırım danışmanlığı, yeminli tercümanlık ve insan kaynakları danışmanlığı yaptığım yıllarda şirket kurucu müdürlüğü ile dernek yöneticiliği de yaptım.

Pandeminin yaşamlarımıza dahil olmasıyla birlikte eğitmenlik dışındaki tüm mesleklerimi rafa kaldırarak Leyla Bilen Akademi’yi kurdum ve en sevdiğim işi yapmaya başladım ki bu da etki ve sonuçlarına yüzde yüz inandığım alanlarda online eğitimler vermemle gerçekleşti. İkinci lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi’nde bir zamanlar hayalim olan Uluslararası İlişkiler Bölümü üzerine aldım ve başarıyla mezun oldum.

2023 Şubat ayında Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Doktora Programını kazandım. Bilim doktoru olma yolunda ilerleyen bir bilgi profesyoneliyim. Bunun yanı sıra uluslararası bir üniversitede psikoloji alanında bütünleşik eğitim alıyorum. Geçtiğimiz yıl Bilens Uluslararası Belgelendirme şirketini kurarak mesleki hayatımın yan kulvarında kurucu müdür ve kalite yönetim sistemlerinde baş denetçi olarak yer almaya başladım.

Doğru bilgiyi, doğru şekilde, doğru insanlara ulaştırma misyonuyla yetkinliklerini artırmaya devam eden ve de girişimci iş kadını, eğitmen ve yazar kimliğiyle işini aşkla yapan bir profesyonelim. Eğitim, eğitmenlik, bilim ve ilim odağında hayatımı Ankara ve Antalya bandında yaşıyorum.

İlginizi ilk ne zaman fark ettiniz?

Okul yıllarım motivasyonumu yükselten müzikler dinleyerek, kitaplar okuyarak ve basketbol oynayarak geçti. İnsan ruhuna ve psikolojisine iyi gelen etkinlikler yapmak aslında bir bakıma ilgimin olduğunun göstergesiymiş; bunu şimdiki farkındalığımla ifade edebiliyorum.

2006’da Antalya Dış Hatlar Havalimanı’nda çalışmaya başladığımda aldığım bir eğitimde ve sonrasında gösterdiğim yüksek başarılar sayesinde bu alana olan ilgimi net bir biçimde fark ettim. Ancak tek ve tüm hedefim aldığım eğitimlerle kendimi ve yaşamımı dönüştürmekti. Bir gün bu alanlarda harcadığım tüm çabaların mevcut mesleğimi inşa edeceğini bilmiyordum; hayal bile etmemiştim.

Master yaparken tez danışmanımın, dersinde hobilerimize yer vermemizi istemesiyle birlikte tüm ilgi alanlarım profesyonel mesleklerimi inşa etmeye başladı, diyebilirim. Doğru yöntemler, eğitimler, cesaret ve üstün çabayla içsel ve dışsal dünyamı geliştirerek dönüştürebileceğimi canlı canlı deneyimlemek bana, insanların yaşamlarına profesyonelce dokunabilmenin ve mucizelere şahitlik etmenin kapılarını açtı.

Bende uyanan bu ilgi sonralarda anladım ki beni değişim dönüşüm yolculuğunda bir öncü, bir motivatör, bir koç, bir rehber ve bir yaşam yönetmeni haline getirdi.

Kozmik Enerji Uzmanı Leyla Bilen

İlginiz yoğunlaşmaya başladıktan sonra sizin hayatınızda neler değişti, hangi alanlarda açılım oldu?

Bahsini ettiğim ilk şirket içi koçluk eğitiminde yapılan tüm etkinliklerde birinci oldum. Eğitim sonrası ürün satışı için sahaya çıktığımda ilk aydan itibaren üst üste ‘best seller’ olarak ülkemi ve çalıştığım kurumu yurtdışında temsil ettim.

Hayatında daha önce hiç satış yapmamış bir kişinin, aldığı eğitimde edindiği bilgileri sahada uygulamasıyla birlikte satış rekorları kırması sıra dışı bir açılımdı. Bu açılımdan hareketle kendimi tanımama ışık tutacak ve kendimde memnun olmadığım özellikleri dönüştürecek kişisel gelişim eğitimleri almaya başladım. Her bir eğitimi tüm bilgileriyle kendi ruhumda ve hayatımda özümsemeye, içselleştirmeye başladım.

