Bor mucizesini bir de cildinizde deneyin!

Laren Natural Care kurucuları Adil Doğan ve Handan Yaldız ile cilt bakımı, kozmetik, güzellik ve Laren Natural Care’in bir dünya markası olma yolunda yaptığı çalışmalar üzerine bilgilendirici ve güzel bir röportaj gerçekleştirdik… Laren Natural Care kurucuları röportaj

She and Girls Dergisi, Moda Dergisi, Alışveriş Dergisi.

Instagram Hesabımız

Röportaj: Banu Çelik

Laren Natural Care oldukça bilinen bir marka haline geldi. İlk kez duyacak okuyucularımız için öncelikle sizi ve Laren Natural Care markasını tanıyabilir miyiz?

Ben Handan Yaldız, Ankara üniversitesi fen fakültesi kimya mühendisliği mezunuyum. Tüpraş, Petrol Ofisi ve Botaş’ta çalıştım. Son işyerim olan Botaş’tan geçen sene emekli oldum.

Üniversite yıllarımda kozmetik hep hayalimdi ve Laren Natural Care ile hayallerimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

Ben Adil Doğan, Ankara Üniversitesi fen fakültesi kimya lisans bölümünden 1989 yılında kimyager olarak mezun oldum. 1990 yılında Etibank’da işe başladım.

2015 yılında Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden emekli oldum. 2016 yılında Handan Yaldız’la Laren Natural Care firmasını, başta bor madeni olmak üzere maden kaynaklarımızı kullanarak fark yaratan, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ürünler üretmek amacıyla kurduk.

Laren Natural Care Aydınlatıcı ve Besleyici Serum

Birçok marka ürünlerini cilt tipi ve yaş aralıklı olarak üretip satışa sunuyor. Sizce özellikle cilt bakımı kişiye özel olabilir mi? Laren Natural Care markasının bu konuda ne tür çalışmaları var?

H.Y. – Bizim ürünlerimiz her cilt tipine uygundur. Ürünlerimizi 3+ yaş çocuklar da rahatlıkla kullanabilir.
Sizin ürünlerinizi diğer markalardan ayıran en önemli özellik içeriğinde bor kullanılıyor olması.

Boru kullanmaya başlamanızın ilginç de bir hikayesi var, sizden dinleyebilir miyiz?

A.D. – Etibank Boraks işletmesinde çalışırken nöbetçi olduğum bir tatil gününde bir işçi arkadaşın sahada kazı yaptığını gördüm.Yanına gidip ne yaptığını sorduğumda;

“Kızımın vücudunda yara çıktı. burada kremsi bir madde bulunur, yara ve yanıklara çok iyi gelir.” dedi. Ben de istedim bu maddeyi ve kullandığımda çok etkili olduğunu gördüm. Bunun analizlerini yaptım yıllarca formülünü bulmaya uğraştım. Çünkü bu her zaman bulunmuyor.

Sonunda nasıl elde edeceğimi buldum. Buldum ama piyasaya nasıl arz edecektim. Bu nedenle Kosgeb girişimcilik eğitimi aldım. O sırada fakülteden arkadaşım olan Handan Yaldız’la karşılaştım ve bana inandı. Beraber Laren Natural Care firmamızı kurduk.

H.Y. – Borlu kremlerimizi diğer ürünlerden ayıran bir diğer özelliği de şöyle ifade etmek isteriz; Kremlerin raf ömrünü uzatmak için içine kimyasal koruyucu kullanılması gerekmektedir ama bizim ürettiğimiz borlu ürünlerimiz için böyle bir durum söz konusu değildir çünkü bor kendisi doğal bir koruyucudur.

Cilt bakımı ve vücut bakımı ürünlerinin haricinde, ağız bakımı ve gıda takviyesi başlıkları altında ürünleriniz var. Biraz detaylı bilgi almamız mümkün mü?

H. Y. – Evet cilt ve bakım ürünlerimizin dışında, bakteri ve virüslere duşman, ağız ve buruna dost olan ferahlatıcı ağız spreyi ürettik. Borlu etken maddemiz “Sassolit” kokulara iyi gelen volkanik kil zeolit, karanfil, kakule, nane yağı ve kaynak suyu ile formüle ettik.

A.D.- Sassolit (Doğal borik asit) 1840 yılında, İtalya’nın Toskana bölgesindeki sıcaksu kaynaklarında keşfedilen doğal borik asit (sassolit adlı bir bor minerali) ondokuzuncu yüzyılda Avrupa pazarlarının borik asit ve boraks gereksinimini büyük oranda karşılamış.

LAREN NATURAL CARE’in patentli borlu etken maddesi %99 Sassolit içeriyor. İtalya’nın Toskana bölgesinde, volkanik bölgelerde yerdeki çatlaklardan buharla karışmış olarak bulunan Sassoliti biz sentetik olarak elde ettik,: ürünlerimizde kullanıyoruz.

Laren Natural Care gıda takviyesi

Çoğu marka ürün denemelerini hayvanlar üzerinde yapmaya devam ediyor ve dünyada buna tepki çığ gibi büyüyor. Lauren Natural Care markası bu konuda nasıl bir politika yürütüyor?

H.Y.- Laren Natural Care firması olarak ürünlerimizi hayvanlarda test etmiyoruz. Doğayı kirletmiyoruz. Ürünlerimiz çevreye dosttur.

Ürünleriniz Türkiye haricinde Avrupa ülkerinde de satışa sunuluyor mu? Bu konuda çalışmalarınız var mı?

A.D. –Ürünlerimizin tüm dünyaya yayılması için Almanya’da bulunan distribütörümüz Hasan Kara ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Umarım en kısa zamanda diğer Avrupa ülkelerinde de Laren Natural Care markasını ihtiyaç sahipleri ile buluşturacağız.

Son olarak cilt bakım ürünleri konusunda marka olarak bilinen pek çok ülke var. Laren Natural Care en kıymetli maden olarak bilinin bor sayesinde Türkiye’yi bir marka haline getirme yolunda diyebilir miyiz?

A.D. –Tabii ki. Hem Türkiye hem de bor madeni tüm dünyada hak ettiği ilgi ve değeri görmeli. Laren Natural Care olarak kendi uzmanlık alanımızda bir dünya markası olmayı hedefliyoruz.

Laren Natural Care kurucuları röportaj

She and Girls Ağustos 2021 Sayısı Gençlik Dergisi Girls Hediyesiyle Dergiliklerde