Artık güçlü ve zayıf yanlarıyla kendini tanımaya başlamış ve bu bağlamda da ne istediğini ve ne istemediğini bilen, net bir biçimde ifade edebilen bir Leyla sahneye çıkmıştı. Kendimi, karakterimi ve davranışlarımı doğru iletişim yöntemleriyle sergileyebiliyordum. Hızlı ve öfkeli Leyla yerini coşkulu ve girişimci Leyla’ya bırakmıştı. Bu dönüşüm beni yıllar içerisinde âdeta bir bilgi ve başarı rekortmenine çevirdi. Kişisel gelişim ve enerji sistemleriyle tanışmamın akabindeki çok zorlu bir yıl geçirdim.

Ölümle defalarca kez burun buruna geldiğim, ‘artık bitti herhalde’ şeklinde düşündüğüm o yıl Kozmik Enerji sistemiyle yeniden doğum sürecim başladı. ‘Küllerinden doğmak’ tabiri tam da o yıl beni ve hayatımı tanımlayan bir hal almıştı. Ayağa kalktığında korku ve kaygılarından arınabilmeyi öğrenmeye başlamış, hayallerine ve hedeflerine farkındalıkla yürüyen bir Leyla vardı. İşte o Leyla, o yıldan sonra içinde bulunduğu her alanda ve ortamda acılarını başarılara dönüştürmeye başlamıştı.

Büyük şehirlerde kendi çabalarımla yaşayabiliyordum artık. Severek yapacağım işlerde yer alma cesaretini gösterebiliyor, insanlarla olan iletişim süreçlerimi yönetebiliyordum. Zorluklar ve yokluklar beni yolumdan asla geri koymuyordu. Secret kitabını elime aldığım yıl, Jack Canfield’in isminin altında yer alan ve de beni çokça heyecanlandıran mesleklerin sahibi olmuştum. 3 yaşında anneme kurduğum geleceğe yönelik cümlenin hakkını vermiştim.

Öncelerde kendimin kaderini değiştirme yolculuğuna ailemin 8 üyesini de bulaştırmıştım ki bırakın o zamanları, bu devirde bile hiçbir babayiğidin cesaret edip de başarabileceği bir hedef değil. Bu devirden bahsetmişken, böyle çılgın bir dünyada şu anda âşık olduğu işleri yapan bir iş kadınıyım. Tüm yaşam alanlarını arındırarak kendini ve hayatını özgürleştirebilmek ve bu yönde yoluna emin adımlarla ilerleyebilmek bence yaşanabilecek tüm büyük açılımların özeti niteliği taşıyor.

Uzmanlaştıktan sonra kendi hayatınızda ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişiklikler oldu mu? Neleri fark ettiniz?

Uzmanlık alanlarım beni ruhsal açıdan kendi kendine mutlu olabilen, yalnız olduğunda da mutlu yaşayabilen bir kişi haline getirdi. İçsel huzur ve motivasyonumu nasıl sağlayabileceğimi çok iyi biliyorum, çünkü kendimi çok iyi tanıyorum. Beklenmedik duygu ve düşünce çözülümleri yaşadığımda onlarla nasıl baş edebileceğimi biliyorum.

En önemlisi kendi öz gücümün ve potansiyelimin farkında olduğum için özümü uzmanlık alanlarımın baş tacı olan enerji sistemlerinin gücüyle nasıl katlayarak çoğalabileceğimin farkındayım. Zihinsel açıdan en büyük farkındalığım ise müthiş bir düşünce yönetimi becerisi edinmem oldu. Bu beceri sayesinde geçmiş-şimdi-gelecek arasında denge kurarak an’ı yaşamayı deneyimleyebiliyorum.

Kozmik enerji ve onunla bağlantılı 4. boyut sistemler sayesinde hafızam, sezgilerim ve esnek bakış açısı sergileme yönüm çok güçlendi. Bedensel açıdan da vücudumla iletişim kurabilmeyi öğrendim. İdeal bedenime ulaşarak yaptığım işle uyumlu bir hale büründüm ki bu detay benim için çok önem arz ediyor. İcra ettiği meslekle uyumlu yani içini dışına doğru yansıtan bir bedene sahip olmayı bir profesyonellik göstergesi olarak dikkate alıyorum.

Bu bağlamda, Hintli guruların hepsi kilolu gerçeğinin arkasına sığınarak fiziksel bedenini önemsemeyen kişisel gelişimcilere karşıyım. Benim yaşam felsefemde ‘en iyi terzi, kendi söküğünü dikebilen terzidir’ gerçekliği yer alıyor. Kendini her anlamda şifalandırmadan, dönüştürmeden başkalarının yaşamlarına dokunmaya kalkışanları asla profesyonel bulmuyorum.

Ben kendi değişim ve dönüşüm kanıtlarımı bana sunan alanlarda eğitimler veriyorum ve yaptığım her işin arkasında, eğittiğim her enerjistin arkasında ve yanında yüzde yüz durabilmemi sağlayan durum kendimi bugünlere canlı örnek olarak taşımam oldu.

Mesleğinizde uzmanlaşmaya ve başka insanların hayatına dokunmaya karar vermeniz nasıl oldu? Siz mi seçtiniz yoksa başka birileri mi sizi teşvik etti? Biraz kendi yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

Eğitim aldığım alanlarda uzmanlaşmak fikri, sadece kendime aitti yolun başında. Bendeki etki ve sonuçlar dönüşümsel olunca ilerleme kararı aldım hep. Bir adım ötesini bu güdüyle merak ettim ve ilerledim. Her konuyu kendimde ve hayatımda masaya yatırdım.

Koçlukta beni yetiştiren hocam bana eğitim sürecinde ‘bu işe çok yatkınsın, mutlaka yapmalısın’ dediğinde kendisine çok net bir biçimde tüm eğitimleri yalnızca kendimi geliştirmek için aldığımı belirtmiştim. Ancak eğitimden bir ay sonra kendimi İstanbul’da koçluk yaparken ve büyük ölçekli şirketlere hızlı İngilizce eğitimleri verirken bulmuştum.

İlk kozmik enerji hocam beni ilk gördüğünde gelecekte bu alanda en üst seviyeye ulaşarak eğitimler vereceğimi söylediğinde şaşırmıştım ve hiç ihtimal vermemiştim. 2004 yılında, yani henüz hiçbir enerji sistemiyle tanışmamışken ve bu konuda hiçbir bilgim, fikrim yokken bir Reiki masterı karşıma geçip, elini timüs bölgeme koyup bir gün, çok özel bir şifacı olacağımı söylemişti ve benim aklım yetmemişti neyi kastettiğini anlamaya.

Yıllar sonra 2009 yılında yüksek lisans yapmaya başladığım sene, yaptığım sunumlarda hocalarımın geribildirimleri ve de tez danışmanımın dersinde anlatım yapmamla birlikte hocamın beni kurumsal yaşamda sahnelere taşımasıyla bugünkü mesleğimin temeli atılmış oldu. Kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri, seminerler, enerji çalışmaları, meditasyonlar, koçluk ve danışmanlık hizmetleri Cemile Çetin hocamın teşvikiyle profesyonel bir boyut kazandı. Ben, kendi yolculuğumda kendime dokunmayı seçmiştim.

Uzmanlık alanlarımın profesyonel mesleğe dönüşmesiyle birlikte başkalarının hayatına dokunmaya başlamıştım. Aynı dönemde kendimi geliştirecek eğitimler almaya da devam ediyordum. Katıldığım bir eğitim sonrasında Hindistan’a gitme hayalim bir yıl içerisinde gerçekleşmişti. 2011-2012-2013 yıllarında Hindistan Birlik Üniversitesindeki derinleşme süreçlerine katıldım ve son 2 yıl o süreçlerde, Türk gruplarına tercümanlık da yaptım. Artık tüm bilgi ve birikimim, yetkinliklerim bir araya gelerek bana hizmet ediyordu. Bu hizmeti başkalarına da aktarıyordum.

Bugünüme bakınca evet, tüm hocalarımın öngörüsü doğruymuş, tam da dedikleri yönde gelişmeler oldu hayatımda: binlerce kişiye seanslar yaptım, sistemler geliştirdim, çok etkili sistemler üzerine uygulamalı eğitimler veriyorum, çok sayıda Kozmoenerjist yetiştirdim, Bilgi Profesyoneli bir Kozmik Kraliçe olarak da tüm çalışmalarıma devam ediyorum.

Kozmik Enerji Kraliçesi Leyla Bilen

Uzmanlaştığınız bu alan son zamanlarda oldukça popüler oldu, siz bu ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz?

Bana göre merkezinde ‘insan’ olan her alan ve konu, popüler olmaya mahkumdur. Yaşamın merkezinde de insan var. İlahi kaynaktan dünya düzlemine gönderilen en mucizevi ve de karmaşık canlı da ‘insan’. Tüm yaşam ‘insan’ın varoluşu, bilinci, bilinçaltı, psikolojisi, kişisel özellikleri, aklı, kalbi, bilgi ve becerileri, enerjisi ve hayattaki duruşu üzerine odaklanıyorsa bu demektir ki insan, hayatının sonuna kadar öğrenmeye, gelişmeye, değişmeye ve dönüşmeye çabalamaya devam eden bir canlı konumunda olacak.

Uzmanlık alanlarım insanın ruh-beden-zihin üçleminde enerjisini, gücünü, potansiyelini keşfederek tanımlamasına yönelik olduğu için spiritüel gelişim çalışmalarının popülerleşmeme ihtimali yok. Enerji sistemlerinin popüler olmasının birtakım avantaj ve dezavantajları da var, tabii ki. Örneğin bu popülerlik, günümüzün dijital bilgi çağında bilgi, eğitmen ve uzman kirliliği yaşanmasına sebep oluyor.

Akşamdan sabaha binlerce uzman, eğitmen ve danışmanın türediğini görüyoruz. Yılların emeğini, çabasını, bilgi ve tecrübe birikimini bir anda yok sayan ve kendini işin piri ilan eden insanlar var. Bu dezavantajla mücadele etme konusunda ben kendimi şanslı görüyorum, çünkü çok ciddi bir akademik altyapım olmakla birlikte yetkinliklerim gücüme güç katıyor.

Öte yandan en büyük avantaj ise insanoğlunun, bir zamanlar duyduğunda anlam veremeyeceği ve de yanlış anlayabileceği, ancak insan hayatında paha biçilmez öneme sahip olan bu etkili alanlar, artık herkes tarafından duyulan, bilinen bir hal aldı. İnsanlar değişen ihtiyaçları ve yaşam koşulları karşısında bu alanlardaki uzmanlardan eğitim ve hizmet almaya eskiye nazaran çok daha fazla istekli ve gönüllüler.

Son zamanlarda sosyal medyada yaşanan bilgi ve eğitmen kirliliği kapsamında benim özellikle de bu tür kirlilikleri ortadan kaldırmaya ve de doğru bilgi akışını sağlamaya yönelik ‘Bilgi ve Belge Yönetimi’ alanında doktora yapıyor olmam da büyük bir nimet, benim açımdan. Misyonumu gerçekleştirmeye hizmet edecek bir bölümde bilim doktoru olacak olmam, bu popülerliğin profesyonelliğimle çok da güzel harmanlanacağının göstergesi.

Özellikle odaklandığınız ve danışanlarınızda çözüm bulduğunuz alanlar nelerdir? Varsa düzenlediğiniz eğitimlerin ve çalışmaların içeriğinden bahseder misiniz?

Mesleğimin etik değerleri ve sınırları kapsamında yardımcı olabileceğim her konuda danışanlarımın çözümlerini bulmalarına ve yaşamalarına olanak sağlıyorum. Uzmanlık alanlarımın bana verdiği yetki ve yetkinliklere dayanarak spiritüel ve kişisel gelişimlerine katkı olabilmek, mesleki odağımı oluşturuyor. Verdiğim eğitimleri ve yaptığım çalışmaları şu şekilde kategorize edebilirim:

• Kozmoenerji, tüm dereceleri ve kozmik enerjiyle bağlantılı 4. Boyut sistemler olan Zoroastrism, Hutta Block ve Abundance (Bolluk+Bereket) alanlarında hem uygulayıcı ve master hem de yetki eğitimleri veriyorum.

• Spiritüel gelişim profesyonelleri yetiştirmeye yönelik Usui Reiki, Kundalini Reiki, Shamballa MDH (Çok Boyutlu Şifa), Işık Beden, Biyoenerji ile Bedenin Bilgeliği, Dönüşümsel Matrix Enerjisi üzerine hem uygulayıcılık hem de uzmanlık ve eğitmenlik eğitimleri veriyorum.

• Kişisel gelişim profesyonelleri yetiştirmeye yönelik yaşam koçluğu, eğitim koçluğu, kariyer koçluğu, NLP ve EFT alanlarında hem uygulayıcılık ve master hem de eğitmenlik eğitimleri veriyorum.

• Bütünsel Değişim ve Dönüşüm Programı kapsamında her ay bir atölye çalışması düzenliyorum. Bunların yanı sıra gündem akışına özel seminerler, webinarlar, kavuştaylar ve meditasyonlar yapıyorum.

Siz bir yandan da bildiğimiz kadarıyla sürekli kendinizi geliştirmeye ve alanınızda en son gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyorsunuz. Bu konuda son zamanlarda neler yapıyorsunuz, hangi alana odaklanıyorsunuz?

Evet, kendimi yoğun bir tempoda geliştirmeye ve ilerlemeye devam ediyorum. 2023’te doktorayı kazandım ve eğitimim devam ediyor. Bilim doktoru unvanını almamı sağlayacak doktora tezimi dijitalleşen eğitim sektöründe doğru bilgi ve belge yönetimi üzerine yazmayı planlıyorum.

Aynı zamanda uluslararası bir üniversitenin psikoloji bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora şeklinde sıralamasında gerçekleşecek olan bütünleşik bir eğitim programında da öğrenciyim. Bu yoğun eğitim programında öğrenci olmamın sebebi ise mesleki hayatta profesyonelliğin ve yetkinliklerin önemine dikkat çekmek. Bir mesleği profesyonelce icra etmenin yolunun o alanda ciddi ve yoğun lisans ve lisansüstü eğitim almaktan geçtiği kanısındayım.

Bu kanıyı en doğru şekilde savunan ve aktaran bir bilgi profesyoneli olmayı hedefliyorum. Yazar olduğumu biliyorsunuz; dört tane kitabım ve akademik çalışmalarımla yer aldığım ulusal ve uluslararası yayınlar var. Yeni yılda kitaplarımı kendi yayınevimden yayınlamayı hedefliyorum. Aldığım eğitimler, verdiğim eğitimler ve yaptığım çalışmalar bir araya gelince ortaya çok yoğun tempoda çalışan bir Leyla Bilen çıkıyor. Ama ben durumdan gayet keyif alıyorum; gelişerek ilerlemeye devam etmek ruhumu besliyor.

Yaptığınız işin ruhsal, psikolojik ve spiritüel bir tarafı olduğu için bazı kişiler bu alana ön yargıyla yaklaşıyor. Hatta hiç inanmayanlar da var. Bu tarzda bir düşünceye sahip olanları nasıl ikna etmek gerekiyor?

Ben, bana sorulduğunda veya danışıldığında yalnızca bilgilendirme yapıyorum. Hiçbir zaman ikna etmeye çalışmıyorum. Çünkü spiritüel alanlarda pazarlık olmaz. Maalesef satış ve pazarlama stratejisiyle piyasada yer alan anti-profesyonel kişiler var. Onlara kanan çok sayıda da müşteri var.

Zaten o tip pazarlama tekniklerine kanan kişilerin de o tür pazarlamacılara gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Uzmanlık alanlarımdan herhangi bir tanesine veya tamamına inanmayanlarla karşılaştığımda saygıyla karşılıyorum. Herkes inanmak zorunda değil. İnsanın kendi özelinde sorunlarına çözüm bulabildiği alanlar çeşitlidir ve herkes kendi yolunu kendisi seçer. Ben, inanmayanları ikna etmeye vakit harcamamayı seçenlerdenim.

Uzmanlık alanınızda faaliyet gösteren diğer uzmanlardan farklı olarak neler yapıyorsunuz?

Diğerlerinden en büyük farkım, gerçekten bilgi ve donanıma sahip olduğum alanlarda eğitimler veriyor ve hizmet sunuyor olmak. İş hayatımda 21., mesleğimde ise 19. yılıma girdim. Bilmediğim, emin olmadığım ve inanmadığım hiçbir alanda yer almadım.

Eğitimini almış olup da bende gerçek kanıtlara dayanmayan alanlarda yetkim bulunduğu halde eğitmenlik yapmıyorum. Az önce belirttiğim gibi bilgilendirme yaptığım alanlarda insanları ısrarla ikna etmeye çalışmıyorum. Çok güçlü bir akademik altyapıdan geliyor ve de bilimle ilimi kaliteli bir bütünsellikte sunuyorum. Yaptığım her işin, eğitim verdiğim her enerjistimin ve de ürettiğim her ürünün, geliştirdiğim her sistemin arkasındayım ve bilinçli savunucusuyum.

Tüm bu parametreleri bir araya getirdiğimizde ve de bilim insanı unvanına sahip olmama rağmen bilim doktoru olma yolunda kendini geliştirerek ilerlemeye, başkalarına da doğru şekilde bilgiyi aktarmaya devam etmemin diğerlerinden açık ara farkımı ortaya koyduğunu düşünüyorum. Yalnızca etki ve sonuçlarından emin olduğu alanlarda hizmet sunmak ve uzman yetiştirmek cesaret ister; cesaret de benim işim zaten.

Doğrusunu bildiğim işler yanlış yapıldığında, doğru olanı üretmek, sunmak ve aktarmak gibi ciddi bir sorumluluğu her daim alan, cesurca işine devam eden bir iş kadınıyım. Aynı anda çok sayıda alanda yetkinlik sahibi olmam da diğer uzmanlarla kıyaslandığında eğitim ve gelişime adanma konusundaki bir diğer farkımı ortaya çıkarıyor.

Ülkemizdeki mesleğine yönelik üniversite eğitimi almamış, eğitmenlik konusunda eğitimsiz olan eğitmen ve birkaç günlük eğitimlerle kendini uzman, danışman ve terapist ilan eden anti-profesyonel çokluğu, benim başlı başına farklı olan ve de uzmanlık alanlarında fark yaratmayı başarmış bir profesyonel konumuna taşıyor.

Siz hayatınızdaki dalgalı dönemleri nasıl atlatıyorsunuz? Yaptığınız bu çalışmaları siz kendinizde nasıl deneyimliyorsunuz?

Kendime şifa çalışması yapmak yıllardır hayatımın bir rutini haline geldi. Zor veya dalgalı dönemlerde kendime daha fazla çalışıyorum. Her zaman öğrencilerime “normal şartlarda kendinize düzenli olarak çalışın. Kötü bir şeyler mi oldu; daha fazla çalışın!” derim.

Enerji çalışması yapmadığım gün yoktur. Günümüzün zorlu yaşam koşullarında kendine sürekli ve düzenli çalışan bir Progressor olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Bu çalışmalar sayesinde beni şoka sokabilecek veya derinden üzecek olayların içinden farkındalıkla geçebiliyor ve süreçlerimi şifalandırabiliyorum.

Sizin gibi profesyonel olarak bu mesleği yapmak isteyenlere ne tavsiye ediyorsunuz?

Öncelikle en etkin ve verimli şekilde faydalanabilecekleri eğitim programlarını belirlemelerini ve mesleki uzmanlık kapsamındaki bu eğitimleri almalarını tavsiye ediyorum. Süreçte kendilerine koçluk yaparak gelişim planı oluşturmalı ve kendilerine gereken sabrı, özeni ve zamanı tanımalılar.

En kısa yoldan direkt sonuca ulaşmak istemeye kalkışırlarsa kendilerini olur olmadık zamanlarda, hatta bir anda sıfır noktasında bulabilirler. Mesleki hayatta profesyonelleşmenin kestirme yolu yoktur. Her mesleğin kendine has bilgi donanımı, deneyim gerekliliği ve pratiklik kazanma aşamaları vardır.

Bu mesleği yapmak isteyenlerin de ciddi, yoğun, doğru bir eğitim ve uygulama sürecinden geçerek profesyonelleşme hedefiyle mesleğin etik kurallarına uygun bir biçimde eyleme geçmesi gerekmektedir.

Son olarak sizi dinleyenlere/bu yazıyı okuyanlara bir mesajınız var mı? Yeni yıl için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendini tanımak ve geliştirmek için hiçbir zaman geç değildir. Lütfen, kendi potansiyelimizi keşfederek bilinç seviyemizi yükseltecek, farkındalık kazanacak işler yapalım. Kendimizi her daim eğitmeye ve geliştirmeye devam edelim. Bu dünyanın bizim en bilinçli halimize ihtiyacı var. Kendi içsel gücümüze sahip çıkalım ve istediğimiz hayatı yaşayacak şekilde seçimler veya girişimler yapalım.

Yeni bir yıla giriş yapıyoruz ve her yeni döngü bizlerin yaşamlarını dönüştürmek için büyük birer fırsat niteliği taşıyor. Hayatlarımızdaki ve yaşam alanlarımızdaki tüm yükleri, istenmeyenleri, fazlalıkları arındıralım ve özgürleşerek yeni bir yıla yeni bir yaşam planı yapalım. Hayat, bize birilerinin sihirli değnekle dokunmasını bekleyecek kadar uzun, kendimizi yok sayarak boş yaşamaya yetecek kadar kısa değil!

Her şey bizim elimizde!

Leyla Bilen Akademi

She and Girls Kış 2023 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde

SHE AND GIRLS KIŞ 2023 2024